Көбейту мен бөлудің қасиеттері
Сабақтың тақырыбы: Қайталау.
Сабақтың мақсаты:1. Оқушылардың көбейту мен бөлудің қасиеттерін есеп шығаруда пайдалана білу дағдыларын жетілдіру.
- 2. Оқушылардың ойлауын, қиялын дамыту.
- Оқушыларды тапқырлыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Қайталау. Талдау. Сұрақ-жауап.
Көрнекілігі: Слайд.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру.
Оқушыларды сабаққа дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру. №3 167 бет.
Оқушы білімін жан-жақты тексеру.
1.«Ой шақыру»
1.Көбейтудің қандай қасиеттерін білесіңдер?
- Тіктөртбұрыштың ауданын қалай табамыз?
- Санды 1-ге көбейткенде шығатын сан.
- 1км неше метрге тең?
- 9*8 көбейтіндісі.
- 63/9 бөліндісі.
- Қызығушылығын ояту.
Оқулықпен жұмыс.
№1 «Саяхатқа шығайық» ойыны.
6*9= 340+60= 20*8=
13*7= 800-120= 300*3=
- Топтық жұмыс. Дәптермен жұмыс. Көркем жазу. 111.
№2. Амалдарды орында.
900-324=576 564+136=700 890-347=543 543-276=267
432-238=194 547+327=874 302+598=900 285+135=420
- Математикалық диктант.
№4. Өрнек жаз және оның мәнін тап.
- (6*6)/4=9
- 82-(7*8)=26
- (34-25)*5=45
- (56+7)/9=7
- «Кім шапшаң» ойыны.
№5. Есепте. Топтық жұмыс.
1 топ: (814м-797м)*2=34м (35кг+29кг)/8=8
2 топ: (59тг+31кг)/9=10 (440г-430г)*6=60
3 топ: (1саг-30мин)/6=5 (1кг-928г)/9=8
- Өзіндік жұмыс.
1-топ. №6. 7+(7*3)+12=40. Ж: 40.
2-топ. №8. 66+633=699. 633/3=211. 699+211=910.
. №7. Ауызша орындалады.
3*3=9. Ж: 9 күн.
- Тақтамен жұмыс.
№9. Теңдеулерді шеш.
6*х=27*2 х/8=25*4
6*х=54 х/8=100
х=54/6 х=100*8
х=9 х=800
- Жұптық жұмыс:
№10. Қалдықпен бөлу дұрыс орындалған ба, тексер.
917/30= 30 (қ17) 917/10= 91(қ17)
30*30+17=917 10*91+17=917
917/300=3(қ17) 917/100=9(қ17)
300*3+17= 917 100*9+17= 917
- «Математикалық тест» .
1-нұсқа.
өрнектер | А | Ә | Б |
5*3*2*10 | 15 | 300 | 30 |
2*7*10*5 | 700 | 8 | 5 |
3*5*10*2 | 15 | 300 | 40 |
2-нұсқа.
өрнектер | А | Ә | Б |
5*4*2*5 | 200 | 10 | 7 |
2*10*4*5 | 100 | 400 | 500 |
5*4*5*8 | 20 | 800 | 40 |
Қорытынды бөлім: Үйге тапсырма №3 170бет.
Бағалау.