Мәтіннің түрлері
Сабақтың тақырыбы: | Мәтіннің түрлері | |
Ресурстар: | Интерактивті тақта ,оқулық,маркер, стикерлер,бағалау бетшесі | |
Міндеті: |
| |
Мақсаты: | Мәтіннің түрлерімен танысып, түрлерін ажырата алу | |
Тапсырмалар | 1-тапсырма. Мәтіндер берілген бұл мәтіндердің бір-бірінен қандай айырмашылықтары бар? 5- модуль.Талантты және дарынды балаларды оқыту.
| 2-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. 16-ж,І –топ :Суретке қарай отырып,қай суретпен әңгімелеу мәтінін құрастыруға болады? ІІ-топ:Қай суретпен сипаттау мәтінін құрастыруға болады?ІІІ- топ:Қай суретпен пайымдау мәтінін құрастыруға болады? Құрастырған мәтіндерін бір-бірлеріне айтады. 2-модуль.Сыни тұрғыдан ойлау модулі.
|
Сергіту сәті: Қарлығаш | 3- тапсырма. «Менің сүйікті ауылым», «Мен демалысымды ауылда қалай өткіздім?», «Мен ауылымды неліктен жақсы көремін?» тақырыптарына қысқаша мәтін құрастыру 2-модуль.Сыни тұрғыдан ойлау модулі.
| |
Оқу нәтижесі: | Сабақ аяғында оқушылар: — Сипаттама бере біледі. -Салыстыру, талдау, жинақтап қорыту, дәлелдер келтіру, шығармашылық ойлауын дамытады. | |
Түйінді сөздер: | Ақылды болу,еңбекқор болу,жігерлі болу |
Сабақтың жүрісі: | ||
Сабақтың этаптары: | Мұғалім мен оқушының іс-әрекеті | Модульдер мен уақыт |
Ұйымдастыру Сыныппен байланыс орнату
Өткен сабақты еске түсіру
Топқа бөлу
Сыныптың білім деңгейін анықтау
Жаңа сабақ тақырыбына байланысты сұрақтар: | 1.Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу. Амансың ба Алтын күн! Амансың ба Көк аспан» Амансың ба Достарым! Сендерді көрсем қуанам!
Үй тапсырмасын сұрау: Өткен сабақта немен таныстық? 14-ж,Мәтін тақырыбына сай келмейтін бөлікті алып тастап,мәтінді қайта құрастыру? —Сонымен мәтін дегеніміз не?
Оқушылар мәтін түрлері арқылы 4 топқа бөлінеді. Сынып ережесін шығару. -Мұғалімді тыңдау -Бірін- бірі тыңдай білу, -Уақытқа бағыну -Қысқа-нұсқа сөйлеу -Марапаттау
Мұғалім: — Сөйлем дегеніміз не? — Сөйлемнің неше түрі бар? — Мәтін дегеніміз не? Мысал Оқушы: —Оқушылар білетін ережелерін айтты. — Сөйлемнің түрлерін атады. -Мәтіннің ережесін айтып,мысалдар келтірді
Мұғалім: -Оқушыларға сөйлем және мәтіндерді беру оны ажырату.-Мәтінмен сөйлемнің қандай айырмашылығы бар?
Оқушы: Өз ойларын,білетіндерін ортаға салды
| 2-минут.1-модуль. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.
4 минут. 1-модуль.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.Диалог
2-минут.1-модуль. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.Топқа бөлу
4 минут. 1-модуль.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.Диалог
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
|
Сабаққа кіріспе Сабақ әрекетін қызықтыру.
Сабақ мақсатын анықтау.
Оқулықпен жұмыс
Түсіндірме /оқушылардың түсініктерін байқау мақсатында/ | Тұсаукесер . Сөзжұмбақ шешу: Мәтін -Оқушыларға суреттер беріп мәтін құрастырту. -Олай болса бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыздың қандай тақырыпта болады деп ойлайсыздар?
Оқушы:-Мәтінге қатысты екенін айтады. Үйрену мақсаты мен табыс критерийін анықтау Мұғалім мен оқушылар бірге сабақ мақсаты мен критерийлерін құрады. —Таза көркем жазу -Жаттығуларды түсініп,қатесіз орындау -Өз ойын жүйелі жеткізуі -Топта белсенді жұмыс жасауы -Сұрақтарға қысқа нұсқа жауап беруі
Ережелермен,жаттығу жұмыстарымен танысу
Мұғалім: — Мәтін дегеніміз? -Мәтіннің түрлерін ата? — Сипаттау мәтініне мысал келтіру?
| 5-минут. АКТ модулі. Интерактивті тақта
5-минут. 6-модуль Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
2 минут. 1- модуль. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Диалог. (топтық әңгіме)
10 минут. 1- модуль. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Диалог. (топтық әңгіме)
|
Сабақ мақсатының жүзеге асуы Түсіну кезеңі Талдау
Сергіту сәті
Қиындықтар мен түсінбеушіліктер
Формативті бағалау: | 15-ж,Мәтіндер берілген бұл мәтіндердің бір-бірінен қандай айырмашылықтары бар?
Мәтінмен жұмыс. 16-ж,І –топ :Суретке қарай отырып,қай суретпен әңгімелеу мәтінін құрастыруға болады? ІІ-топ:Қай суретпен сипаттау мәтінін құрастыруға болады?ІІІ- топ:Қай суретпен пайымдау мәтінін құрастыруға болады? Құрастырған мәтіндерін бір-бірлеріне айтады. 17-ж, І топ:«Менің сүйікті ауылым», ІІ топ:«Мен демалысымды ауылда қалай өткіздім?»,ІІІ топ: «Мен ауылымды неліктен жақсы көремін?» І топ: «Өзің қалаған тақырып»тақырыптарына қысқаша мәтін құрастыру
Оқушылар мұғаліммен бірге сергиді.
Түзету жұмыстары , сұрақтар
Оқушы өзін -өзі, топты бағалайды, мұғалімнің жеке оқушыны бағалайды. | 5-минут. 5- модуль.Талантты және дарынды балаларды оқыту.
5-минут. 2-модуль.Сыни тұрғыдан ойлау модулі.
2-минут. 6-модуль Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
1минут.3- модуль. Оқыту үшін бағалау модулі. |
Рефлексия | Оқушылардың назарын сабақтың мақсатына және өздерінің жетістік деңгейін бағалауға аудару.Өз білімдерін смайликтер арқылы көрсету | 2 –минут. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.Қалай оқытуды үйрету. |
Келесі тапсырма | 19- ж,ереже жаттау | 1 –минут. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.Қалай оқытуды үйрету. |