Қашықтық,жылдамдық ,уақытқа байланысты есептер
Тақырыбы: Қашықтық,жылдамдық ,уақытқа байланысты есептер
Мақсаты: Қашықтық,жылдамдық ,уақытқа байланысты есеп тер шығарту,баланың өздігінен есеп шығарып, жол табуына ынтасын ашу,қызығушылығын арттыру,ойын дамыту,өз ойын дәлелдей білуге машықтау.
Көрнекілігі: суреттер, планеталар,зымыран.
Сабақтың түрі: саяхат
Сабақтың барысы:
1.Ұ.к.
Психологиялық дайындық:
Біздер тату баламыз,
Өсіп алға барамыз.
Есептерді шығарып,
Біз білімді боламыз
2.Үй тапсырмасын сұрау.
Балалар, біздің елде ғарышқа қай қаладан ұшады?
-Байқоңырдан.
-Ғарышкерлер не үшін ұшады ғарышқа?
-Аспан әлемін, яғни планеталарды зерттеу үшін.
-Тұңғыш ғарышкер кім?
-Қазақтың тұңғыш ғарышкерлері кім?
-Бүгін ғарыш әлеміне саяхатқа шығамыз.
-Ғарышқа немен ұшады?
-Зымыранмен.
-Олай болса зымырандағы тапсырмаларды орындайық,сонда тез жетміз.
Көбелектер далада,
Гүл күлтесін санаған. Үш көжекке кешкі аста,
Әрбір гүлде 5 күлте, Үш көршісі кеп қалды.
Алты гүл бар жиыны. Бақшада олар әрқайсысы,
Күлте нешеу санашы, Жеті сәбіз жеп алды.
Бар ма осының қиыны? (30) Неше сәбіз желінді? (42)
- -Балалар,бірінші планетаға қону үшін мына тапсырманы орындайық.
І планета-Меркурий.
1-тапсырма: Жаяу жүргінші 5км/сағ жылдамдықпен қозғалады.Ол 2сағ-та
неше км жол жүреді?
ІІ планета-Шолпан.
2-тапсырма: Егер спортшы 200м/мин жылдамдықпен 5мин жүгірген
болса,неше метр арақашықтықты жүгіріп өтеді.
ІІІ планета-Жер.
3-тапсырма: Жаяу жүргіншінің жылдамдығы 5км/сағ,бұл велосипедшінің
жылдамдығынан 3 есе кем.Велосипедшінің жылдамдығын тап.
Сергіту сәті.
Бір-иілеміз,шалқаямыз,
Екі алақанды үш соғамыз.
Басымызды үш изеп,
Төрт дегенде қол созамыз.
Бес,алты дегенде
Орнымызға отырамыз.
ІҮ планета-Марс.
4-тапсырма: Сурет бойынша есеп құрастыр.
Ү планета-Юпитер.
5-тапсырма:Сызба бойынша есеп құрастыр.
Ү планета- Сатурн.
6-тапсырма: Кесте бойынша есеп құрастыр.
- Қорытындылау
«Кім жылдам?» ойыны. Сәйкес жылдамдықты тап.
5.Бағалау.
Қызықты математика
Тақырыбы:Үшбұрыштан тұратын фигура құрастыр
Мақсаты:Бірнеше үшбұрыштан тұратын фигура құрастыра білуге үйрету,баланың өздігінен жол табуына ынтасын ашу,қызығушылығын арттыру,ойын дамыту,өз ойын дәлелдей білуге машықтау.
Көрнекілігі: геометриялық фигуралар.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың барысы:
1.Ұ.к.
Психологиялық дайындық:
Біздер тату баламыз,
Өсіп алға барамыз.
Есептерді шығарып,
Біз білімді боламыз
2.Үй тапсырмасын сұрау
-Балалар, сөзжұмбақ шешіп көрейік:
-Барлық қабырғасы тең болатын фигура.
-Қарама-қарсы қабырғалары тең болатын фигура
-Екі қабырғаның көбейтіндісі
-Үш қабырғаның көбейтіндісі
-Барлық қабырғаның қосындысы
-Тік бұрыштан кіші болатын бұрыш
-Тік бұрыштан үлкен болатын бұрыш
-Екі ұшы тұйықталған түзу
-6 беті,12қыры болатын фигура
3.Жаңа сабақ.
-Бүгін бірнеше үшбұрыштан тұратын фигуралар құрастырасыңдар.
1-тапсырма: 4 үшбұрышы бар фигура құрастыру
2-тапсырма: 6 үшбұрыштан тұратын фигура
3-тапсырма: 8 үшбұрыштан тұратын фигура
4-тапсырма: 10 үшбұрыштан тұратын
5-тапсырма: 14үшбұрыштан тұратын
6-тапсырма: 16 үшбұрыштан тұратын
7-тапсырма: 18 үшбұрыштан тұратын
4.Қорытындылау.
5.Жақсы құрастырған оқушыларды бағалау
Тақырыбы: Цифрлар сыры.
Мақсаты: Белгісіз сандарды табуға байланысты есеп тер шығарту,баланың өздігінен есеп шығарып, жол табуына ынтасын ашу,қызығушылығын арттыру,ойын дамыту,өз ойын дәлелдей білуге машықтау,мақалдардың мағынасын түсіндіре отырып,адамгершілікке тәрбиелеу
Көрнекілігі:өрнектер
Сабақтың барысы:
1.Ұ.к.
-Балалар, бүгінгі тапсырмалар тек цифрларға байланысты болады.
— «Цифрлар сөйлейді» ойыны .Цифрларға байланысты мақал-мәтел айту.
Алтау ала болса,ауыздағы кетеді,төртеу түгел болса төбедегі келеді.
Жеті жұрттың тілін біл,жеті түрлі білім біл.
Жүз сомың болғанша,жүз досың болсын.
- 1-тапсырма: Жетіспейтін цифрларды қалпына келтір.
123* 100* 3*9
+ *3*1 — 2*3 +*7*
3*12 747 875
8867
2-тапсырма: Бірдей әріптерге бірдей цифрлар сәйкес келеді.Қандай сандар екенін табыңдар.
+АБВГ АВГ
ВБВА + ГАВ
ГВДАД ВГД
3-тапсырма: Дұрыс теңдік алу үшін А және В әріптерінің орнына қандай цифрлар қоюға болады?
АБ х А х Б=БББ Ж:А=3 Б=7
4-тапсырма: Теңдік дұрыс болатындай етіп цифрлар қой.
АВ:В=21 АхА=ВА ВС:А=А
- Қорытындылау
-Қандай сандарды қасиетті сан деп атайды?
-3,7,4 сандары.
-Осы сандардың қасиетін біліп келіңдер.
5.Бағалау.