Су еріткіш. Суда еритін және ерімейтін заттар. Судың маңызы
Тақырыбы: | Су еріткіш. Суда еритін және ерімейтін заттар. Судың маңызы | ||||||
Мақсаты: | Судың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы туралы түсінік беру. Жергілікті жердің су айдындарымен таныстырып, олардың сол аймаққа пайдасын ұғындыру. | ||||||
Міндеттері: | Судың барлық ерекшеліктерін сипаттау: түсін, мөлдірлігін, иісін, тазалығын, жергілікті жерге тигізетін пайдасын анықтау (ауыз суға, мәдени өсімдіктерді суаруға, ішуге жарай ма, жарамайтын жақтары болса не себептен екенін анықтау) | ||||||
Күтілетін нәтиже: | Қазіргі таңда адамзат ауасын жұиып, суын ішіп отырған табиғат – ананы қорғап, аялауға үйрету. | ||||||
Сабақтың сілтемелері: | 2 сынып дүниетану 2 сынып дүниетануды оқыту әдістемесі Бастауыш сынып оқушыларына арнайы қысқаша анықтамалық дүниетану пәнінен Қоршаған орта энциклопедиясы Интернет білім сайттары | ||||||
Қолданылатын ресурстар | АКТ, глобус, карта, тәжірибе столы, тәжірибе жасауға арналған пробиркалар мен құм, саз, қант, су, ас содасы, кофе, май шам, шыны. | ||||||
Сабақтың кезеңдері | 7 модуль | Мазмұны | |||||
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Қолданылатын ресурстар | |||
Қызығушылықты ояту | СТО | Кіріспе | Ұйымдастыру Психологиялық дайындық «Жылы сөздер». атты тренинг өткізу. Оқушылар бір-біріне жылы сөздер айтып шығады
Өткен сабақты қорытындылау
— Су дегеніміз не ? — Су өмірде табиғатпен қандай байланыста ? – Су өмірде жалпы қайда кездеседі ? — Күнделікті өмірде суды қалай пайдаланамыз ? Судың қасиеті Оқушылар судың қасиеті туралы сұрақтарға жауап береді.
— «Су – өмір нәрі» деп халық бекер айтпаған . Сусыз тіршілік жоқ. Адам, өсімдік, жануарлардың барлығы сусыз тіршілік ете алмайды дейді. Осымен келісесіңдер ме? Неге ? Үйге берілген түсірілген оқушылардың тәжрибесін көрсету
| Оқушылар орындарынан тұрып бір-біріне өздерінің ыстық лебіздерін айтады.
Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді
Таза су — түссіз, иіссіз, дәмсіз сұйықтық. Судың қабаты 5 м асқанда көгілдір түсті болып көрінеді.
Сұрақтарға ойланып жауап береді
| Мақтау, мадақтау
Бағдаршам, смайлик | Оқулық | |
Ой шақыру | АКТ
ОЖТ
Жұптық , топтық жұмыс
| Таныстырылым
| Ой қозғау Сулы жер – нулы жер Су – тіршіліктің ғана емес, тазалықтың белгісі Су – энергиясының қайнар көзі «Бір жұтым су бөліспеген адам Алла тағаланың алдында күнаһар»
Сұрақтар мен пайымдауларға жауап бергеннен кейін сабақтың тақырыбы шығады Сабақтың тақырыбын ашу масатында оқушылармен тәжірибе жасау Тәжірибе арқылы оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіру | Оқушылар берілген сөйлемдерге байланысты ойланады, сұрақтарға жауап беруге тырысалы.
Оқушылар жұпта, топта тәжірибе жұмысын жасайды, талқылайды
Өз ойларын еркін жеткізеді | Бір- бірін бағалайды, келісемін, келіспеймін
Бірін-бірі тексереді Бір-бірін бағалайды | АКТ (СТО) жаңа сабақ слайд | |
Мағынаны тану
|
ОЖТ
Талантты және дарынды балдармен жұмыс
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс, ОЖТ
Мәлімет беру | Негізгі бөлім | Тәжірибе арқылы оқушыларға судың ерткіш екенін түсіндіру. Суда еритін және ерімейтін заттардың бар екенін ұғындыру
Балалар жалпы біз суды өмірде қайда кезестіреміз
Судың өмірдегі пайдалану жолдары
Табиғаттағы судың айналымын айтып өту
Суды өмірде қайда пайдаланамыз Сурет арқылы әңгімелеу
Судың белгіленуін көрсету
Су өсімдіктері, жануарлары, көліктері туралы әңгімелету
Ойшылдың қалпағын таңдау ойыны Сары қалпақ оқушыларға тақырыптың жағымды жағын айтқызу Қара қалпақ оқушыларға тақырыптың теріс жағын айтқызу
Сергіту «Биле, биле» жаттығуын орындату
Топтық жұмыс Топтық жұмыс ретінде дананың кілттері әдісі арқылы тапсырмаларды орындату Дананың кілттері «Әліпби» кілті — сөздерді ретімен орналастыр «Тағы қалай» кілті – суды тағы қалай пайдалануға болады «Егер де» кілті – егерде су болмаса «Жөнсіздік» кілті – ырым-тыйымдар
Су жайлы қызықты мәліметтер Жапон ғалымы Масару Эмото бірнеше жылдар бойы судың қасиетін зерттеген екен. Ол тазартылған суды бір ыдысқа құйып, сол судың жанына адамдар келіп «махаббат», «періште», «рақмет», «бейбітшілік» деген сияқты сөздер айтқан. Ғалым осы суды қатырып, суретке түсірген кезде кристалдары керемет әдемі, үйлесімді болып шыққанын байқаған. Ал дәл осы суға «ыза», «соғыс», «қан», «өлім» сияқы жағымсыз сөздер айтқан кезде кристалдары мүлде басқа, бей-берекет, көмескі, қара лай болып шыққанын көріпті. Жапон ғалымы су біздің барлық эмоциямызды, сезімімізді, сөзіміз бен дұғамызды, музыканы қабылдайтынын осылай дәлелдеген. Дәрігерлердің айтуынша, сумен емделудің қарапайым әдіс-тәсілдері көп. Мәселен, суды алдымен қатырып, кейін ерітіп ішуге болады. Тек үстіңгі қабатын төгіп тастау керек. т.б | Оқушылар өздері тәжірибе жасау барысында судың ерңткңш қасиеті бар екенін жәнеде суда барлық заттың ери бермейтіндігі туралы түртіп алу
Судың өмірдегі пайдалану жолдарын айтады , судың табиғаттағы айналымын қайталау
Мұғалімнің сабақта берген тапсырмаларын мұқият ұарайды. Суда өсетін өсімдіктер, мекендейтін жануарлар, жүзетін көліктер жайлы Ортаға сыныптан екі оқушы шығып Ойлаудың екі қалпағының бірін алып таңдайды, берілген тапсырмасын мұқият орындайды
Оқушылар орындарынан тұрып би қимылдарыр Топтық жұмыста берілген дананың кілтіндегі тапсырмаларды орында
Оқушылар тыңдайды Даналық кілтінде өздеріне берілген тапсырманы орындайды
Су жайлы қызықты мәліметтерді тыңдайды , өз ойларын айтады |
Өзара бағалау
Смайлик
Басбармақ
Смайлик
Смайлик
Басбармақ
Смайлик
Смайлик
Басбармақ
смайлик | АКТ (СТО)
слайд
Слайд
АКТ (СТО)
слайд
Слайд
АКТ (СТО)
слайд
Слайд
АКТ (СТО)
слайд
Слайд | |
Ой толғаныс | СТО | Қорытынды
Үйге тапсырма : | Биопоэманы жазғызу Биопоэма Тақырыбы 1.Есіміңіз 2.Өзіңізді сипаттаңыз 3.Туыстық қатынаста басқаларға кім боласыз? 4.Өмірде қорқатын нәрсеңіз 5. Өмірде қуанатын нәрсеңіз 8.Осы күнге дейін жеткен жетістігіңіз 9. Өмірдегі басты мақсатыңыз Сабақты қорытындылау мақсатында сұрақтарға жауап алу. Кері байланыс жазу Блоб ағашы
Үйге тақырыпты оқып келу, сұрақтарға жауап беру. Қосымша мәлімет табу. | Оқушылар Биопоэма мен рефлексия жазады Сұрақтарға жауап береді
Блоб ағашын бояйды | Бас бармақ әдісі Кері байланыс
Өзін-өзі бағалау | СТО
| |