Дара және күрделі сын есім
Тақырыбы: Дара және күрделі сын есім
Мақсаты: сын есімтуралыалғанбілімдерінпысықтайотырып, түрлітапсырмалар мен жаттығуларорындатуарқылысабақтыбекіту. Ойлауқабілеттерінартыру, сөздікқорларынмолайту, шығармашылықтарындамыту.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақтан алған білімдерін бекіту.
Әдіс – тәсілдері: сұрақ – жауап, талдау.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
І Кіріспе бөлім. Бүгінгіқазақтілісабағындаяғни, сендердіңқазақтілісабағында сын есімненалғанбілімдеріңдіжинақтапбекітеміз. «Сын есімтуралы не білдік?» дегенсұраққажауаптыбүгінгісабағымыздағытапсырмаларды слайд арқылыорындайотырыптабамыз.
ІІ. Негізгібөлім.
Тапсырманыорындайотырыпалғыр да білімді, тапқыр да жылдамоқушыныанықтауымызкерек.
Қазақтіліндеқаншасөзтабы бар?
Затесімдегеніміз не?
Арал, ТалдықорғанАйжанқандайзатесім?
Жалпыесімдегеніміз не?
Етістікқандайсөзтабы?
Балаларсыныпқакірді. Етістікболыптұрғансөздіата?
Етістіктіңшақтарыдегеніміз не?
Өткеншаққамысалкелтір?
Сын есімдегеніміз не?
Қарсымәндес сын есімдегеніміз не?
Дара жәнекүрделі сын есімдегеніміз не?
Күрделі сын есімгемысалкелтір?
Мақал – мәтелдерден сын есімдерді табу.
Тілітәтті, дініқатты.
Жақсыкісіжығылса,
Жаманадамтабылар.
Сабыртүбі – сары алтын.
Жұмбақшешу. Сын есімді табу.
Сергітусәті.
Мына мен тұра сала төсектен,
Жаттығатынспортшыдепесепте.
Бір, екі, үш,
Бұлшықетте, міне, күш!
Төрт, бес, алты,
Бүгілеміз, бүктелемізбәкідей,
Созыламыз, керілемізсәкідей.
Тұрлаулы, тұрлаусызмүшелердіанықта.
Берілгенсөйлемдердентұрлаулы, тұрлаусызмүшелердіанықтап, сын есімдерді табу. Бөлмегеақшаштыәжекірді. Біздіұзынбойлыадамқарсыалды. Оныңәкесіжылыжүздікісіекен.
Мәтінменжұмыс. 455 – жаттығу.
Сын есімдерді тап, олардың дара жәнекүрделіекенінайт.
Сұрақтарға тез әрідұрысжауапбер.
Денсаулыққандайбайлық? (зор)
Бірсөзденқұралған сын есім … (дара)
Тәттісөзізаттыңнесінбілдіреді? (дәмін)
Қандай бала арлы бала? (әдепті)
Жақсы – жаманқандай сын есім? (қарсымәндес сын есім)
Әдемісөзіқандай сын есім? (дара)
Заттыңсынын, сапасын, түрін, түсін, дәмінбілдіретінсөзтабы? (Сын есім)
Сын есімніңсұрақтары? (қандай? қай?)
Сын есімдерқұрамынақарайқаншағабөлінеді? (екіге)
Тудыңтүсі? (көгілдір)
ІІІ. Қорытынды.
Соныменбалалар, біз сын есіматтысөзтобынтолықмеңгердікдепойлаймын. Оғанбүгінгісабақтатанытқанбелсенділіктерің, тапқырлықтарың, алғырлықтарыңдәлелболды.
ІҮ. Оқушылар білімін бағалау.
Ү. Үйге тапсырма. 453 – жаттығу.