Айхай, көктем!
Сабақтың тақырыбы : Айхай, көктем!
Сабақтың мақсаты: 1. Өлең жолдарын мәнерлеп оқу арқылы жыл мезгілдеріне байланысты оқушылардың ұғымдарын кеңейтіп, шапшаң әрі саналы оқу дағдыларын қалыптастыруға жағдай жасау.
- Оқушылардың сөздік қорларын, ойлау қабілеттерін дамытуға ықпал ету.
- Топпен жұмыс істей отырып, өзгенің пікірін құрметтеуге, ұйымшылдыққа баулу. Қоршаған ортаны сүюге, мейірімділікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелесу, түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілік құралдары : интерактивті тақта.
Сабақтың барысы
- Қызығушылықты ояту.
1). Үй тапсырмасын сұрау.
«Қарлығаш – киелі құс» тақырыбына жазып келген әңгімелерін оқыту.
— Осы шығармадан қандай түйін жасадыңдар? ( Оқушылардың ойларын тыңдау).
— Әңгімедегі негізгі ойды айтқыза отырып, қорытындылау.
Жұмбақ жасыру.
Қар еріп, су ағады,
Сарқырап сайға толады.
Күн ұзарып жылиды,
Бұл қай кезде болады? (Көктем).
2). — Көктемнің келгенін біз қайдан білеміз?
- Топтастыру.
3). Көктем – күннің қанаты,
Көктем – гүлді дала аты.
Көктем – біздің сағынған,
Самал ескен таң аты.
Көктем – жердің тынысы,
Көктем – елдің ырысы.
- Мағынаны тану.
- Оқулықпен жұмыс.
а ) Өлең авторы туралы түсінік беру.
Мұқағали Сүлейменұлы Мақатаев (1931-1976 жж.) – қазақтың әйгілі ақыны. Туған жері – Нарынқол ауданындағы Шалкөде ауылы.
Орта мектепті интернатта жатып бітірген Мұқағали еңбекке ерте араласып, ауылдық кеңестің хатшысы, 7 жылдық мектептің мұғалімі болады.
Мұқағали поэзиясының қайнар көзі, шабыт тұғыры – туған елі, өскен жері, Отан тағдыры,замандастарының арман – аңсары.
Ол өз шығармалары арқыл қазақ поэзиясын жаңа биіктерге көтеріп, мазмұнын байытты.
Ақын өзінің қысқа ғұмырында өзіне -өзі сенген. Ары таза, жаны мөлдір, жүрегі отты, рухы асқақ жырлары сол сенімінің жемісі.
ә) Өлеңді мәнерлеп оқу.
б) Сөздік жұмыс.
Бытырамен –
Өзегі –
Дүркіретіп –
Сіркіретіп –
Бүркіп –
Әтір –
Жадырады –
Кенезімді –
Самалында –
в) Тізбектеп оқу.
г) Сұрақтарға жауап беру.
— Ақын жаңбыр жауғанда неліктен жер рақаттанады дейді?
— Автор жаңбырдан кейінгі табиғатты қалай сипаттайды?
— Көктемгі жаңбыр мен күзгі жаңбырдың бір – бірінен айырмашылығы бар деп ойлайсың ба?
д) Тапсырмаларды орындау.
— Ақынның өзің білетін шығармаларын ата.
Сызбаны толтыр.
Сергіту жаттығуы
«Жаңбыр» ойыны
Оқушылар айтады: найзағай ойнады, жаңбыр тамшылады, жел күшейді, нөсерлеп құйып жауды, жел бәсеңдеді т.б.
Жаңбыр жауды далаға,
Жаңбыр жауды қалаға
Жаңбыр жауды ауылға
Жаңбыр жауды бауға да.
- Ой толғаныс.
1.) Тапсырмалар беру.
1-топқа – Көктем тақырыбына эссе жазу.
2- топқа – Көктем тақырыбына сурет салу.
3- топқа – Көктем туралы өлең шығару.
2.) Сөзжұмбақ шешу.
К | ү | н | |||||||
ө | р | і | к | ||||||
К | ү | з | |||||||
қ | а | р | а | Т | о | р | ғ | а | й |
к | ө | к | Е | к | |||||
м | а | м | ы | р |
- Көктемде не ұзарады?
- Бақта не өседі? (Өрік)
- Жаздан кейін қай мезгіл? (Күз)
- Құс. (Қараторғай)
- Сәуір айы тағы қалай аталады? (Көкек)
- Көктем мезгілінің соңғы айы? (Мамыр)
- Бағалау.
- Үйге тапсырма: Мақал – мәтел, тыйым сөздер жазып келу.