Ә. Асылбеков «Үйрену»
Атырау қаласы.Махамбет ауданы.Алға селосы
Алға орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Қуанышева Ботакөз
Қысқа мерзімді жоспарлау 4
Күні: 12.03.2015 | Пәні: Ана тілі | Сынып: 4 |
Сабақтың тақырыбы | Ә. Асылбеков «Үйрену» | |
Сабақтың мақсаты | Өлеңнің мазмұнын өмірмен байланыстыра отырып сыни ойлануға дағдыландыру. | |
Оқытудың нәтижелері | Өз бетімен жұмыс жасау арқылы білімдері жетіледі Өлеңнің адам баласына тигізер пайдасын меңгереді. Өз ойын тиянақты,еркін айтуға үйренеді | |
Негізгі дерек-көздер | Плакат, маркер, бағалау парақшасы, қима қағаздар | |
Модульдің кіріктірілуі | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқудағы үшін бағалау, Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды оқыту |
Сабақтың барысы
Сабақ бөлімінің кезеңдері | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар, көрнекіліктер |
Кіріспе | 2 минут
2 минут
5 минут | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Топқа бөлу. І – топ «Инелік» тобы
«Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
| Шаттық шеңберін құрып, бір-бірлерне жылы тілектер айту арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырды. Үстел үстінен таратпа қағаздарды алып, топ атауларымен орындарына жайғасып, топқа бөлінеді. Шеңбер болып отырып, ортадағы қаламсапты алып, өткен тақырып бойынша сұрақ-жауап қойып, пікір алмасады. |
Смайлик термен форматив ті бағалау Өзара бағалау |
Таратпа қағаздар
Ортадағы қаламсап, бағалау парақшасы, смайликтер |
Жаңа сабақтың таныстырылымы | 3 минут
8 минут
| Білу. Ой қозғау», Слайд бойынша жеке-жеке суреттерге байланысты оқушыларды сөйлету, суреттердегі ұқсастықтарын табу. Инелік — тікұшақ, балық — сүңгуір қайық, жираф, керік — кран, ақ құман — паравоз, бұлбұл — ән, -Қандай әншіге «қазақтың бұлбұлы» деген? Не себеппен? (1936 жылы Мәскеуде өткен қазақ өнерінің онкүндігі өткен, сонда Күляш Байсейітованың дауысы өзіне ғана тән, соншалықты өзгеше екенін көз жеткізді ) аяз (терезедегі қырау) — ою,өрнек
Түсіну. «Түртіп алу» әдісі арқылы өлеңнің мазмұнын меңгерту. | Берілген слайдқа қарап, суреттерге байанысты ұқсастықтарды табады. Өз пікірін дәлелдейді.
Өлеңді мәнерлеп оқып, мазмұынмен танысып, өлеңде кездескен түсініксіз сөздерді жазып алып, топта бір-бірімен талқылайды. | Смайликтермен формативті бағалау Өзара бағалау
Смайликтермен формативті бағалау Өзара бағалау
| Бағалау парақшасы, интербелсенді тақта, смайликтер
Оқулық, бағалау парақшасы, смайликтер
|
Жаңа сабақты қолдану | 7 минут
6 минут
| Қолдану. «Бір сөзбен айт» әдісі арқылы шығармашылық жұмыс жасату.Ұйқастар бойынша шумақ құрастыру. «Инелік» Балық… жүзеді «Керік» ……. керікті Бұлбұл… тыңдады
Талдау. «Сиқырлы сұрақтар» әдісі арқылы 3 топқа 3 түрлі тапсырмалар орындату. «Инелік» Мақал — мәтелдерді жаттап, мағынасын түсіндіру. (білім,еңбек туралы) «Керік» Жұмбақтар шешу. «Тапқыр болсаң, тауып көр». «Өнер тапқыштар» клубы. | Әр топ өздеріне берілген шығармашылық жұмыстарды топтаса, ақылдаса отырып пікір алмасады.
Әр топ өздеріне берілген сұрақтарға топтаса, ақылдаса жауап беріп, сұрақтарға жауап беріп, пікір алмасады. Бірін-бірін оқытады. | Смайликтермен формативті бағалау Өзара бағалау
Смайликтермен формативті бағалау Өзара бағалау
| Оқулық, бағалау парақшасы, смайликтер, плакат, маркер
Таратпа қағаздар, бағалау парақшасы, смайликтер |
Жаңа сабақты қорытындылау
| 5 минут | Жинақтау. «Озық ойлы оқушы» әдісі бойынша жаңа сабақты қорытындылау. | Алған білімдерін қолдана отырып, берілген тапсырманы топтасып орындап қорғап шығады. | Смайлик термен формативті бағалау Өзара бағалау | Плакат, маркер, бағалау парақшасы, смайликтер |
3минут | Бағалау. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, өзара бағалау жүргізу. Ауызша мақтау, мадақтау және смайликтер арқылы формативті бағалау
| Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, бірін-бірі бағалайды. Мақтау сөздерін естіп ынталанады. Смайликтерді көтеру арқылы ынталанады. | Смайликтермен форматив ті бағалау Өзара бағалау
| бағалау парақшасы, смайликтер | |
3 минут | Рефлексия. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға стикерге жауаптарын жазғызу. | Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға жауапты стикерге түсіріп, рефлексия парағына леді. | Рефлексия парағы, стикер | ||
1 минут | Үйге тапсырма беру. Ә.Асылбеков туралы қосымша ақпарат іздеу | Күнделікке жазып алады. | Күнделік |