С.Мұқанов «Жылқы»
Атырау қаласы.Махамбет ауданы.Алға селосы
Алға орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Қуанышева Ботакөз
Күні: 05.03.2015 | Пәні: Ана тілі | Сынып: 4 |
Сабақтың тақырыбы | С.Мұқанов «Жылқы» | |
Сабақтың мақсаты | Төрт түліктің бірі жылқының ерекше қасиеттерімен таныстыра отырып, шығармашылық қабілеттерін дамыту. | |
Оқытудың нәтижелері | Жылқы жануарын қастерлеуді, жылқы баптау өнерін, ерекше қасиеттерімен жан — жақты танысады. Шығармашылық қабілеттері артады. | |
Негізгі дерек—көздер | Плакат, маркер, бағалау парақшасы, қима қағаздар | |
Модульдің кіріктірілуі | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқудағы үшін бағалау, Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды оқыту |
Сабақтың барысы
Сабақ бөлімінің кезеңдері | Уақыт | Мұғалімнің іс—әрекеті | Оқушының іс—әрекеті | Бағалау | Ресурстар, көрнекіліктер |
Кіріспе | 2 минут
2 минут
5 минут | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Байшұбар, Тарлан, Тайбұрыл батырлардың аттарының есімі арқылы топтарға бөлу
«Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
| Шаттық шеңберін құрып, бір-бірлерне жылы тілектер айту арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырды. Үстел үстінен таратпа қағаздарды алып, топ атауларымен орындарына жайғасып, топқа бөлінеді. Өткен сабақта жазылған мазмұндамаларын тексеріп, талдап сыныптастарының қойған сұрақтарына жауап береді. |
Ауызша мақтау, мадақтау арқылы «Смайлик тер»арқылы формативті бағалау. Топтық бағалау |
Таратпа қағаздар
Оқушы дәптері, бағалау парақшасы |
Жаңа сабақтың таныстырылымы | 3 минут
8 минут
| Білу. «Ой қозғау» әдісі бойынша жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында жетелеуші сұрақтар қою. 1. Төрт түліктің ішіндегі сұлулықтың белгісін білдіретін жануарды ата. 2. Батырлардың жауға қарсы шыққанда серігі қалай аталады? 3. Ер қанаты не? 4. Қымыз қандай жануардың сүтінен дайындалады? Түсіну. «Ой шақыру» әдісі бойынша интербелсенді тақтадан бейне баян көрсетіп, жылқы малы туралы мағлұмат беру. Жылқының төлі—құлын. Жылқының сүті—қымыз. Жылқының пірі—Қамбар ата. Жылқының етінен жасалатын тағамдар—қазы,қарта. Жылқының құйрығынан қай аспаптың шегі жасалады?— қобыз. Жылқыны қалай шақырады?—құраулап. (Барлығы «қ» әрпінен басталып тұрғанын аңғарту) | Берілген сұрақтарға жауап беріп, жаңа сабақтың тақырыбы «Жылқы» екенін табады.
Мағлұматтарды мұқият тыңдап, берілген тапсырманы ойлана отырып жауап береді. | Ауызша мақтау, мадақтау арқылы формативті бағалау. Топтық бағалау
Ауызша мақтау, мадақтау арқылы формативті бағалау. Топтық бағалау | Бағалау парақшасы
Интербел сенді тақта, бағалау парақшасы
|
Жаңа сабақты қолдану | 7 минут
6 минут
| Қолдану. «Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы мәтінмен жұмыс жасату. «Жылқы» мәтіннің мазмұнымен таныстырып, топтық жұмысты орындату.
Талдау. «Кім жылдам» ойыны арқылы оқулықпен жұмыс жасату. Оқулықта берілген тапсырманы 3 топқа бөліп беріп, жылдам орындату. 1- топ. Табиғат көрінісін беретін жолдарды оқиды. | Мәтінмен жеке танысып, шеңберде тұрып, бір-біріне қаламсапты бере отырып, мәтіннің мазмұнын айтып береді.
«Жүйрік болсаң шауып көр» Мәтіннен әр топтың ішінен үш оқушы оқулықтан тауып оқиды
| Ауызша мақтау, мадақтау арқылы формативті бағалау. Топтық бағалау Ауызша мақтау, мадақтау арқылы формативті бағалау. Топтық бағалау | Оқулық, қаламсап, бағалау парақшасы
Оқулық, бағалау парақшасы, оқулық |
Жаңа сабақты қорытындылау
| 5 минут | Жинақтау. «Бір сөзбен айт» әдісі бойынша 3 топқа 3 түрлі тапсырма беру арқылы жаңа сабақты қорытындылау. Жылқының пайдасы І топ: Еті ІІ топ: Қымызы ІІІ топ: Терісі | Алған білімдерін қолдана отырып, берілген тапсырманы топтасып орындап қорғап шығады. | Ауызша мақтау, мадақтау арқылы формативті бағалау. Топтық бағалау | Плакат, маркер, бағалау парақшасы |
3минут | Бағалау. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, топтық бағалау жүргізу. Ауызша мақтау, мадақтау және «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы формативті бағалау
| Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, топ басшысы топ мүшелерін бағалайды. Мақтау сөздерің естіп ынталанады. Топ бір-бірін «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша сабақтан алған әсерлерін жазып, тақтаға жапсыру арқылы білдіреді. | Ауызша мақтау, мадақтау арқылы формативті бағалау. Топтық бағалау | бағалау парақшасы, түрлі-түсті стикерлер | |
3 минут | Рефлексия. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға стикерге жауаптарын жазғызу. | Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға жауапты стикерге түсіріп, рефлексия парағына леді. | Рефлексия парағы, стикер | ||
1 минут | Үйге тапсырма беру. С.Мұқанов туралы қосымша ақпарат іздеу | Күнделікке жазып алады. | Күнделік |