Функциялар, стандартты функцияларды пайдалану (Информатика пәнінен ҚМЖ, 8 сынып)

          «Бекітемін»   

№13 жалпы орта білім беретін

мектептің директоры

М.А.Танатарова

№13 жалпы білім беретін орта мектептің информатика пәні мұғалімі

Боранова Ақкүміс Масабайқызының информатика пәнінен қысқа мерзімді жоспары

 

Сынып8 «в»   сынып
Өтілетін орныМультимедиа кабинеті
Өтілетін мерзімі9 cәуір 3 – сабақ     сағ. 10.30 — 11.15
Сабақтың тақырыбыФункциялар, стандартты функцияларды пайдалану
МақсатыExcel бағдарламасының интерфейсі, функция түсінігі, функциямен жұмыс істеу негіздері, стандартты функциялардың қызметі мен мүмкіндіктері туралы білімінің кеңеюі
Жұмыс нәтижесіExcel бағдарламасына функция кірістіру және пішімдеу әдістерін біледі.

Excel бағдарламасының жұмыс жасау ережесіне бағынып, әрбір функцияның қызметін түсінеді.

Excel бағдарламасында функция түрлерін ажыратып, олардың тәжірибеде қолдана алады.

СілтемеН.Т.Ермеков, Н.Ф.Стифутина.

Информатика. 8 сынып. Алматы «Мектеп» 2004 ж.

Интернет материалдары

Әдіс тәсілдерСыни тұрғыдан ойлауға үйрету;

Оқытуды басқару және көшбасшылық

Оқуды және оқыту үшін бағалау;

Талантты және дарынды балаларды оқыту;

АКТ-ны қолдану;

Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;

Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.

РесурстарПостер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа  материалдар, компьютер, интерактивті тақта, проектор, желім, қайшы
Сабақтың өтілетін уақыты45 минут

 

Сабақ жоспары1.      Ұйымдастыру:  топқа бөлу, мақсат қою

2.      Сабақ барысы:  Блум таксономиясы бойынша

3.      Рефлексия

4.      Үйге тапсырма

Үйге тапсырма1)Функциялар, стандартты функцияларды пайдалану.

2)Әрбір функцияны қолданып сөзжұмбақ құрастыру.

 

 

 

 

 

 

Ойлауды Блум

бойынша жіктеу

МақсатТапсырма түрі.

Түрткілер.

НәтижеБағалау
критерийлердескрипторҰпайЖиын тық баға
БілуПсихологиялық дайындықОйын  «Таныс болайық»Әр бала өз есімін атайды да, оның немен байланысты қойылғаны жөнінде   мәлімет береді
Топқа бөлуКөңіл-күйді анықтау мақсатында смайликтер қолданып, стикер түсі бойынша топқа бөлу№1 , №2, №3, №4 топ
Үй тапсырмасы бойынша білімін анықтауЖоғары және төмен дәрежелі сұрақтарСұрақтарға жауап беру арқылы білім анықталадыБілім көлемін зерделеу

 

Сұраққа толық жауап берді3
Қателіктері болды2
Жауап беруге қиналды1
БағалауЖұлдызша арқылы
ТүсінуФункция лармен жұмыс жасау ерекшелік терін айқындау. 

Джигсо әдісі бойынша берілген атауларды түсіну

 Функциялармен жұмыс жасау ерекшеліктері айқындалады.Функцияларды толық игеруТапсырманы толық орындады, ізденді3
Ауызша идея қосты, қателіктері болды2
Тапсырманы орындай алмады1
Өзін-өзі бағалауБағдаршам арқылы

 

ҚолдануТақырып бойынша алған білімін практикада жүзеге асыруДеңгейлік тапсырма

1 деңгей

Барлық сандардың қосындысын, көбейтіндісін,ең үлкен санды, ең кіші санды,орта мәнді, санның квадратын, санды римдік санау жүйесіне ауыстыруды табу, бүгінгі уақытты орналастыру

2 деңгей-

Барлық сандардың қосындысын, көбейтіндісін,ең үлкен санды, ең кіші санды табу.

3 деңгей-

Барлық сандардың қосындысын табу

Алған білімдерін практикада жүзеге асыра алады.Практикада қолдану дағдысын қалыптастыру1 деңгей тапсырмасын орындады16
2 деңгей тапсырмасын орындады8
3 деңгей тапсырмасын орындады.2
Сергіту жаттығуыСлайд бойынша жаттығу
ТалдауФункциялардың байланысын ажырату.Кластер қорғау

1-топ. Математикалық функция

2 топ. Статистикалық функция

3 топ. Уақыт және мерзім функциясы

Сызба жасай отырып функцияларды ажыратады, тиімділігін сипаттайды, өзара  байланысын көрсетеді.Талдау, жіктеу мүмкіндігіӨзара байланысын толық көрсетті3
Тек сызба құрастырды2
Ауызша ой қосты1
Топтық бағалау«Екі жұлдыз,бір тілек»
ЖинақтауАқпаратты жинақтау негізінде тұжырым  дауСәйкестендіру кестесіАқпаратты жинақтау негізінде алған білімдерін тұжырымдайды.Қайта анықтау мүмкіндігі, құзыреттілігіБәрін дұрыс сәйкестендірді6
Қателіктер болды4
Сәйкестендірген кезде қиналды2
БағалауОқушының ойлау дағдысын дамыту, кеңейту 

Бес жолды өлең (Синквейн) әдісі. «Функция»

1.Зат есем -1 сөз

2.Сын есім – 2 сөз

3.Сан есім-3 сөз

4.Етістік-4сөз

5.Сөйлем-5 сөз

Ойлана отырып, шешім шығарады.

 

Ойлауын дамытуОйы жүйелі3
Жалпыға ортақ ой2
Сөйлем құрауда шатасқан1
Жұптық бағалау
Рефлексия«Бүгінгі сабақ  ұнады ма?» кестесі
Үйге тапсырма1)Функциялар, стандартты функцияларды пайдалану.

2)Әрбір функцияны қолданып сөзжұмбақ құрастыру.

 

 

 

 

 

Функция тақырыбы бойынша сәйкестендіру кестесі

ЖолдарБағандарМатематикалық функцияАғымдағы мерзім мен уақытты шығарады.Формула енгізуСтатистикалық функция
 

=

ТДАТА
Сандармен
МИН
Латын әріптерімен
Римское функциясы

 

 

 

 

 

 

 

Функция тақырыбы бойынша сәйкестендіру кестесі

ЖолдарБағандарМатематикалық функцияАғымдағы мерзім мен уақытты шығарады.Формула енгізуСтатистикалық функция
 

=

ТДАТА
Сандармен
МИН
Латын әріптерімен
Римское функциясы

 

 

 

Функция тақырыбы бойынша сәйкестендіру кестесі

ЖолдарБағандарМатематикалық функцияАғымдағы мерзім мен уақытты шығарады.Формула енгізуСтатистикалық функция
 

=

ТДАТА
Сандармен
МИН
Латын әріптерімен
Римское функциясы

 

 

 

 

 

 

 

 

Блум таксономиясына сәйкес ойлаудың деңгейіОсы ойлау түрі бойынша қойылған сұрақтардың саныОсы ойлау түрінің болғанын көрсететін жауаптардың жалпы саныҚойылған сұрақтардың мысалдары
Білу
Түсіну
Қолдану
Талдау
Жинақтау
Бағалау
Барлық сұрақтар