Электрсыйымдылық. Конденсаторлардың құрылысы және түрлері.

 

Сабақтың  тақырыбы: Электрсыйымдылық. Конденсаторлардың құрылысы және түрлері.

Сабақтың мақсаты: Конденсаторлардың жұмысы құрылысы, жұмысы туралы ілімді меңгеру.

Міндеті :

Б. Механикалық энергияның негізгі ұғымдарын қалыптастыру,толық механикалық энергияның сақталу заңы механикалық қозғалыстың жоғалуының мүмкін еместігін білдіретіндігін атап көрсету.

Д. Оқушыларға дәлелдеуді мәліметтер негізінде өрістету, ойлау қабілеттерін жетілдіру.

Т.Ғылыми көзқарасын қалыптастыру, оқушыларды ұжымдыққа,шапшаңдыққа  тәрбиелеу.

 

Оқытудың нәтижелері:

Жаңа тақырып жөнінде түсінік қалыптасады.

Берілген тақырыптың мағынасы мен мазмұнын түсінеді

Өз пікірін жеткізу арқылы берілген тапсырманы  орындай алады.

Оқушы өз ойын еркін түрде жеткізе және талдай алады.

Кейбір оқушылар топтың көмегімен берілген тапсырманы орындайды.

 

Қамтылатын модульдер

Блум таксономиясы.

1-модуль оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс),

2-модуль сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (миға шабуыл),

3-модуль –бағалау,

4-модуль-АКТ пайдалану (электрондық оқулық),

7 модуль-көшбасшылық (топты басқару және барлық сабақтарда белсенділікпен қатысып отыру)

 

Қадамдар:

Үй тапсырмасын тексер

Топпен жұмыс

рефлексия

 

Сабақ барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Ұйымдастыру

Оқушының зейінін сабаққа аудару

Топқа бөлу, ережесімен таныстыру, топбасшы тағайындау.

 

Оқушының іс-әрекеті

Сары,көк,қызыл,жасыл түстер арқылы топқа бөліну, топ басшыларын таңдау, ережемен танысу.

(3 мин)

Үй тапсырмасын тексеру

  1. Сипатта.

Тапсырма бойынша постер дайындау (8 мин)

1- топ.Электростатика.Электрлеу.Зарядтардың сақталу заңы

2- топ.Электр өрісінің кернеулігі.Күш сызықтары.Біртекті өріс

3-топ.Электр өрісі.Электр өрісінің негізгі қасиеттері қандай?

4-топ.Кулон заңын тұжырымда.Кулон заңы қалай ашылды?

 

  1. Баянда. Жигсо әдісі бойынша§ 8.4 тақырыпты оқып,талдау. (8 мин)

 

 

 

 

III. Зертте.

Есептер шығару. (10 мин)

Тақырыпқа байланысты есептер шығарту.

Есеп: 3.58

Берілгені:                                              Шешуі:

q=4*10-6Кл                 -электр өрісінің кернеулігі

Ғ=0,002 Н

Т/к  Е-?

 

Есеп:3.71.

Берілгені:                                              Шешуі:

q1=6*10-7Кл                 -нүктесінің  кернеулігі;

q2=-2*10-7Кл

r=0,4 м

Т/к  Е-?

Есеп:3.93.

Берілгені:                                              Шешуі:

q=5*10-8Кл                 —

▲φ=1600 В

Т/к  А-?

 

І топ                                                                     ІІ топ

15 жаттығу-2                                                       15жаттығу-3

 

ІІІ топ                                                                   ІV топ

7 жаттығу-5                                                         15 жаттығу-7

 

 

  1. Талдау. АКТ пайдалану электрондық оқулықты пайдаланып бейне көрсетілім қарау.Сұрақтарға жауап беру. (6 мин)

 

 

 

  1. Синтез. Төменде аталған ғалымдардың осы тарауға қатысты қандай еңбектерін білесіңдер. (5 мин)

 

1.Дж.Томсон                                                         2.У.Гельберт

3.Б.Франклин                                                        4.Ш.Кулон

 

 

Рефлексия.»Білім ағашы»(3 мин)

 

 

  1. Бағалау . Өзін-өзі бағалау, формативті бағалау, жиынтық бағалау.( 2 мин)

           

 Үйге тапсырма. § 8.4 .15 жаттығудың 1,4