Бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигі
Сабақтың тақырыбы: | Бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигі | ||||
Мақсаты: | Бірқалыпты түзусызықты қозғалыс туралы түсініктерін кеңейте отырып, қозғалыс графигі жөнінде деректерді беріп практикалық түрде қолдана алу дағдысын қалыптастыру | ||||
Сабақтың түрі: | Түсіндірмелі-практикалық | ||||
Күтілетін нәтижелер: | А. бірқалыпты түзусызықты қозғалыс график арқылы анықтай алады; В. Бірқалыпты қозғалысты берілген шамаларға тәуелді графигін сала алады; С. әртүрлі жағдайларға байланысты қозғалыстың графигі қандай болатындығын және теңдеуін құру арқылы дәлелдей алады. | ||||
Керекті жабдықтар: | Шыны ыдыс, қағаздан жасалған балық, қармақ, ақ беттер, бояу, деңгейлі тапсырмалар, бағалау парағы, рефлексия парағы | ||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Жеке, жұптық, топтық, «Алтын балыққа арналған аквариум», «Айналмалы бекет», «Ыстық орындық» | ||||
Тапсырмалар | Сұрақтар мен тапсырмалар, А,В,С деңгейлі тапсырма | ||||
Сабақ барысы: | |||||
Сабақ кезеңдері: | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |||
Кіріспе 5минут
| 1. Тұлға аралық байланысты орнату. 2. Сыныппен амандасу. 3. Оқушыларды шеңберге шақыру
| -мұғаліммен сәлемдесу; — кезекшілік қызметін атқару; — шербер құрып орналасады
| |||
Тұсаукесер | Үй тапсырмасын «Алтын балыққа арналған аквариум» әдісінде әрекетті үш рет қайталату арқылы 3 оқушыға қалған оқушыларға сұрақтар қойдырту арқылы тақырыпты сұрау. | оқушы өтілген тақырып бойынша қойылған тапсырмалар мен сұрақтарға жауап береді. Алтын балықты ұстаған оқушы, сыныптастарының қойған сұрақтарына жауабын айтады. | |||
Негізгі бөлім | Жаңа сабақтың мазмұнын меңгерту үшін жетелеу сұрақтарын қоя отырып, топтың мәтінді оқып, талдауына ықпал ету. Тақырыпқа сай мысалдарды басқа қырынан ұсыну үшін топқа тапсырма беру:
Топтың ұсынуы бойынша сыныптағы оқушылардың меңгеруін білу үші «Бармақ» әдісін қолдану
| Берілген мысалдарды флипчартка орындап ұсыну Топ бірін-бірі басбармақтары арқылы бағалайды | |||
Қорытынды | Сабақты топтаса қортындылау үшін«Айналмалы бекет» әдісі қолданылады. 3 топқа деңгейлі 3 есеп беріп, топтардың топтаса жүріп орындауына мүмкіндік беру, жауаптарының дұрыстығын тексеру үшін шешуі жазылған парақты беру, дұрыс бұрыстығын қарап төмендегі фигуралар бойынша бағалайды.
Жеке жұмыс: Кім жылдам?
| Сағат тілі бағытымен оқушылар топтаса жүріп бір бетке 3 топта берілген есептерді шығарады және берілген шығару жолы бойынша қызыл қаламмен тексеріп бағалау критерийіне сәйкес баға қояды.
| |||
Келесі сабақта енгізетін өзгертулер |
Сабақта қолданылатын дидактикалық және көрнекі материалдар
Үйтапсырмасы:
- Денеге еш нәрсе әрекет етпесе ол қандай күйде болады?
- Инерция деп нені айтады?
- Көлік оңға немесе солға бұрылғанда ондағы жолаушы қалай қарай қисаяды? Неліктен?
- Жылдам келе жатқан көліктің алдынан кесе көлденең өту қауіпті болатыны неліктен?
- Бір дененің екінші денеге әрекеті қалай байқалады?
- Физикада күш деген сөзді қалай түсінеміз?
- Күш дененің қозғалыс сипатына қалай әрекет етеді?
- Күш немен сипатталады?
- Күш бірлігі ретінде не қабылданған?
- Қандай күш 1Н-ға тең болады?
- Сүрінгенде адам қай жаққа қарай және неге құлайды?
- Ордан неге жүгіріп барып секіру неге жеңіл?
- Аққу, шортан, хамшаян мысалындағы арбадағы жүк неге қозғалмайды?
Жүкке түсірілген күш туралы не айта аласыз?
- бірқалыпты қозғалыс деп қандай қозғалысты айтамыз?
- инерцияның пайдасы жайлы не айтасың?
- инерцияның зияны жайлы не айтасыз?
С Ә Т Т І Л І К
А-1. Бірқалыпты түзусызықты қозғалатын дененің орын ауыстыруын оның қозғалыс жылдамдығы мен уақыт арқылы қалай өрнектеуге болады? Формуласын жаз.
А-2. Орын ауыстыруды координаталар айырымы арқылы қалай өрнектеуге болады?Формуласын жаз.
В-1. егер бастапқы координата -10м, қозғалу жылдамдығы 5м/с болса, бір қалыпты түзусызықты қозғалыстың координатасының сызығы қандай болар еді?
В-2. Суретте көрсетілген бір қалыпты қозғалысқа сай бөліктерді таңдап алып, сондағы жылдамдықты табыңдар. ОА бөлігіндегі қозғалыс сипатының ВС бөлігінен айырмасы неде?
С-1. Мына жағдайлар үшін бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графиктерін сызыңдар:
А) υ=18км/сағ және x0 = 0;
Б) υ=-3м/с және x0 = 6м
Бақылау жұмысы №1
- нұсқа
- Автомашинаның бензин құтысының сыйымдылығы 30 л. Оған толтыра құйылған бензиннің массасын есепте.
- Массалары 10 кг және 20 кг болатын екі дене өзара соғылысты. Сонда денелердің қайсысының жылдамдығы көп өзгереді және неше есе өзгереді?
- Ұшқыш 100 км қашықтықты реактивті ұшақпен 2,4 минутта ұшып өтті. Ұшақтың орташа жылдамдығын тап.
4. Мына жағдайлар үшін бір қалыпты түзу сызықты қозғалыс графигін сызып көрсетіңдер.
А) v = 36км/сағ, х0 =1 м
Б) v= 6 м/с, x0 =1,5м
Бақылау жұмысы №1
- нұсқа
- Мұзжарғыш кеме тәулігіне 200 г уран пайдаланады. Уранның тығыздығы 18,7 кг/м3 болса, оның көлемі қандай?
- Коньки тебуші екі бала бір-бірінен кері итеріліп, қарама –қарсы бағытта 8м/с және 4 м/с жылдамдықпен сырғанап кетті. Қай баланың массасы артық және неше есе?
- Автомашина 1500 м жолды 36км/сағ жылдамдықпен жүріп өтті. Автомашинаның жолды жүріп өтуге кеткен уақытын тап.
4. Мына жағдайлар үшін бір қалыпты түзу сызықты қозғалыс графигін сызып көрсетіңдер.
А) v = 10м/с, х0 =2 м
Б) v= 5 м/с, x0 =-10м
1-ШІ НҰСҚА ҮШІН КРИТЕРИАЛДЫ БАҒАЛАУДЫҢ ШКАЛАЛАРЫ
№ 1
4 ұ | 0 | Оқушы төмендегі критерийлердің ешқайсысын орындамады |
2 | Оқушы есепті дұрыс ресімдеді және өлшем бірліктерді ХБЖ-не дұрыс айналдырды | |
1 | Оқушы есепті шығару формуласын дұрыс жазды | |
1 | Оқушы есепті шығарып, бензиннің массасын анықтады. | |
№ 2
3 ұ | 0 | Оқушы төмендегі критерийлердің ешқайсысын орындамады |
2 | Оқушы есепті дұрыс ресімдеді және есепті шығару формуласын дұрыс жазды | |
1 | Оқушы есепті дұрыс шығарды, денелердің қайсысының жылдамдығы көп өзгеретіндігін және неше есе өзгеретінін тапты. | |
№ 3
4 ұ | 0 | Оқушы төмендегі критерийлердің ешқайсысын орындамады |
2 | Оқушы есепті дұрыс ресімдеді және өлшем бірліктерді ХБЖ-не дұрыс айналдырды | |
1 | Оқушы есепті шығару формуласын дұрыс жазды | |
1 | Оқушы есепті дұрыс шығарды, Ұшақтың орташа жылдамдығын тапты. | |
№ 4
4 ұ | 0 | Оқушы төмендегі критерийлердің ешқайсысын орындамады |
2 | Оқушы есепті дұрыс ресімдеді және өлшем бірліктерді ХБЖ-не дұрыс айналдырды | |
1 | Оқушы есепті шығару формуласын дұрыс жазды | |
1 | Оқушы есепті дұрыс шығарды, бір қалыпты түзу сызықты қозғалыс графигін сызды. | |
БАРЛЫҒЫ: 15 ұпай |
ҰПАЙЛАРДЫ МЕКТЕП БАҒАСЫНА АЙНАЛДЫРУ:
Жинаған ұпайлардың қосындысы | Баға |
11-15 | «5» |
8-10 | «4» |
4-7 | «3» |
0-3 | «2» |
1-ШІ НҰСҚА ҮШІН КРИТЕРИАЛДЫ БАҒАЛАУДЫҢ ШКАЛАЛАРЫ
№ 1
4 ұ | 0 | Оқушы төмендегі критерийлердің ешқайсысын орындамады |
2 | Оқушы есепті дұрыс ресімдеді және өлшем бірліктерді ХБЖ-не дұрыс айналдырды | |
1 | Оқушы есепті шығару формуласын дұрыс жазды | |
1 | Оқушы есепті шығарып, уранның көлемін анықтады. | |
№ 2
3 ұ | 0 | Оқушы төмендегі критерийлердің ешқайсысын орындамады |
2 | Оқушы есепті дұрыс ресімдеді және есепті шығару формуласын дұрыс жазды | |
1 | Оқушы есепті дұрыс шығарды, балалардың қайсысының массасы көп екенін және неше есе өзгеретінін тапты. | |
№ 3
4 ұ | 0 | Оқушы төмендегі критерийлердің ешқайсысын орындамады |
2 | Оқушы есепті дұрыс ресімдеді және өлшем бірліктерді ХБЖ-не дұрыс айналдырды | |
1 | Оқушы есепті шығару формуласын дұрыс жазды | |
1 | Оқушы есепті дұрыс шығарды, Автомашинаның жолды жүріп өтуге кеткен уақытын тапты. | |
№ 4
4 ұ | 0 | Оқушы төмендегі критерийлердің ешқайсысын орындамады |
2 | Оқушы есепті дұрыс ресімдеді және өлшем бірліктерді ХБЖ-не дұрыс айналдырды | |
1 | Оқушы есепті шығару формуласын дұрыс жазды | |
1 | Оқушы есепті дұрыс шығарды, бір қалыпты түзу сызықты қозғалыс графигін сызды. | |
БАРЛЫҒЫ: 15 ұпай |
ҰПАЙЛАРДЫ МЕКТЕП БАҒАСЫНА АЙНАЛДЫРУ:
Жинаған ұпайлардың қосындысы | Баға |
11-15 | «5» |
8-10 | «4» |
4-7 | «3» |
0-3 | «2» |