Гук заңы. Динамометр.
Сабақ тақырыбы: §§35.36. Гук заңы. Динамометр.
Сабақ мақсаты:
- Оқушыларға Гук заңы, серіппе қатаңдығы, серпімділік күшінің пайда болу себептері, динамометр және оның жұмыс істеу принципі туралы түсінік беру.
- Мысалдар келтіре отырып, оқушы ойын дамыту, ғылыми ой қорытындыларын жасауға жетелеу.
- Еңбекке баулу, жауапкершілігін арттыру, ғылыми дүниетанымын қалыптастыру.
Сабақ түрі: аралас
Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап.
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: компьютер арқылы жасалған слайдтар,
Техникалық қүрал-жабдықтар: компьютер, видеопроектор, экран.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Оқушылардың үйге берілген тапсырмаларды қалай меңгергендерін тексеру.
- Күш дегеніміз не?
- Күш немен сипатталады?
- Күш сызбада қалай кескінделеді?
- Күш бірлігі ретінде не қабылданған?
- Деформация деген не?
- Пластикалық деформация деген не?
- Серпімді деформация деген не?
ІІІ. Жаңа сабақ.
Гук заңы: серпімді деформацияның шамасы түсірілген күшке тура пропорционал:
Ғ-түсірілген сыртқы күш,
—дененің созылу немесе сығылу шамасы.
—серіппе қатаңдығы. Өлшем бірлігі .
.
Гук заңының дұрыстығын дәлелдейтін тәжірибе:
Күшті өлшеу үшін динамометрлер қолданылады.
Динамометрлер түрлері:
а) мектептік зертханалық динамометр
ә) қол динамометрі
б) тарту динамометрі.
IV.Пысықтау.
- Гук заңы қалай тұжырымдалады?
- Серіппе қатаңдығы деп нені айтады?
- Қатаңдық бірлігі қандай?
- Серпімділік күшінің пайда болу себептерін түсіндіріңдер.
- Динамометр деген не?
- Динамометрлердің жұмыс істеу принципі қандай?
- Есептер шығару.
13-жаттығу. №1, №3.
VІ. Қорытындылау.
VІІ.Үйге тапсырма. §§35.36. 13-жаттығу. №2, №4.
VІІI. Бағалау.