Металдардың құрылысы және физикалық қасиеттері. Металдардың химиялық қасиеттері. Электрохимиялық кернеу қатар.
Сабақ тақырыбы: | Металдардың құрылысы және физикалық қасиеттері. Металдардың химиялық қасиеттері. Электрохимиялық кернеу қатар. | |
Мақсаты: | Металдардың физикалық және химиялық қасиеттерімен танысу. | |
Тәрбиелеу мен оқыту міндеттері: | Білімділік – электр және жылуөткізгіштігі, металдық жылтыры, иілімділігі (пластикалығы), балқу температурасы, тығыздығы, қаттылығы, құймалар мен кернеулік қатар туралы білім-білік қалыптастыру. Дамытушылық — топ оқушыларының металдар туралы түсініктерін кеңейту; Тәрбиелік–пәнге қызығушылықтарын арттыру, ізденуге, жеке жұмыс жасай білуге дағдыландыру. | |
Оқыту нәтижелері: | — металдардың электр және жылуөткізгіштігімен танысады; — металдардың жылтырлығын, иілімділігін, балқу температурасы мен тығыздығын, қаттылығын ажырата біледі. — металдардың электрохимиялық кернеу қатарында элементтердің орналасу реттілігін анықтайды; — шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыланады, өзбетінше ізденеді; — білімдерін жүйелейді, жетілдіреді. | |
Әдіс-тәсілдері: | «Серпілген сауалдар», «3 қатар — 3топ », «Сен білесің бе?», Зертханалық жұмыс. | |
Сабақтың түрі: | Білімді жүйелеу сабағы | |
Көрнекі құралдары: | Интерактивті тақта, постерлер, таратпа қазғаздар, химия оқулығы, зертханалық жұмыс дәптері. | |
Негізгі ресурстар: | Химия оқулығы 10 сынып Н.Нұрахметов, К,Б. Бекішев, Н.А. Заграничная, 2014 ж, Д.И. Менделлевтің периодтық жүйесі. | |
Негізгі идеялар: | Металдардың химиялық және физикалық қасиеттері жайлы білімдерін жүйелеу, ерекшеліктерін саралай білуге үйрену, есеп шығару дағдылары қалыптасады. | |
Қамтылған модульдер | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО, АКТ, ОүБ, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және көшбасшылық. | |
Кезеңдері, уақыты және ескертулер | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі (10 мин) БІЛУ | 1. Амандасу, түгелдеу. Ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.
| 1. Оқушылар амандасады. Кезекші сабақта неше оқушы жок екенін айтады. Мұғаліммен бірге шеңбер бойында оқушылар таратпа қағаздар алады, сол элементтің ПЖ орнына сипаттама береді. |
2. «Тізбектелген 5 металл» 5 топқа бөліну: «Серпілген сауалдар» | 2. ПЖ орналасуы бойынша металдарды бес-бестен 5 топқа бөлінеді. | |
Қызығушылықты ояту , үй тапсырмасын сұрау. (20 мин) ТҮСІНУ
| 3. «Біз білуге тиіспіз …» оқушыларға тапсырмалар беріледі. | 3. Оқушылар берілген тапсырма бойынша оқулықпен жұмыс жасап, түсіндіреді. І – топ. Ме электр және жылуөткізгіштік. II – топ. Ме тығыздық, металдық жылтыр. III – топ. Ме иілгіштік, балқу температурасы. IV – топ. Ме қаттылық, металдардың табиғатта таралуы V – топ. Ме электрохимиялық кернеу қатар. |
4. Тапсырманы қорғау үшін «Жүгіртпе қағаз» жіберу арқылы бір топ екінші топтан, химия сабағында сирек сабақ айтатын оқушының атын жазады. | 4. Тапсырманы «Жүгіртпе қағазда» аты жазылған оқушы қорғайды. Өз топтары оқушының ойын толықтырып, формативті бағалап отырады. | |
Мағынаны тану (12 мин) ҚОЛДАНУ
ТАЛДАУ
| 5. «Ой толғау» Оқулықпен жұмыс. | 5. І – топ. №2, 127-бет. II – топ. №3, 127-бет. III – топ. №4, 127-бет. IV – топ. №5, 127-бет. V – топ. №6, 127-бет. |
6. «Шығармашылық жұмыс». Құйма деген не? Қандай Ме-дың құймаларын білесіңдер? Тұрмыста қолданылатын құймалар? | 6. Білетін құйма түрлерін еске түсіреді және танысады. | |
7. Формативті бағалау. | 7. Топтар бір-бірінің жұмысын ауызша бағалайды? | |
Бағалау (2 мин) | 9.Оқушылардың бір-бірін формативті бағалағанын ескеріп, мұғалімнің сумативті бағасы | 9.Оқушылар күнделікке бағаларын қойдырады. |
Үйге тапсырма (1 мин) | 10.§4.3 және 4.4 оқу. | 10.Тақырыптарды оқып, соңындағы сұрақтарға жауап қарастырады. |