Оксидтер. Оксидтердің жіктелуі, алу жолдары
Сабақтың тақырыбы: Оксидтер. Оксидтердің жіктелуі, алу жолдары Сабақтың мақсаты: Оксидтердің қасиеттеін ұғындыра білу. Күтілетін нәтиже: Жоғары- Оксидтердің жіктелуі мен алыну жолдарын қасиеттерін меңгерді Орта- оксидтердің жіктелуі мен алыну жолыдарын біледі Төмен- оксидтердің жіктелуін біледі. Негізгі идея: Металдар мен бейметалдардың оттегімен әрекеттесуінен түзілетін қосылыстардың қасиеттерін ұғындыру. Дереккөздер: Интерактивті тақта, стикер, оқулық,АКТ | |||
Қолданылатын әдіс тәсілдер: | Инсерт әдісі,топтық жұмыс,құпия сөздің кілтін аш, жасырын элементтер
| ||
Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Нәтижесі |
. 2 мин | Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында бір-біріне тілек айтқызу арқылы сергіту сәтін ұйымдастырамын. | Сергіту жаттығуын ережеге сәйкес жасай отырып, оқушылар белсенді іс-әрекет жасайды. | Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы қалыптасады |
2 мин | Оқушыларды төртке дейін санату арқылы топтастырамын. Топтың өзара қарым қатынасын қадағалаймын. | Топтастыру ережесіне сәйкес өз топтарына орналасады | Оқушылар топқа бөліну әдісін үйренді. |
9 мин | Үй тапсырмасын сұрау: Үй тапсырмасын қарлы кесек әдісімен қайталаймын. Жазуға химиялық реакция теңдеулерін беремін.
Үй тапсырмасын бағдаршам арқылы бағалаймын | Топтағы оқушылар өзара пікірлесе отырып жауаптарын жазады. Химиялық реакция теңдеуін аяқтап, теңестіреді. Бағдаршам бағалау әдісі арқылы үй тапсырмасын еске түсіреді. | Үй тапсырмасын толық меңгергені көрінеді. Өтілген сабақ бойыншабілімдерін нақтыланды. |
5- мин | Жаңа сабақтың тақырыбы: 1. Жаңа сабақты тақырыбын ашуда оқушыларға АКТ арқылы сөзжұмбақ бердім. Сөзжұмбақ арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашты | Сөзжұмбақ сұрақтарының деңгейлеріне қарай сұраққа жауап берді Жұлдызша арқылы бағалайды | Оқушы жауаптары арқылы жаңа сабақтың тақырыбы айқындалды. |
8 мин | 2.Оқулықпен жұмыс жасай отырып: 1-топ оксидтердің жіктелуіне мен алынуына; 2-топ Оксидтердің физикалық қасиеттеріне 3-топ Оксидтердің химиялық қасиеттеріне 4-топ оксидтердің қолданылуы тақырыптарына постер жасаттым. Әр топ жасаған постерлерін қорғайды.
| Оқушылар ізденді, постермен жұмыс жасайды,
Ойларын еркін жеткізеді. Топ бірін-бірі басбармақ арқылы бағалайды.
| Оқушылар постермен жұмыс жүргізді, қорғайды. Оксидтердің қасиеттерімен таныс болды
|
10 мин | Деңгейлік тапсырмалар: Тапсырманы орындауда, оқушылар бірдей уақытта бастайды, әр қайсысы білім шыңына өз қабілеттеріне қарй жетеді. Төрт топқа жеке-жеке тапсырма беріледі.
Тапсырмаларды дұрыс орындаған оқушыларды критерилер арқылы бағалаймын. | С. Оксидтердің алыну жолдары мен аттарын жазады; В.Химиялық реакцияны аяқтап алынған өнімдердің атын атайды; А.Берілген окидтердегі металдың массасын анықтайды.
Алдарына қойылған критерилер арқылы оқушылар өзін- өзі бағалады | Төмен деңгейдегі— оксидтердің алыну жолдары мен аттарын жазды . Орта деңгейдегі-химиялық реакцияны аяқтап алынған өнімдердің атын атады. Жоғарғы деңгейдегі— берілген окидтердегі металдың массасын анықтады. Оқушылар өз-өзін реттеп алды. |
2 мин | Сергіту сәтін АКТ арқылы көрсетемін «Қара жорға» әніне би қимылдарын жасайды, оқушыларды оқыту үшін ынталандырамын | Оқушылар би қимылдарын орындайды «Қара жорға» | Оқушылардың көңілі көтеріледі, келесі тапсырмаға мұқиаттылық танытады. |
3 мин | Сабақты қортындылау мақсатында топтарға 1.Венн диаграммасы арқылы жұмыс жасау 2.Инсерт кестесі арқылы не білгенін білу. 3.Кері байланыс. | Оқушы өз бетімен ізденуге бет алады. Кері байланыс жасайдды, сабақтан алған әсерін жазады. | Алған білімдерін салыстыруды, нені біліп, нені білмейтінін түсінді. |
2 мин
| Бағдаршам арқылы бағалайды; Жұлдызша арқылы бағалайды; Критерий жасау арқылы өзін-өзі бағалайды, кері байланыспен бағаланады. | Өзіне сын көзбен қарй отырып, ыталанды
| Оқушылар өздері-өздерін бағалауды үйренді
|
2 мин
| Жаттығу жұмысы.Келер тапсырма бойынша тапсырма беру | Іздену | Қосымша әдебиеттер. АКТ |