6-ға көбейту және бөлу

Сабақтың тақырыбы:6-ға көбейту және бөлу

Сабақтың мақсаты: 6-ға көбейту және бөлу кестесі туралы білімдерін кеңейту,есептеу дағдыларын жетілдіру,санды бірнеше есе арттыруға,кемітуге берілген есептерді шығарып үйрету.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік:есептер шығарту арқылы 6-ға көбейту мен бөлу туралы білімдерін бекіту.

Тәрбиелік:сауатты, шапшаң жазуға тәрбиелеу

Дамытушылық: өзіндік жұмыс істеу қабілетін, логикалық ойлауын, есте сақтауын  дамыту.

Түрі:аралас сабақ

Көрнекілігі:үлестірмелі қағаздар,тірек  сызбалар,тест, дөңгелекшелер

Әдіс-тәсілі:көрнекілік, ойын, тест, өз бетінше жұмыс

Пәнаралық байланыс:әдебиеттік  оқу, дүниетану,музыка

Қолданылатын технология: дамыта оқыту технологиясы

             І  кезең Бағдарлау-мотивациялық  кезең

Ұйымдастыру кезеңі

1Амандасу

2 Оқушыларды түгендеу

Психологиялық  дайындық

Бүгін  қарашаның 16-сы, жұма. Күн жылы , аспан ашық. Менің және айналамдағылардың бүгінгі көңіл  күйі көтеріңкі.

Мен сабақтамын. Менің зейінім күннен күнге өсіп келеді. Мен  сабақта бәрін байқап қаламын.менің оқығым,әдемі жазғым келіп отыр.жұмысқа деген қабілетім  жоғары. Мен жұмысқа дайынмын. Жұмысқа кірістім.

Сабақтың ұраны:

Біздер тату баламыз,

Өсіп шымыр боламыз.

Есептерді тез шешіп

Біз білімді боламыз.

N5,  106 бет

Таразы арқылы  салыстыртамын

6*4=4*6          42/6 <  2*5                       48/6=16/2

7*6 > 5*8           5*7 < 6*6                          12/3=24/6

№6, 107 бет

93+127+48+32=300

93+27+48+82=250

93+12+48+57=210

93+212+48+137=490

«Кішіпейілділік-кішілік емес, кісілік»

«аңқау  математик»

Аю есептерді шығарған жапырақтарға шығарған  екен, күзгі  жел оның есептерін  ұшырып кетіпті,ал аю болса шаршап қалыпты, біз оған көмектесіп жіберейік.2*4=8                            10/5=2

3*3=9                             12/3=4

4*6=24                          16/4=4

20/5=4                            5*5=25

ІІ кезең операциялық-орындаушылық  кезең

«еңбектің  көзін тапқан,

Байлықтың өзін табады»

N1,    107 бет

Үлестірмелі  қағаздармен жұмыс

 

 

   *4
16
32
6
12

 

     /4
2
28
5
36

 

     /6
24
8
36
7

 

    *6
5
18
9
48

 

«еңбегі жоқ ғылым,

Ыстығы жоқ жалын»

N2, өз бетімен жұмыс

359+67=426

56+458=514

561-209=352

888-619=269

«қына  тасқа бітеді,

Білім басқа бітеді»

Өзара байланысты сандармен көбейту және бөлу амалдарына байланысты  теңдіктер құрастыру

103456789

64201

12  18  36  24  0  1  54  32  48  42

«оқу  инемен құдық  қазғандай»

N4   математикалық диктант

А)АВ-5см

СД-20см,? есе артық

Ә)АВ-5см

СД-20см, ? артық

1 орамда-6кітап

1 қорапта-?,4есе артық

1қорапта-?

В)1 орамда-4 кітап

1 қорапта-?,2есе артық

5 қорапта-?кітап

Жауабы:20/5=4

20-5=15

6*4=24

4*2*5=40

№5

100
17+
  +18
16+
  +15

 

600
320+
   +250
   +160
190+

 

290
540+
   -440
   -500
700-

 

 

 

140
920-
   -250
810-
   -180

 

«оқы да біл,  ойна  да күл»

  «кім  шапшаң ойыны»

№7  әр топтан кез-келген  сандарды алып,үш таңбалы сандар құрастыру. Оларды разрядтық  қосылғыштардың қосындысы түрінде жазу

№8   шығармашылық   тапсырма

Тігінен де, көлденеңінен  де қосқанда 9 шығатындай, бос орындарға 1,2,3,4,5 сандарын  қой

ІІІ кезең  рефлексиялық   бағалау кезеңі

Тест

  • 6-ға бөлінбейтін санды  тап

А) 12

Ә)15

Б)18

2)  451+209 =?

А)660

Ә)560

Б)360

3) салыстыр 2*3     36/6

А) 2*3>36/6

Ә)2*3=36/6

Б)2*3<36/6

4) 1 қорапта-6 қарындаш

4 қорапта-?қарындаш

А) 6  қарындаш

Ә)40  қарындаш

Б)  24 қарындаш

5) теңдеуді шеш: х-10=20

А) х=10

Ә)х=20

Б)х=30

Дұрыс жауаптары:

1  ә

2  а

3  ә

4  б

5  б

қорытынды