Күкірт оксидтері
Сабақтың тақырыбы: Күкірт оксидтері
Сабақтың мақсаты:
а) білімділігі: Оқушыларға күкірт туралы білім бере отырып, химиялық реакциялар көмегімен оксидтерін жаза білуге дағдыландыру;
ә) тәрбиелігі: : Оқушылардың дүниетанымын, тұлғалық қалыптасуын, өзіне қажетті білімді өзі іздеп тауып ала алатындай тұлғаны тәрбиелеу. Оқушының тұлғалық қалыптасуын дайындау арқылы күкірт оксидтерінің өмірде, тұрмыста қолданылуын білуге тәрбиелеу.
б) дамытушылығы: Оқушылардың танымдық қызығушылығын,шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: эврикалық сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, Д.И.Менделлевтің периодтық кестесі, сәйкестендіру тесті, тірек-сызбанұсқалар, күкірт, электрондық оқулық.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру:
а) Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
б) Сабақтың жоспарымен таныстыру.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
1-кезең: Қызығушылығын ояту:
(Мотивация)
- «Менен –сұрақ, сіздерден-жылдам жауап»:
- Күкіртті сутектің физикалық қасиеттері
- Күкіртті сутектің химиялық қасиеттері
- Сульфидтер дегеніміз не?
- Алынуы (Қандай аппаратта алынады?)
- Қолданылуы.
2) Сәйкестендіру тесті:
№ | Атауы | Белгі | Химиялық қосылыс |
1 | Күкіртті сутек | Na2S | |
2 | Натрий сульфиді | MgS | |
3 | Магний сульфиді | ZnS | |
4 | Мырыш алдамшысы | H2S |
ІІІ. Сергіту сәті:
- Практикалық жұмыс
- Электрондық оқулықпен жұмыс
ІV. Жаңа сабақ:
|
|
|
2-кезең: Мағынаны тану (Жаңа ақпарат):Тірек-сызбанұсқа арқылы жаңа сабақты түсіндіру: Құрылысы
Физикалық қасиеті
Периодтық жүйедегі орны Физикалық қасиеті Химиялық қасиеті
Химиялық қасиеті Алынуы
3-кезең: Ой толғаныс (Рефлекция) :
Есеп: Айналуларды жүзеге асырыңдар:
H2S S SO2 SO3 H2 SO4 CuSO4
- Ой қозғау: (Миға шабуыл):
Белгісізді тауып, орнына қою:
VІ. Жинақтау-қорытындылау:
Күкірт (ІҮ) оксиді және күкірт (ҮІ) оксидінің масштабты және шарөзекті модельдерін құру.
ҮІІ. Бағалау:
Бағалау парағы арқылы оқушыларды бағалау.
ҮІІІ. Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу, № 4-есепті шығару.
Әбуова Венера,
№109 орта мектептің мұғалімі.
Қармақшы ауданы.