Табиғаттағы су. Судың алынуы, қасиеттері және қолданылуы.
Сабақтың тақырыбы: Табиғаттағы су. Судың алынуы, қасиеттері және қолданылуы.
- Мақсаты: Табиғаттағы судың алыну жолдары мен химиялық қасиеттері туралы білімдерін меңгеру. Міндеттері:
- Судың химиялық қасиеттерін реакция теңдеулерін жазып білу;
Судың қолданылуын білу;
Топпен жұмыс жасауда өзіндік ойды қалыптастыра білу;
Сабақ түрі: Аралас сабақ
- Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту Сабақтың әдіс- тәсілдері:
Сұрақ-жауап
Болжау
Химиялық жаттығу
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: ИТ, маркер топтамасы, А4 қағаз, стикер топтамасы.
- Күтілетін нәтиже:
1.Судың химиялық қасиеттерін,реакция теңдеулерін жазып біледі;
- Судың табиғатта таралуы мен қоса қолдануын, ТҚЕ біледі;
- Топпен жұмыс жасауда өзіндік ойды бөлісіп біледі.
Сабақ жоспары
Кезең | Сабақ бөлімдері | Мұғалімнің іс- әрекеті | Оқушының іс- әрекеті | Қолданған әдіс- тәсілдер | ||||||||||||
Білім 4 мин | Ұйымдастыру Психологиялық дайындық | 1.Оқушылардың көңіл-күйін сұрау 2. Таратылған стикер түстері бойынша топқа бөлу: 1-топ. Қызыл түс 2-топ. Жасыл түс 3-топ. Көк түс 4-топ. Сары түс Түстердің бірігіп 1, 2, 3, 4 — топтарға отыратындарын айтамын | Мұғалімнің сұрағына жауап қайтарады Таратылған стикер түстері бірігіп топтарға отырады | Сұрақ- жауап
Топқа бөлу | ||||||||||||
Түсіну 10 мин | Сабақтың мақсатын талдау қызығушылығын ояту | Тақтаға кластер ілінеді.Тақырыпты ашу мақсатында суреттерді таратып беремін. Сұрақ: Су туралы не білесіңдер? Әр топтан 1 сөзден жақсы, тиімді дегенін айтып және бір- бірінің сөзін қайталамайтындарын айтамын. Постер жасаймын. Мәтінмен жұмыс. (Стикер түсі бойынша 4 топқа бөлу) орындығының артында жасыл стикері бар оқушы.
| Суреттерге қарап бүгінгі сабақтың тақырыбын айтады. Дұрыс жауабын тапқан оқушылар 1 ұпаймен бағаланады. Мұғалім сұрағына жауап қайтарады.
Мәтінді оқып талқылайды Бірінің сөзін бірі қайталамайды.Мысалмен дәлелдеу. (2 ұпай) | Сұрақ- жауап
| ||||||||||||
Қолдану 5 мин | Жаңа сабақ 1.қызығушылығын ояту 2. ой қозғау 3. мағынаны ажырату Мақсат қою | Су — ырыстың көзі, Еңбек кірістің көзі. Судың да сұрауы бар.
| Топпен жұмыс Өзін- өзі бағалайды
| Сұрақ-жауап | ||||||||||||
Талдау 10 мин | Жаңа сабақты бекіту | Орындығы астында стикері бар оқушылар жеке тапсырма орындайды. Қалған топ оқушылары судың құрамындағы оттек пен сутектің массалық үлесін анықтайды.
| Тапсырмаларды орындайды. Жеке жұмыс Өзін- өзі бағалайды
| Жеке жұмыс Химиялық жаттығу А-1 ұпай Б-2 ұпай С-3 ұпай Қалған топ оқушылары (2 ұпаймен) | ||||||||||||
Жинақтау 10 мин | Қорыту | Лабораториялық жұмыс Сілтілік металдардың сумен әрекеттесу. Химиялық реакция теңдеулерін жазады.орындығы артында жасыл стикері бар оқушылар. | Дәптермен жұмыс. Жеке жұмыс
| Жеке жұмыс А-1 ұпай Б-2 ұпай С-3 ұпай
| ||||||||||||
Бағалау 6 мин | 1.Сабақ барысында оқушы көзқарасы 2.Өзара бағалау | Бүгінгі сабақта өзін-өзі бағалайтындарын айтамын. | Өзін өзі бағалайды.
| А-1-7 ұпай Б-8-11 ұпай С-12-15 ұпай
|
(Топтасу)
Тапсырмалар
№1. Суреттерге қарап бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу. (2 мин) 1ұпай
№2. (2 мин). (1 ұпай) Тақырып бойынша не білесіңдер? Әр топ 1 сөзден айтады.
№3 . ( 5 мин). Оқулықтан (104-105 бет) Судың құрамы мен физикалық қасиеттері, жай заттармен әрекеттесуін оқып танысыңдар
№4. ( 2 ұпай)
не байқауға болады? (орындығының артында жасыл стикері бар оқушы)
№5. (2 мин) (2 ұпай) мақал- мәтел туралы сенің ойың? (Қызыл стикер бар оқушы)
Су — ырыстың көзі,
Еңбек кірістің көзі.
Судың да сұрауы бар.
№6. (10мин) (2 ұпай)
Судың құрамындағы сутекпен оттектің массалық үлесін анықтаңдар?
(3 ұпай)
72 грамм су түзілу үшін қанша көлем қалыпты жағдайда сутек қажет екенін есептеңдер?
Өзіңді- өзің бағала
Критерийлер | дескрипторлар | ||
А | Б | С | |
Есептің берілгенін жазып, химиялық теңдеуін құрды | |||
Есептің берілгенін жазып, химиялық теңдеуін құрып, теңдеуді теңестірді | |||
Есептеулер жүргіздім |
№7. ( 8 мин) (3 ұпай) Лабораториялық жұмыс. Сілтілік металдардың сумен әрекеттесу. Химиялық реакция теңдеулерін жаз. (орындығы артында жасыл стикері бар оқушылар)
Өзіңді- өзің бағала
Оқушының аты- жөні | Тапсырма | ||||||
№1 | №2 | №3 | №4 | №5 | №6 | №7 | |