Тұздардың жіктелуі, алынуы химиялық қасиеттері және қолданылуы .
Сабақтың тақырыбы: Тұздардың жіктелуі, алынуы химиялық қасиеттері және қолданылуы . Сабақтың мақсаты:. Тұздардың жіктелуі туралы мағлұмат беру. Күтілетін нәтиже: Жоғары- Тұздардың жіктелуі мен алыну жолдарын қасиеттерін меңгерді Орта- Тұздардың жіктелуі мен алынуын жолын біледі Төмен- Тұздардың жіктелуін біледі.
|
Негізгі идея:
Дереккөздер: Қолданылатын әдіс-тәсілдер: | Металл атомдарымен қышқыл қалдықтарынан түзілетін қосылыстарды түсіндіру.
Интерактивті тақта, реактивтер мен сынауықтар, стикер, оқулық, АКТ
Ашық сұрақ жауап, топпен жұмыс, түртіп алу, есептер шығару жұмыс. |
Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Нәтижесі |
2 мин | Ұйымдастыру кезеңі: Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында шеңбер құрғыза тұрғызып бір-біріне тілек айтқызу арқылы сергіту сәтін ұйымдастырамын. | Сергіту жаттығуын ережеге сәйкес жасай отырып, оқушылар белсенді іс-әрекет жасайды. | Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы қалыптасады |
2 мин | Оқушылардың пікір алмасуын жүзеге асыру мақсатында төртке дейін санату арқылы топтастырамын. Топтың өзара қарым қатынасын қадағалаймын. | Топтастыру ережесіне сәйкес өз топтарына орналасады | Топқа бөліну әдісін үйренді. |
9 мин | Үй тапсырмасын сұрау: Үй тапсырмасын жабық тест арқылы сұрадым. Мақсатым өткенді қайталау, яғни оттегінің химиялық қасиеттері тақырыбында өткендерін қайталаймын. Үйтапсырмасы бойынша бағдаршам арқылы бағалаймын | Топтағы оқушылар өзара пікірлесе отырып жауаптарын жазады. Өзара бағалау әдісі арқылы үй тапсырмасын еске түсіреді. | Өтілген сабақ бойынша білімдері нақтылады. |
5 мин | Жаңа сабақтың тақырыбы: 1. Жаңа сабақты тақырыбын ашу мақсатындаАКТ арқылы сөзжұмбақ бердім. Сөзжұмбақтан «оксидтер» деген сөз шығу керек. Осы сөзжұмбақ арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашты | Сөзжұмбақ сұрақтарының деңгейлеріне қарай сұраққа жауап берді | Оқушы жауаптары арқылы жаңа сабақтың тақырыбын айқындалды. |
8 мин | 2.Оқулықпен жұмыс жасай отырып: 1-топ оксидтердің жіктелуіне мен алынуына; 2-топ Оксидтердің физикалық қасиеттеріне 3-топ Оксидтердің химиялық қасиеттеріне 4-топ оксидтердің қолданылуы тақырыптарына постер жасаттым. Жасаған постерлерін қорғайды.
| Оқушылар ізденді, постермен жұмыс жасайды,
Ойларын еркін жеткізеді. Топ бірін-бірі бағалайды.
| Оқушылар постер жасау арқылы жаңа сабақтың тақырыптарын қорғайды.
Оқушылар келесі тапсырмаға мұқиаттылық танытады. |
10 мин | Деңгейлік тапсырмалар: Тапсырманы орындауда, оқушылар бірдей уақытта бастайды, әр қайсысы білім шыңына өз қабілеттеріне қарй жетеді. Төрт топқа жеке-жеке тапсырма беріледі.
Деңгейлік тапсырмаларды критерилер арқылы бағалаттым | Оксидтердің алыну жолдары мен аттарын жазады; Химиялық реакцияны аяқтап алынған өнімдердің атын атайды; Берілген окидтердегі металдың массасын анықтайды.
Алдарына қойылған критерилер арқылы оқушылар өзін- өзі бағалады | Төмен деңгейдегі— оксидтердің алыну жолдары мен аттарын жазды . Орта деңгейдегі-химиялық реакцияны аяқтап алынған өнімдердің атын атады. Жоғарғы деңгейдегі— берілген окидтердегі металдың массасын анықтады. Оқушылар өз-өзін реттеп алды. |
(мин | Шығармашылықпен жұмыс: Оқушылар «Пирамида» ішіндегі элемент тпңбаларын пайдаланып оксидтердің формуласын құрасттыруға тапсырма бердім | Оқушылар сыни тұрғыда ойлай отырып формулалар құрастырады. | Оқушыларда сыни тұрғыда ойлау қалыптасты. |
ІV Қорытындылау (3 мин) | 1.Венн диаграммасы арқылы жұмыс жасау 2.Инсерт кестесі арқылы не білгенін білу. 3.Кері байланыс. | Оқушы өз бетімен ізденуге бет алады. Кері байланыс жасайдды, сабақтан алған әсерін жазады. | Алған білімдерін салыстыруды, нені біліп, нені білмейтінін түсінді. |
Бағалау (2 мин)
Үйге тапсырма (2-мин) VI.Бағалау: (1 мин)
| Бағдаршам арқылы (стикерлер) бағалайды; Критерий жасау арқылы бағалайды
Жаттығу жұмысы.Келер тапсырма бойынша тапсырма беру | Өзіне сын көзбен қарй отырып, ыталанды
Іздену | Оқушылар өздері-өздерін бағалауды үйренді
Қосымша әдебиеттер. АКТ |