Мемлекет және экономика
Сабақтың тақырыбы: Мемлекет және экономика
Мақсаты: а)оқушыларға мемлекет және оның экономикадағы рөлі туралы мағлұмат беру;
ә)экономикалық ойлау қабілеттерін, сөйлеу мәдениетін және топпен жұмыс жасау қабілеттерін дамыту;
б)бірлесіп оқуға, еңбек етуге, бірін-бірі тыңдай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың тип: жаңа білімді меңгерту
Оқыту әдісі: сұрақ-жауап, СТО технологиясының элементтері: ассоциация, жигсо, топтастыру.
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру бөлімі
— амандасу
— оқушыларды және олардың оқу-құралдарын түгендеу
— сыныптың гигиеналық жағдайы және оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
- ауызша жеке сұрау
- топшама. Кесте толтыру
Экономикалық жүйелер | |||
Дәстүрлі | |||
- салыстыр Венн диаграммасы
дәстүрлі жүйе жоспарлы н/е нарықтық жүйе
- «Сен-маған, мен-саған» Оқушылардың сұрақтары
ІІІ.Жаңа сабақ
І.Қызығушылықты ояту
«Ассоциация»
- Мемлекет дегеніміз не?
Мемлекет – жер-суы, Ата Заңы, басқару құрылымдары,
елдік рәміздері, шекарасы бар,
тәуелсіз, дербес жұрт.
ІІ.Мағынаны тану.
Топқа бөлініп, бірін-бірі оқыту.
«ЖИГСО» стратегиясы
І топ 1,2 нөмірлі оқушылар
ІІтоп1,2 нөмірлі оқушылар
1 нөмірлі оқушылар – мемлекет, Қазақстан мемлекеті туралы;
2 нөмірлі оқушылар – мемлекеттің экономикадағы рөлі және атқаратын қызметтері туралы оқиды.
Әр оқушы өз топтарына түсіндіреді.
Мұғалім толықтырады.
Мемлекет – жер-суы, Ата Заңы, басқару құрылымдары, елдік рәміздері, шекарасы бар тәуелсіз, дербес жұрт.
Қазақстан мемлекеті 1991жылы 16 желтоқсанда өз тәуелсіздігін алды.
Кез келген экономикалық жүйеде мемлекет тәртіпті, заңдылықты сақтау, ұлттық қауіпсіздікті ұйымдастырумен бірге, экономика аясында да тиісті жұмыстарын атқарады.
Нарықтық экономикадағы мемлекеттің оөлі оның атқаратын қызметтері негізінде айқындалады.
ІІІ.Толғаныс. «Топтастыру» Дәптермен жұмыс.
Мемлекет. Мемлекеттің атқаратын қызметтері.
ІV. Сабақты қорытындылау.
- Үйге тапсырма беру. Оқу.
«Қазақстан –тәуелсіз мемлекет» тақырыбында шағын шығарма жазу, өлең шығару.