Суретшілер шығармаларын талдау
Тақырыбы: Суретшілер шығармаларын талдау
6 «а» сыныбы
Сабақ мақсаты:
| Оқушыларға тақырыпты өздері оқып, талдау арқылы түсінуге мүмкіндік беру. Топпен, жұппен жұмыс жасату. Ойларын еркін айтуға үйрету. Алған білімдерін сурет салу барысында жүзеге асыру. | ||
Әдісі: | ЖИГСО әдісі, өзін-өзі бағалау, жұппен, топпен жұмыс | ||
Уақыты | Мұғалім іс-әрекеті
| Оқушылар іс-әрекеті | Ресурстар, көрнекі құралдар |
Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі | |||
4 мин | 1. Оқушылармен сәлемдесу 2. Топқа бөлу: (бір санымен төрт саны аралығында сандармен белгілеу) | Оқушылар 4 топқа бөлінеді | |
2. Үй жұмысын тексеру | |||
5 мин
| Үй тапсырмасына берілген «Болашақ менің үйім» тақырыбында сурет салып келу | Оқушылар әрқайсысы салған суреттерін топта талқылайды, өздеріне баға береді. | |
3. Жаңа сабаққа ену | |||
6мин
| 1-тапсырма Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларды сынй ойландыру мақсатында бірнеше сұрақтар қоямын. | ||
1.Бағана топқа бөлінген кезде құрастырған суретімізде не бейнеленген? 2.Суретші суретінде нені меңзеп тұр? 3.Біз не жасап жатырмыз? | Оқушылар алдарындағы суретте не бейнеленгені жайлы өздерінің ойларын айтады,пікірталасқа қатысады. Суреттерді талдап жатырмыз. | ||
4.Ендеше бүгінгі тақырыбымыз «Суретшілер шығармаларын талдау». Интерактивті тақтаға тақырыпты жазу. | Интерактивті тақта.
| ||
10мин | 2-тапсырма Суретшілер шығармаларын талдау үшін 4 топқа 4 түрлі суретшінің шығармасы мен мәтінін оқуға беремін. Оқушыларды қайтадан 1-ден 4-ке дейін санау арқылы эксперт | Топта оқушылар суретші шығармасымен жақсылап танысып , мәтінді жақсылап оқып алады, оны сол топта талқылайды және де өз тобына қайтадан түсіндіріп береді. Әр | Суретшілер шығармалары И.Айвазовский «Тоғызыншы толқыны», Ә.Ысмайловтың |
топтарға отырғызып суретші шығармасын топта жеке- жекетанысуға, оқуға уақыт беру. Оқып болған соң жұпта және топта талқылауын өтіну. Топпен жұмыс аяқталған соң бұрын құрылған үй топтарға қайтады. Әр оқушы өз көрген суретімен, оқыған мәтіні бойынша түсіндіреді.Соңынан 4 суретшінің шығармасы, не бейнелегені жайлы бір оқушыдан ортаға шығып айтып береді. | мәтін бойынша тілек білдірген оқушы ортаға шығып баяндайды.
| «Жуалы атырабында», Қ.Телжановтың «Көкпар», А.Дүзелхановтың «Наурыз»картиналары.
| |
4.Практикалық жұмыс | |||
10мин | 3-тапсырма Болмасаңда ұқсап бақ демекші сендер атақты суретші болмасаңдарда өз ойларыңнан еркін тақырыпта сурет салыңдар. | Оқушылар жеке-жеке сурет салады.
| Альбом,сабаққа қажетті құралдары. |
4-тапсырма Өздері салған суретте не бейнелегендері жайлы ойларын сұрау. | Суреттерінде не бейнелегені жайлы баяндайды. | ||
5. Оқушыларды бағалау. | |||
5 мин
| Әр оқушыға өзіне баға беруін өтіну. Сұрақтар қою арқылы өзіне берген бағасының лайықтылығын бақылау. | Өзі бүгінгі сабақты меңгергені, сурет салғаны, үйренгені жөнінде өзіне есеп беру арқылы өзіне баға береді, жолдастары өзіне берген бағасына лайықпа, лайық емес болса ұсыныстарын айтады. | |
6.Үйге тапсырма | |||
Еркін тақырыпта сурет салып келу. | |||
7. Рефлексия | |||
5мин | Шығу парағын толтырту. | Оқушылар бүінгі сабақтан алған әсерлері жайлы рефлексия жазып береді. | Ақ парақ
|