«Тарихи таным» интеллектуалды ойыны
Сабақтың тақырыбы: «Тарихи таным» интеллектуалды ойыны
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың тарих сабағынан алған білімдерін жинақтап, одан әрі танымдылығын арттыру.
Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау, ойлау дағдысын дамыту. Өз ойын жан-жақты толық жеткізе білуге, ізденуге.
Тәрбиелік: Төл тарихымызды құрметтеуге, ұжымшылдыққа, эстетикаға, еңбекті сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: плакаттар, тірек -сызба, слайдтар, интер белсенді
тақта, қажетті сөздер.
Сабақтың түрі: сыныптан-тыс
Сабақтың әдісі: білімді жинақтау, қорыту, сұрақ- жауап, ойын әдістері
Сабақтың типі: қайталау
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру
ІІ. Ойынның мақсаты мен жоспарын айту
ІІІ. Ойынды кезең бойынша өту
ІҮ. Топтарға әр түрлі тапсырмалар беру
Ү. Қорытындылау
І-кезең «Бәйге». (топбасшылар сайысы)
ІІ-кезең «Сөйлемді толықтыр» (тарихи деректермен жұмыс)
ІІІ-кезең «Ойлан, тап» (сұрақ -жауап)
ІҮ –кезең «Жылдар сөйлейді» (жылдарға анықтама беру)
Ү-кезең Сөзжұмбақ шешу
ҮІ . «Қарлы кесек» (Екі топ бір-біріне сұрақ қояды)
І-кезең
І-топ
- Этнонимика — ру, тайпа, халық атауын зерттеу
- Құдай-мүсін қалай аталады? (пұт)
- 1247-1318ж. өмір сүрген тарихшылардың бірі (Рашид ад-дин , «Жами ат
тауарих» «Жылнамалар жинағы»)
- Ауыз әдебиетін жинақтаушы (фольклоршылар)
5.Жазу дегеніміз не? (адамдардың ойын, пікірін білдіретін, хабарын жеткізетін
жүйесі)
- Қышқа жазылған сурет жазулар қалай аталады (пиктография)
- Ең алғаш қағазды ойлап тапқандар (қытайлар)
- ҚР неше облыс бар (14)
9.Абылай ханның шын аты (Әбілмансұр)
10.Бірінші дүниежүзілік соғыс қашан басталды (1914)
ІІ-топ
- Антропонимика-кісі есімдерін зерттейді
- 1247-1318ж. өмір сүрген тарихшылардың бірі Рашид ад диннің еңбегі (Жами ат тауарих)
- Ислам дінінің негізін қалаған (Мұхаммед пайғамбар)
- Халықтың әдет-ғұрпын, шығу тегін зерттейтіндер (этнографтар)
- Тарихтағы ең көне жазу үлгісі (Шумер сына жазуы)
- Азамат соғысы дегеніміз не?
- Қожа Ахмет Йассауи кесенесі қай қалада тұрғызылған (Түркістан)
- Тәттімбеттің қанша күйі бар (40-тан астам)
- Дін саласын зерттейтін ғылым саласы (теология)
- «Наурыз» сөзі қандай мағынаны білдіреді, қай тілден алынған (жаңа күн, парсы сөзі)
ІІ кезең. «Сөйлемдерді толықтыр»
Бұл кезеңде 2 топқа тапсырма беріледі. Тапсырмада мәтін жазылған, сөздер түсіріліп, көп нүкте қойылған. Осы сөздердің орнына тиісті сөздерді қойып жазу керек.
- Алғашқы адамдар дүлей табиғат күштерінің алдында ……………….. болды және
……… алмады.
- Б.з-дың ҮІ ғасырынан бастап Қазақстан жерін мекендеген түрік тілдес халықтар арасында ………., …………, ……………. ілімі біртіндеп ене бастады.
- 1917ж 5-13 желтоқсанда Орынбор қаласында өткен жалпықазақ съезінде ………….құрылғандығы жарияланды.
- Қола дәуірінде қазақстан жерін мекендеген көне …………………. тайпасы осы
……………. ілімін ұстанған.
- мектепті 1857 бітіріп, атасы …………. бидің хатшысы ретінде ……….. қызмет атқарады. …….. қазақ балаларына арналып ашылған мектепте ұстаздық етеді.
- Ауызша тарихқа- ……., …….., ………. жатқызамыз. ………. тарих ғылымының жеке бір саласы болып, алыс шетелдерде …… ғасырдың екінші жартысынан бастап енген.
ІІІ кезең «Ойлан тап!» сұрақ-жауап . Бұл кезеңде тақтада жасырылған ұяшықтағы сұрақтарға жауап беру керек.
- Мәдениет неше түрге бөлінеді? ( рухани және материалдық)
- Шежіре дегеніміз не? (халықтың шығу тегін, таралуын баяндайтын тарих ғылымының бір тармағы)
3.Киіз үйлер үлкен-кішілігіне қарай неше түрге бөлінеді?
4.Киіз үйдің сыртына жабатын киізі ( туырлық, үзік, түндік)
- Әледегі ең көне кітаптардың бірі болып саналатын заратуштра дінінің қасиетті кітабы қалай аталады? (Авеста)
- Ресейде монархиялық билік қай жылы жойылды? ( 1917ж)
ІҮ кезең «Жылдар сөйлейді» бұл тапсырмада тақтада ілінген жылдар қандай оқиғаны білдіретінін айту керек.
1711- Абылай хан дүниеге келді
1771-Абылай хан таққа отырды
1835- Шоқан Уәлиханов дүниеге келді
1883- Семейде қоғамдық кітапхана ашылды
1841- Ыбырай Алтынсарин дүниеге келді
1887- Ырғыз қаласында жанында интернаты бар қыздарға арналған мектеп ашылды
1922ж. 30 желтоқсан -КСРО-ның құрылуы
1873ж- Ахмет Байтұрсынов дүниеге келді
Ү кезең . «Тарихи таным» сөзжұмбағын шешу
- Ұлт-азаттық қозғалыс жетекшісі, ақын, тілі білімі мен әдебиет ғылымдарының негізін салушы (Ахмет Байтұрсынов)
- Хат жазуға арналған папирус парағы (карта)
- Тарихтың атасы (Геродот)
- Мұсылманша жыл санау
- Адамзаттың өткен тарихын заттай дерек арқылы зерттейтін ғылым (археология)
- 1873 жылы атақты Троя қаласының орнын тапқан неміс археологі (Шлиман Генрих)
- Орхон-Енисей өзендері бойынан табылған ескерткіш (Күлтегін)
- Египетте жазу құралы ретінде Ніл өзенінің таяз жерлерінде өсетін ағаш тәрізді өсімдік (паирус)
- Атаулар тарихын зерттейтін ғылым (ономастика)
- Қазақ даласында бірінші болып қыздарды білімге тартқан ағартушы, педагог (Ыбырай)
- Қазақстанда дайын өнім шығаратын өндіріс ашуды ұсынған мемлекет және қоғам қайраткері
А | Х | М | Е | Т | ||||||||
К | А | Р | Т | А | ||||||||
Г | Е | Р | О | Д | О | Т | ||||||
Х | И | Ж | Р | А | ||||||||
А | Р | Х | Е | О | Л | О | Г | И | Я | |||
Ш | Л | И | М | А | Н | |||||||
К | Ү | Л | Т | Е | Г | І | Н | |||||
П | А | П | И | Р | У | С | ||||||
О | Н | О | М | А | С | Т | И | К | А | |||
Ы | Б | Ы | Р | А | Й | |||||||
С | М | А | Ғ | Ұ | Л | О | В | |||||
ҮІ . «Қарлы кесек» (Екі топ бір-біріне сұрақ қояды)
Қорытындылау: Сабақты қорытындылау, жеңімпаз топты марапаттау