8 саны және цифры
Ашық сабақ.
Сабақ тақырыбы: 8 саны және цифры
Сабақ мақсаты: а)Білімділігі: Оқушыларды 8саны мен және цифрымен таныстыру.
8 санының құрамын анықтау. Өрнек құра білуге үйрету.
ә) Дамытушылығы: Оқушылардың танымдық қабілетін ойлау деңгейін және белсенділігін, қызығушылығын арттыру.
б) Тәрбиелілігі: Оқушыларды ұқыптылыққа, саналылыққа, тапқырлыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Түрі: Жаңа сабақ.
Әдісі: Сұрақ – жауап, түсіндіру.
Көрнекілік құрал:Плакат, сандар, үлестірме қағаздар, ноутбук.
Сабақ барысы.
- Ұйымдастыру.
а) Шаттық шеңбері.
ә) Оқушылар назарын сабаққа аудару.
- Үй тапсырмасын сұрау, пысықтау.(үй тапсырмасы сұралады.)
Ендеше балалар өткен сабақтар бойынша қаншалықты білетінімізді еске түсірейік.
а) 7ге дейінгі сандарды тура және кері санау.
ә) 7 санына байланысты не білеміз.
б) Мына сандарды салыстыр.
4*2 3 * 5 7 * 5 4 * 6.
в) Қосу мен азайтудың компоненттерін айту.
Сергіту сәті.
Топқа бөлу.
- Жаңа сабақ.
-Енді балалар көңілімізді тақтаға аударайық.
Мына суреттен нені көріп тұрсыңдар?
Алма . Нешеу?7еу
Ал оған 1 алманы қосқанда неше алма болады?
8 алма болады.
Ендеше 7 санына 1 санын қоссақ 8 саны шығады.
Сандар қатарына 7-ден кейін қандай сан келеді?
8 саны. (Бірнеше мысалдар келтіру.)
8 санының баспа және жазба түрлерін көрсету.
-Ендеше бүгінгі сабағымыздың негізгі мақсаты 8 санының қалай шығатынын, қалай жазылатынын үйрену болатын
Ендеше бізге тапсырмалар берілген соны орындайық.
1-тапсырма. Оқулықпен жұмыс. Теңдіктер құрастыру..
ч + = 8 + = 8 + = 8 + = 8
+ =8 + = 8 + = 8 8 — =
8 — = 8 — = 8 — =
8 — = 8 — = 8 — =
2- тапсырма Өзіндік жұмыс Сандардың көршілерін жаз
5 6 7 2
3-тапсырма. Логикалық сұрақ
- Он асықтаң екеуін досың сұрап алады. Айтшы сонда нешеуі өз қолыңда қалады.
- Үстелдің төрт бұрышы бар. Бір бұрышын кесіп тастасаң неше бұрыш қалады?
- Бір килограмм темір ауырма, бір килограмм мақта ауырма?
4-тапсырма Тақтамен жұмыс
№5 есеп
7+1=8 5см+2см=7см
3+0=3 7см-3см=4см
2+4=6 4см+ 4см=8см
5-тапсырм Қорытынды Жоғалған санды тап.
Саянда болды 8 алма
Сайранға берді 4 алма
Ойланып, кәне көрейік
Саянда қалды қанша алма?
8-4=4
Бәйгеге шықты жануарлар
Алға шықты бесеуі
Қосылды оған екеуі
Мәреге келді нешеуі
5 +2=7
Айманда болды 5 алмұрт
Әселге берді 2 алмұрт
Айманның қалды қолында
Неше алмұрт тез ойла?
5-2=3
Далада жүр 3 түйе
Қосылды тағы 1 түйе
Жалпы саны түйелердің
Болды неше? Есепте 3+1=4
Сегіз қияр базардан
Сатып алды Сәлімжан
5 қиярды алғанды
Қанша қалды пакетте
8-5=3
Мадақтау
Үйге тапсырма №5есеп 2 бағаны.