Мектептегі музыка сабағының құрылысы және ұйымдастыру
Мектептегі музыка сабағының құрылысы және ұйымдастыру
Мақсаты: музыка сабағының әдістерін және теориялық білімін практикамен сабақтастыру
- Білімділік мәні: музыканы жан-жақты меңгеру қабілетін арттыру,музыкалық аспапта ойнаужәне ән үйрету,талдау
- Тәрбиелік мәні:музыка сауаттылығын дамыта отырып, сөйлеу,әсерлену,сұрақ қою ой туғызу арқылы эстетикалық қабілетін нығайту.
- Дамытушылық: оқушылардың өз мамандығына деген қызығушылығын арттыру,шығармашылығын дарыту.
- Жабдықтар: баян, домбыра, аудиотаспалар,тірек сызба қағаздары,буклет.
- Интеграция: негізгі аспап, қосымша аспап, музыка әдебиеті,дирижерлау, биология, халық ауыз әдебиеті.
І.Сабақ жоспары:
- Ұйымдастыру:
- Өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап беру.
- Ән үйрету.(«до» тобы)
Музыка тыңдау(«ре»тобы)
Хор(«ми»тобы)
- Шығармашылық жұмыс
- қрытынды бағалау
ІІ.Сабақ барысы:
- Саламатсыздарма, балалар?
- Бүгін әдеттегідей сабақтан өзгеше музыка сабағы, 3 топқа бөлініп, топтық сабақ арқылы өткен тақырыптарға шолу жасау , қайталау.
- Әр топ өз жұмысын мынадай бағалармен белгілеп отырады, қарап алыңыздар:
- — өте жақсы
- жақсы
- орташа
Жауап беруге дайын болған топ бубен соғып белгі береді. Кім бірінші соқса, сол топ жауап береді.
«ДО» тобы-ән үйрену
-«Домбырасыз сән қайда?» әні неше шумақтан тұрады.
-Мазмұны неге арналған?
-Бірінші шумағын буынға бөліп жаттау:
-Шумақты және қайырманы бөлек буынға бөліп жаттау
-Шумақ пен қайырманы қосып орындау
— Екі дауыста орындау.
«РЕ» тобы. Музыка тыңдау
«Құс қайтару»-әңгімелеу,сұрақ-жауап, топтастыру.
Досымыз |
Орманның серігі |
Құс |
Табиғат көркі |
Хабаршы |
«Көңіл толқыны»- күйінің шығу тарихына тоқталу, талдау.
« Келіншек» немесе «Кербез» күйі. Сыбызғы аспабы туралы түсініктеме беру.
« Құс қайтару» « Кербез»
Халық күйі Музыкалық бейне Үрмелі аспапта орындалады
|
Күрделі формада күй Авторы бар аспап Табиғатқа арналған Шертпе күй Шертпе күй |
«
« Ми» тобынада сыныптан тыс жұмыс- хор үйрету.
Хорда ән айту дағдыларын, хор репертуарын іріктеу әдісіне тоқталу. Әр топтың өз жұмысын. Бағалау.
Қосымша тапсырмалар:
- Испан елінде пайда болған ақсүйек қауымның поэтикалық- лирикалық әні не?
а) Ариозо б) Романс
ә) Ария в) Серенада
- « Көшкеруен» күйінің авторы?
А)С. Тұрыпбеков б) Д. Нұрпейісова
Ә)К. Күмісбеков в) Н. Тлендиев
3.М Әуезовтың либреттосы бойынша 1938 жылы қойылған алғашқы балетін көрсет:
а) « Аққұс туралы аңыз» б) «Чинотомур»
ә) «Қалқаман-мамыр» в) «Қаракөз»
4.Музыкалық шығарманың қорытынды бөлімі:
а) Реприза б) Кода
ә) Кульминация в) Регистр
5.Қазақстанда киномузыка өнері қай жылы басталды?
а) 1930 б) 1935
ә) 1933 в)1938
- «Ақбай» күйін хорға өңдеген сазгер:
а) М. Маңғытаев б)Б. Байқадамов
ә) М Төлебаев в) Қ. Мусин
Шығармашылық тапсырма:
«Детство» С. Мұхаиеджанов-тыңдау, табу.
а) «ДО»- сурет салу
ә)»Ре» тобы- өлең шығару, өлең оқып беру.
б) «МИ» тобы- әңгіме құрау.
Бағалау.
Сонымен , музыка сабағындағы қолданылатын жаңа технология әдістеріне тоқталып өтейік:
Венн диограммасы |
Эвристикалы деңгей |
Көрнекілік стратегиясы |
Шығармашылық деңгей |
Музыкалық Оқыту әдістері
Оқыту әдістері |
Сурет салу стратегиясы |
Алгоритмдік деңгей |
Сын тұрғысынан ойлау |
Деңгейлік тапсырма |
Тапсырма қою
Қорыту, бағалауға сипаттама жасау.
Сегіту «Он саусақ»