Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш. Ы.Алтынсарин
Сабақтың тақырыбы: Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш. Ы.Алтынсарин Сабақтың мақсаты:
Оқушылар мәтін мазмұнын біліп, негізгі ойды түсініп, мазмұны мен идеясын ашуда интерпретацияны қолданып, сыни тұрғыдан ойларын талдап, ауызбіршілікте, дәлелді ойларын жинақтай білулері тиіс.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдіс-тәсілдер: диалогтік оқыту, сахналау, ЖАДА, Блум таксономиясына негіздеу, инклюзивті оқыту
Модульдерді кіріктіру:
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер.
АКТ –ны қолдану.
Талантты және дарынды балаларды оқыту.
Оқытуды басқару және көшбасшылық.
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
Күтілетін нәтижесі:
Мәтіннің идеясын сахналық қойылым түрінде ашып үйренеді .
Еңбектің адам өміріндегі орнына, тіршіліктің тірлігіне мән береді.
Топта шығармашылықпен жұмыс істеуді меңгереді.
Түйінді идея: мәтін мен болжамды ойларын Блум таксономиясы негізінде баспалдақты түрде біріктіре біледі.
Уақыты | Идеяны жүзеге асыруға арналған іс-әрекет(әдіс-тәсіл) | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Үйрену барысындағы бағалау | Дереккөздер мен ресурстар |
2 мин | Білу кезеңі. «Табиғат мінезі» психолог.тренингі | Балаларға табиғат құбылыстарын атап тұрады | Оқушылар әр құлысқа сай арқаларына суретті бейнелеп тұрады | Критериалды бағалау | |
3 мин | Диалогтік оқыту | Сұрақтар қою арқылы үй тапсырмасын тексереді.
| Оқушылар лезде жауап беріп отырады. | ||
3 мин | ЖАДА орнату: «Стикердегі диалог». | Тақтада 4 топқа 4 стикер іліп қояды | Өздері таңдап алып, бос оындарға дауысты дыбыстарды қойып жазады. ( Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш, еңбекқор)
| стикер | |
2 мин | Түсіну кезеңі. Талантты және дарынды балаларды оқыту | Ы.Алтынсариннің еңбек-қор жәндіктер жайлы айтылатын мәтінімен танысатындарын, мақсатымен, не істей білу керек екендерін қорытады. | Автор жайлы мағлұмат береді.
| Қосымша ақпарат | |
20 мин
2 мин | Қолдану кезеңі. «Диалогтік оқыту»
Сергіту сәті | Мәтіннен әр топ абзацты тізбектей оқиды
Дәптермен жұмыс. 13-бет, 1, 2-жаттығуларды флипчарт арқылы орындайды | Әр топтан 1 бала алып, сахналау 1-жаттығуда дауысты жіңішке дыбыстарды теріп алады. 2-жаттығуда Сіз сыз Жіңішке дыбыстарды жуан дыбыстармен алмастырады | Қойылым бойынша атаулар
Дәптер
Кеспе сөздер | |
5 мин | Талқылау кезеңі. СТО үйрету
| «Болжам кестесі» арқылы ұғымдарға түсінік алады | Сабақтан түйген ойларын стикерге жазып, әр ұғымға тиісті ойларын жазып, іледі | флипчарт | |
3 мин | Жинақтау кезеңі. Рефлексия | «Келісемін, келіспеймін» әдісі арқылы мәтінге сай шынайы, жалған сұрақтар қойып отыру | Шынайы, нақты жауап беріп отырады | Сұрақтар тізбегі | |
5 мин | Бағалау кезеңі | Өз-өздерін бағалауға берген мүмкіндіктеріне тоқталу | Өдерінің бағалауларына, критерийге сай, сай келмей қалған жерлерін байқайды |