Талғаулы салалас құрмалас сөйлем.
Тақырыбы: Талғаулы салалас құрмалас сөйлем.
Мақсаты: 1. Салалас құрмалас сөйлемнен өткен материалдарды пысықтай отырып, оқушыларды салалас құрмаластың талғаулы түрімен таныстыру;
- Талғаулы салалас құрмалас сөйлемнің жасалу жолдарын, мағынасын, ерекшеліктерін меңгерту, оқушылардың тілін, сөйлеу тұрғысынан ойлау қабілетін дамытып, сауаттылығын арттыру;
- Сөйлемдер арқылы оқушыларды адамгершілікке, бірлікке,еңбекке тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақ әдісі: тест сұрақтары, сұрақ-жауап, талдау, топтастыру, ой шақыру,
кубизм, тұжырымдау, жаттығу жұмыстары.
Көрнекілігі: таблица-планшет, таблица, сигналдық кеспе, бор, тақта, слайд.
Пәнаралық байланыс: әдебиет, тарих, эстетика, сызу.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру
ІІ. Оқушыларды түгелдеп, үй тапсырмасын пысықтау мақсатымен тест сұрақтарын таратамын да, 3 минутта дұрыс, нақты, дәл орындап, фамилиясын жазуды тапсырамын. Қорытындысын экспорт – сарапшы Жанат Қорғанбекова шығарады.
Орындағаны: — 23
Қатесіз – «5» — 16
1 қате – «4» — 5
2 қате – «3» — 2
3 қате – «2» -0
Қорытынды есепке алынып, бағаланады.
ІІІ. Оқушылардың өзіндік ой-пікірлерін қалыптастырып, жұмыс қабілетін арттыру үшін 5 топқа бөліп, тобымен отырғызамын.
І топ – сұрақ қоюшы
ІІ – ІІІ – ІҮ – жауап беруші
Ү – сарапшы топ
а) Әр топтың мақсатымен таныстырып,сарапшы топтың әділдігін, пікірін, қорытындылау;
ә) Тест қорытындысын тыңдау;
б) Қойылған теориялық сұрақтар тақырыпты, өткен материалдарды толық қамтуы тиіс.
в) Сарапшы топ берілген сұрақ-жауаптарға талдау жасайды.
ІҮ. Жаңа сабаққа кіріспе.
Қызығушылығын ояту. Болжау. Ой шақыру.
- Талға, Талғам, Талғампаз, Талғау деген сөздердің мағынасын қалай түсінесіңдер?
- Мағынасын түсіндіргеннен кейін, тірек сөздері арқылы жаңа сабақты бастаймын.
Таблица планшет
Талағаулы салалас құрмалас.
- Шындықты не көзімен көрген айтар немесе құлағымен естіген айтар.
/ — не — , немесе -/
- Бұл жерде я сен тұрасың, я мен тұрамын. / — я — , я — /
Жалғаулықтары: не, немесе, я, яки, болмаса, әйтпесе, әлде, не болмаса, я болмаса;
Салыстыр: Омар я Алматыға, я Астанаға барады. (сөйлемнің бірыңғай мүшесі)
Тұжырым: 1. Талғаулы салаластың құрамына енген сөйлемдердегі
іс-әрекеттің біреуі ғана орындалуы мүмкін;
- Талғаулы салалас құрмалас компоненттері тек қана
жалғаулықтармен байланысады;
- Жалғаулықтардан бұрын келетін жай сөйлемнің алдынан үтір
қойылады;
- Жалғаулықтарын алып тастаса, ыңғайласқа айналады;
Ү. Жаттығу жұмысын орындау. №14
(Тақтада – 3 оқушы орындайды) Қалғаны өз бетінше орнында орындайды.
Талғаулы салалас құрмаласты теріп жазу, сызбасын сызу.
- Кезек-кезек шелекті не машинамен айналдырып шығарады, не атпен айналдырып тартып шығарады. / — не — , не — /.
- Я алқымда булығып ашу тұрды, я көзінде жаңа біа үрей тұрды.
/ я -, я — /.
- Тура келесің бе, әлде жолдағы ауылдарға соқтың ба? / — әлде — ? /.
(дәптерлеріне жазады)
ҮІ. Бекіту. Кубизм тапсырмалары:
- Талғаулы салалас құрмалас схемасын сызыңыз.
Маған бура я жетер, я жетпес.
- Салыстырыңыз.Қайсысы талғаулы салалас?
а) Күн батты, тауды көлеңке басты.
ә) Не күн батар, не тауды көлеіке басар.
3.Сөйлем құрастырыңыз: / я — , я — /.
- Талғаулы салалас құрмалас жалғаулықтарын іздеңіз:
бірақ, әрі, өйткені, я, яки, және, не болмаса.
5.Айырмашылығын айтыңыз.
- Бүгінгі сабақтан алған әсеріңіз? Эссе жазу.
ҮІІ. Үйге тапсырма: 16-жаттығуды жазу; ережелерді жаттау.
ҮІІІ. Қорытынды: Бүгінгі сабақта талғаулы салалас құрмалас сөйлемнің ерекшеліктеріне көз жеткіздік, келесі сабағымыз – кезектес салалас құрмалас сөйлем.
ІХ. Бағалау.
Сабақтың соңы.