Сын есімнің емлесі
Тақырыбы: | Сын есімнің емлесі | ||||||||
Мақсаты: | Сын есімнің түрленуінен алған білімдерін кеңейтіп, сөз қолданыста пайдалана білуге үйрету, мәтін ішінен тауып, талдауға баулу.сын есімнің жазылу емлелерін түсіндіру.
| ||||||||
Күтілетін нәтиже/табыс көрсеткіші: | Сын есімнің түрленуін, жазылу емлелерін біледі, сын есімнің басқа сөз таптарынан ерекшелігін біледі. | ||||||||
Жұмыс түрі: | Топтық | Модуль:СТО, ДО,Қалай оқу керектігін үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, АКТ | |||||||
Мұғалімнің жазбалары: Әдісі: Сұрақ-жауап, Миға шабуыл, топтастыру , Инсерт т.б
| |||||||||
№ | Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Күтілетін нәтиже | Ресурстар | ||||
1 | Ұйымдастыру | Оқушылардың көңіл-күйлерін смайликтер арқылы анықтау (сабақ басында және соңында) Трениинг «Тамаша екен!» Жемістердің суреттерін құрау арқылы алма, банан, апельсин топтарына бөлу. Топ ережесін сақтап отыруларын ескерту. | әр оқушы шеңберге тұрып, өздерінің жақсы қасиеттерін айтады,
Топтарға бөлінеді, Бағалау парақшасымен танысады | Көңілдері көтеріледі
Сабақ кезеңдерімен танысады | Топ ережесі | ||||
2 | «Миға шабуыл» Үй тапсырмасын тексеру | Оқушылар үй тапсырмасын бір-біріне сұрақ қою арқылы пысықтайды.(Төмен және жоғары дәрежелі сұрақтар)
| Оқушылар жұпта отырып бір-біріне өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қояды | Өз ойларын айтады. Диалог орнайды. Өткен тақырыпты естеріне түсіреді. | Бағалау парағы | ||||
3 | Қызығушылық ояту | Сын есімдердің жазылу емлесін интербелсенді тақта арқылы түсіндіру | 4-Төрт түрлі жазылу емлесіне мысалдар келтіреді. | Сын есімдердің жазылу емлесін біледі. Шырай категорияларын естеріне түсіреді. | Интербелсенді тақта | ||||
4 | «Мағынаны тану» Жаттығулармен жұмыс | Сыныпты жемістер арқылы 3 топқа бөлемін.
І топ:65-жаттығу І топ: 66-жаттығу ІІІ топ: 67-жаттығу
| Шағын топтарға бөлінеді 4 оқушыдан
Сып есімдерді теріп жазады, шырай түрлерін жасайды Берілген сын есімдерді қатыстырып сөйлем құрайды. Қандай сөйлем мүшесінің қызметін атқаратынын талдап, дәлелдейді. | Топ ережелеріне сүйенеді
Топпен жұмыс жасайды, сын есімнің түрленуін жетік меңгереді. | Оқулық
Бағалау парақша-лары Қима суреттер | ||||
5 | Ақыл картасын салу | І топ: Сыцн есім ІІ топ: Зат есім ІІІ топ : Сөз таптары | 3 топ та берілген тақырыптар бойынша топпен жұмыс жасайды. | Әр топ өз постерлерін қорғайды, топтар бірін-бірі стикермен бағалайды | Маркер Постер стикер Бағалау парақша-лары | ||||
6 | Графикалық диктант | І, ІІ, ІІІ топтарға тапсырма бірдей беріледі | Қосарлану, қайталану, тіркесу, күшейткіш буын, күшейткіш үстеу арқылы жазылған сын есімдері бар сөйлемдерді сызбаға орналастырып, фигура шығарады | Топпен жұмыс жасайды, топтар бір-бірінің жұмыстарына баға береді | Маркер
Бағалау парақша-лары А4 сызба қағаз | ||||
7 | Шығармашылық тапсырмалар
| І топқа сурет беремін ІІ топ құрамында сын есімі бар мақал-мәтел жазып, сөйлем мүшелеріне талдайды ІІІ топ берілген ссөздерден қатыстық, сапалық сын есімдегі сөздерді ажыратып жазады | Суретке қарап сын есімдерді қатыстыра отырып, сөйлемдер құрайды. Сын есімі бар мақал –мәтелдердіжазады Сын есімнің мағыналық түрлерін ажыратады | Сын тұрғысынан ойлау қабілеттері артады, тілдері дамиды, шығармашылық қабілеттері молаяды. Сөйлем мүшелеріне талдауды естеріне түсіреді. Қатыстық сын есімдер мен сапалық сын есімдерді ажырата алады | Бағалау парақша-лары Суреттер А4 қағазы
| ||||
8 | Рефлексия | Кестені толтыру мақсатын түсіндіремін | «ИНСЕРТ» әдісі бойынша сызбаны толтырады. «Мен қандаймын?» ойыны арқылы әр оқушы өзінің қандай екенін айтады. | «Білемін, білдім, білгім келеді» деген сөздерге жауап алынады. Өздерінің жақсы қасиеттерін айтады(күшейтпелі, салыстырмалы шырайлар ды қолдана отырып айтады) | Кеспе қағаздар | ||||
9 | Үйге тапсырма | Тапсырманың мақсатын түсіндіремін. 3 топқа ортақ тапсырма | ВЕНН диаграммасы арқылы зат есім мен сын есімді салыстырады, | Сыни тұрғыдан ойлап, ерекшелігі мен ұқсастықтарын жазады. | Оқушы дәптері | ||||
10 | Бағалау | Бағалау әр тапсырмадан соң бағаланып отырады | Топ басшылары топ мүшелерін әр тапсырмадан кейін бағалап отырады, соңында қорытынды бағасын шығарады | Қалыптастырушы баға мен жиынтық баға қолданылады, әділ қоюға тырысады | Бағалау парақшалары әр топқа | ||||
Топ басшысының бағалау парақшасы
ІІІ топ Сабақ кезеңдері:
Оқушы есімі | Үй жұмысын пысықтау | Жаттығулармен жұмыс | Ақыл картасы | Графикалық диктант | Шығармашылық тапсырмалар | Қорытынды баға |
Мақсаты:Берілген сөздерден қатыстық, сапалық сын есімдерді ажыратып, бағандарға бөліп жазу
Сөздер: айлакер, әдемі, оқыған, ақылсыз, ұзын, биік, оқымысты, өнегелі, жақсы, ашулы, сары, ақ, қорқынышты, білімді, ұқыпты, жанашыр, қызыл, инабатты.
Қатыстық сын есім Сапалық сын есім
Графикалық диктант ІІІ топ
1
2
3
4
1 2 3 4
- Менің әпкем балалы-шағалы үлкен отбасы болды.
- Ағаштардың жапырақтары сап-сары.
- Айдостың ағасы ұзын бойлы, қара торы жігіт.
- Ырымжанның шашы өте ұзын.