Кім болғың келеді?
Сабақтың мақсаты:
а) білімділігі: оқушыларға мамандықтар туралы түсінік беру. Олардың білімдерін жан-жақты кеңейту.
ә) дамытушылығы: оқушылардың тіл байлықтарын дамыту, ойлау өрісін кеңейту, мәнерлеп оқуға машықтандыру.
б) тәрбиелілігі: ұқыптылыққа, жинақылыққа және сауатты әрі көркем жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта Microsoft презентациясы, суреттер.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, көрнекілікпен жұмыс, түсіндірү.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі:
- оқушыларды түгелдеу;
- оқу құралдарын тексеріп, оқушының зейінін сабаққа аудару;
- жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру.
ІІ. Өткенді қайталау.
- Дауысты дыбыстар қалай бөлінеді?
- Дауыссыз дыбыстар қалай бөлінеді?
- Сөздікті тексеру: ответственный – жауапты
был – болған
варит – пісіреді
ценить – қадірлеу
ІІІ. Жаңа сабақ.
- Сұрақтарға жауап береді? Орыс тіліне аударады. (слайд)
- Кім үй салады?
- Кім бала оқытады?
- Кім сиыр сауады?
- Кім адам емдейді?
- Кім нан пісіреді?
- Кім кітап береді?
- Кім тамақ пісіреді?
- Кім киім тігеді?
- Кім азық-түлік сатады?
- Сөздікпен танысу:
(слайд)
ұшқыш – летчик
ғарышкер – космонавт
ғалым – ученый
мамандық – профессия
- Сөз тіркестерін жасаймыз (слайд):
молодой летчик
космонавт сказал
ученый пришел
много профессий
три летчика
английский ученый
первая профессия
новая профессия
- Мәтінмен жұмыс. (слайд)
Мамандық.
Мамандық өте көп. Мен мектепте жақсы оқимын. Математика сабағын өте жақсы көремін. Компьютерде есептер шығарамын. Мұғалім маған көп есеп береді. Менің ғалым болғым келеді.
- Оқу
- Аудару
- Жуан, жіңішке сөздерді айту (слайд)
мамандық
көп
жақсы
есептер
маған
береді
өте
- Сұрақтарға жауап беру: (слайд)
- Не өте көп?
- Сен мектепте қалай оқисың?
- Қай сабағын өте жақсы көресің?
- Компьютерде нелерді шығарасың?
- Мұғалім саған не береді?
- Сенің кім болғың келеді?
- Тапсырманы жалғастыр. Мұғалім, аспаз, дәрігер, әнші, құрылысшы мамандықтардың суреттері бойынша сұраққа жауап береді. (слайд)
Ол не істейді?
- Бұл — мұғалім. Ол бала оқытады.
- Бұл — аспаз. Ол тамақ пісіреді.
- Бұл — дәрігер. Ол адамдарды емдейді.
- Бұл — әнші. Ол ән айтады.
- Бұл — құрылысшы. Ол үй салады.
- Сөйлемдерді жаз, асты сызылған сөздерге сұрақ қой. (слайд)
Дәрігер – жауапты мамандық . Дәрігерлік мамандыққа медициналық институтта оқу керек . Дәрігерлер ақ халат киеді. Менің дәрігер болғым келеді.
- Дәптермен жұмыс. Сөйлемдерді толықтырып жаз (тәуелдік жалғауды қайталау). (слайд)
Менің шеше… – дәрігер.
Сенің шеше… – сатушы.
Менің әке… – құрылысшы.
Сенің әке… – ұщқыш.
Менің аға… – студент.
Сенің аға… – ғалым.
- Фонетикалық талдау. Ғалымдар сөзінің дыбыстарын талдаңдар. (слайд)
Ғ -дауыссыз, ұяң
А — дауысты, жуан
Л -дауыссыз, үнді
Ы -дауысты, жуан
М -дауыссыз, үнді
Д — дауыссыз, ұяң
А -дауысты, жуан
Р -дауыссыз, үнді
- Тұңғыш қазақ ғарышкерінің суреті. (слайд)
Бұл кім?
Тоқтар Әубәкіров – тұңғыш қазақ ғарышкері.
Ал, сенің кім болғың келеді?
ІҮ. Сабақты қорыту.
- Сөздікті қайталау.
- Қандай мамандықтарды білесіңдер?
- Сенің кім болғың келеді?
- Оқушыларды бағалау, мадақтау.
Ү. Үй тапсырмасы.
- Сөздікті жаттау.
- 86-бет, 2-тапсырма .