Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі. Теледидар. Тележарнама..
Тақырыбы: Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі. Теледидар. Тележарнама..
Тема: Порядок слов в предложении. Телевизор. Реклама.
сабақтың мақсаты : Жаңа тақырыппен танысу..
цель урока: Ознакомить с данной темой.
міндеті:
задачи:
білімдік : Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі туралы мәлімет беру.
учебная: Уметь правильно строить предложения на казахском языке.
тәрбиелік: Оқушыларды өз еліне, мәдениетіне, тарихына патриот –
тық сезімін тәрбиелеу.
воспитательная: Воспитывать чувство патриотизма к своему краю,
истории, культуре.
дамытушылық: Карточкалар бойынша тапсырмаларды орындау.
развивающая: Способствовать развитию памяти, разговорной речи, взаимоконтроля
у учащихся.
пәнаралық байланыс: ОРЭ «Реклама».
межпредметные связи:
сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
тип урока:
сабақтың формасы: Аралас
форма урока:
қолданылатын
құрал – жабдықтар : Интерактивтік тақта, дидактикалық материал, карточкалар.
наглядные пособия:
әдебиет: Қазақ тілі Бектұров Ш.
литература:
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
ХОД УРОКА:
I. Ұйымдастыру кезеңі. Организационный момент. 1. Амандасу; Приветствие. 2. Әнұран айту. 3. Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру; Проверка посещаемости. 4. Оқу құралын тексеру; Проверка принадлежностей. 5. Сабақтың мақсатын жариялау; Постановка целей урока. II. Үй тапсырмасын сұрау. Опрос домашнего задания. 1. Сөздік диктант.(Фотосуреттер арқылы) 2. Мәтін бойынша жұмыс істеу. 3. Сын есімді табу.
III. Жаңа тақырып түсіндіру. Объяснение новой темы.
— Балалар, сендер не көрдіңдер? (Тележарнама) — Неден көрдіңдер?(Теледидардан)
4. Жаңа сөздер. — оқу, айту, жазу. 5. Сөйлемдерді құрастыру: (ауызша) 1. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі туралы ереже айту . 2. Ережені жазу.
IV. Жаңа материалды бекіту. Закрепление нового материала. 1. Мәтінді аудару. 2. Оқушылардан интервью алу. 3. Тест. V. Сабақтың қорытындысы. Итог урока.
VI. Үйге тапсырма. Домашнее задание.
| Сабақтың мақсаты: Цель урока:
Оқушылардың білімдерін толтыру.
1. Взаимоконтроль. 2. Выразительное чтение, перевод. 3. Работа в тетрадях: найти имя прилагательное и подчеркнуть. (3 тетради) 4. Работа у доски.
1. Постройте правильно предложения. (устно)
2. Берілген мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру.
Ережені, жаңа сөздерді қайталау.
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
ХОД УРОКА:
I. Ұйымдастыру кезеңі. Организационный момент. 1. Амандасу; Приветствие. 2. Әнұран айту. 3. Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру; Проверка посещаемости. 4. Оқу құралын тексеру; Проверка принадлежностей. 5. Сабақтың мақсатын жариялау; Постановка целей урока. II. Үй тапсырмасын сұрау. Опрос домашнего задания. 4. Сөздік диктант.(Фотосуреттер арқылы) 5. Мәтін бойынша жұмыс істеу. 6. Сын есімді табу.
III. Жаңа тақырып түсіндіру. Объяснение новой темы.
— Балалар, сендер не көрдіңдер? (Тележарнама) — Неден көрдіңдер?(Теледидардан)
4. Жаңа сөздер. — оқу, айту, жазу. 5. Сөйлемдерді құрастыру: 1. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі туралы ереже айту . 2. Ережені жазу.
IV. Жаңа материалды бекіту. Закрепление нового материала. 1. Мәтінді аудару. 2. Оқушылардан интервью алу. 3. Тест. V. Сабақтың қорытындысы. Итог урока.
VI. Үйге тапсырма. Домашнее задание
| Сабақтың мақсаты: Цель урока:
Оқушылардың білімдерін толтыру.
1. Взаимоконтроль. 2. Выразительное чтение, перевод. 3. Работа в тетрадях: найти имя прилагательное и подчеркнуть. (3 тетради) 4. Работа у доски.
1. Постройте правильно предложения.
Ережені, жаңа сөздерді қайталау.
|
ММ №14
Ашық сабақ
Сын есімнің жасалуы.
«Базарда. Дүкенде.»
Дайындаған: «Қазақ тілі және әдебиет» пәннің
Оқытушысы: Жакпекова А.Б.
Семей 2008 ж.
Сабақ: 35 — 36
Тема: Сын есімнің жасалуы. Базарда. Дукенде.
Образование прилагательного. На базаре. В магазине.
Цель: Пополнить знания учащихся по казахскому языку, способствовать развитию навыков в разговорной речи.
Учебная: Изучить термины по ОРЭ, названия продуктов питания на казахском языке.
Воспитательная: Содействовать воспитанию аккуратности, внимательности, умения слушать рассказ преподавателей.
Развивающая: Способствовать развитию памяти, уметь использовать казахскую речь в дальнейшем, уметь использовать знание грамматики в заданиях, пополнить словарный запас учащихся
Межпредметные связи: ОРЭ, кулинария,
Тип: Комбинированный.
Форма: Игра.
Оборудование: Коробки, карточки, плакат, деньги, талқан, сахар, масло, посуда.
Ход урока:
Организационный момент: 1. Приветствие. Гимн.
- Готовность к уроку
- Познакомить с задачей
урока.
Проверка домашнего задания: «Таможня» «Кеден»
Дифференциация
1.Лексика (слова наизусть) «500»теңге – 1- «5»
- Диалог «Емханада» «200» теңге – 2 – «4»
- Грамматика (правило). «100» теңге – 3 – «3»
В предверии великих праздников: «День Независимости Казахстана»,
«Құрбан айта»
Изготовление казахского национального блюда: «Талқан»
Каждый уч-ся готовит.
Жаңа сабақ. Новая тема. «Базарда» «Дукенде»
Диаграмма Вена:
различия общее различия
«Базарда» качество «Дукенде»
оптом доставка ограниченость товара
розница гарантия сервис
цена конкуренция комфорт
количество спрос эстетика
скидки наценка
За каждое слово «100» теңге
Жаңа сөздер:
Словарная работа: «Қойма» «Склад»
а) көрсету,
б )жазу,
в) айту.
Мәтінмен жұмыс:
Работа по тексту: Выразительное чтение и перевод текста.
Сын есімнің жасалуын таблица арқылы қайталау.
–лы, -лі, -ды, -ді,
Дүкенде. Базарда.
Мен бұл дүкенге күнде келіп жүрмін.Қазір мен дүкенге азық-түлік алуға келе жатырмын.Қазір үйге нан, май қант, шай,ұн және күріш керек.Мұнда майға, қантқа, етке кезекте адамдар көп. Нанға, жұмыртқа кезек жоқ..Сүтке, айранға, қаймаққа қазір бармау керек. Олар қазір дүкенде жоқ, Сүтке, айранға. Қаймаққа кешке жақын бару керек. Маған жолда базарға барып, көкөніс , жеміс жидек алу керек.
- Ответить на вопросы по тексту.
- Адамның дене мүшелеріне нелер жатады?
- Адамның бас мүшесінде нелер орналасқан?
- Адамдар немен ойлайды?
- Дәрігерлер қай мүшелерді жақсы біледі?
- Нені таза ұстау керек?
- Беті – қолды немен жуу керек?
- Тісті немен тазалап отыру керек?
- Шашты және қулақты не істеу керек?
- Тапсырма: Орыс тіліне әдеби тілмен аудару.
Әйгерім апа.
Біз атаммен бірге Әйгерім апамның үйіне талай барғанбыз. Сонда алты қанат ақ үйдің төрінде мейірімді көзді ақсақал отыратын. Ол жазық маңдай, қара торы, кеуделі кісі еді. Ата бізді құшағын жайып қарсы алатын, маңдайымыздан сүйетін. Ол – Абай аға.
Біз Әйгерім апамның үйіне баруға үнемі асығатынбыз. Әйгерім апа сабырлы кісі еді. Тез қимылдай қоймайтын……
- 4. Работа по диалогу. (работа с компьютером.)
Закрепление: Работа по тесту. (Тест в компьютере.)
Дифференцированный подход:
Продолжающей гр.
10 – жаттығу.
Тапсырма: Мына сөздерге көмектес септіктің жалғауларын қосыңыз.
Шаш…, қол…, маңдай…, көз…, аяқ…., тізе…., құлақ…., қас…., мұрын…., мойын…., бас…., бет…., ауыз…., иек…., иық…., ерін…., тіс…., тіл…., саусақ…., кеуде…., дене…., шынтақ…., қарын…..
Начинающей гр.
11 – жаттығу
Тапсырма: Сөйлемдер құраңыз. (Составьте предложения).
Адамның дене мүшелеріне………………………………………………. жатады.
Адамның бас мүшелеріне………………………………………………… жатады
Адамдар………………………………………………………………………. ойлайды.
Адамдар ……………………………………………………………….тамақ шайнайды.
Адамдар……………………………………………………………….. көреді.
Адамдар……………………………………………………………….. ұстайды.
Адамдар……………………………………………………………….. жүреді.
Адамдар……………………………………………………………….. сөйлейді.
Адамдар……………………………………………………………….. естиді.
Адамдар……………………………………………………………….. дем алады.
Итог урока: Оценивание.
Анализ урока учащимися: Выбор цветов.
Домашнее задание: Выучить слова и диалог.
«№ 9 Кәсіптік лицей»
ГУ «Профессиональный лицей № 9»
Ашық сабақ
Тақырыбы:
Септік жалғаулар. Наурыз мейрамы. Наурыз баталары.
Тема:
Падежные окончания. Наурыз.
Пожелания наурыза.
Дайындаған:ЖакпековаА.Б.
г. Семей
Сабақ №______
Урок №______
Тақырыбы: Септік жалғаулар. Наурыз мейрамы. Наурыз баталары.
Тема: Падежные окончания. Наурыз. Пожелания наурыза.
сабақтың мақсаты : Жаңа тақырыппен танысу..
цель урока: Ознакомить с данной темой.
міндеті:
задачи:
білімдік : Сөйлемдегі септік жалғаулары туралы мәлімет беру.
учебная: Уметь правильно строить предложения с применением падежных окончаний на казахском языке.
тәрбиелік: Оқушыларды өз еліне, мәдениетіне, тарихына патриот –
тық сезімін тәрбиелеу.
воспитательная: Воспитывать чувство патриотизма к своему краю,
истории, культуре.
дамытушылық: Карточкалар бойынша тапсырмаларды орындау.
развивающая: Способствовать развитию памяти, разговорной речи, взаимоконтроля
у учащихся.
пәнаралық байланыс:
межпредметные связи:
сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
тип урока:
сабақтың формасы: Аралас
форма урока:
қолданылатын
құрал – жабдықтар : Дидактикалық материал, карточкалар, таблицалар, «Наурыз»
наглядные пособия: суреті .
әдебиет: «Қазақ тілі мен әдебиет» 2008 №3.
литература:
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
ХОД УРОКА:
I. Ұйымдастыру кезеңі. Организационный момент. 1. Амандасу; Приветствие. 2. Әнұран айту. 3. Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру; Проверка посещаемости. 4. Оқу құралын тексеру; Проверка принадлежностей. 5. Сабақтың мақсатын жариялау; Постановка целей урока. II. Үй тапсырмасын сұрау. Опрос домашнего задания. 1.Сөздік диктант.Словарная работа. 2.Мәтін бойынша жұмыс істеу. 3. Тақтада жұмыс істеу.
III. Жаңа тақырып түсіндіру. Объяснение новой темы. 1.Сұрақтарға жауап беру: — Балалар, сендер не көріп отырсыңдар? (наурыз мейрамы) — Неден көрдіңдер?(фотосуреттен) 2. Жаңа сөздер. — оқу, айту, жазу. 3. Сөйлемдерді құрастыру: (ауызша) 1. Септік жалғауларды қайталау . 2. Ережені жазу.
IV. Жаңа материалды бекіту. Закрепление нового материала. 1. Мәтінді аудару. 2. Дилог дұрыс құрастыру.
V. Сабақтың қорытындысы. Итог урока.
VI. Үйге тапсырма. Домашнее задание.
| Сабақтың мақсаты: Цель урока:
Оқушылардың білімдерін толтыру.
1. Взаимоконтроль. 2. Выразительное чтение, перевод. 3. Работа у доски 3 уч — ся
1.Просмотреть и перевести. 2.Запись новой темы. 3.Рассказ учителя с сопровождением иллюстраций. 4.Запись новых слов.
1. Повторение правила. (устно)
1. Баталарды мәнерлеп оқу 2. Берілген мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру.
Ережені, жаңа сөздерді қайталау.
|
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі.
Организационный момент.
- Амандасу;
Приветствие.
- Әнұран айту.
- Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру;
Проверка посещаемости.
- 4. Оқу құралын тексеру;
Проверка принадлежностей.
- 5. Сабақтың мақсатын жариялау;
Постановка целей урока.
- II. Үй тапсырмасын сұрау.
Опрос домашнего задания.
1.Сөздік диктант. Рет ретімен жазу: (написать по порядку)
мезгіл – время, қыс – зима, көктем – весна, жаз – лето, күз – осень,
желтоқсан – декабрь, қаңтар – январь, ақпан – февраль, Наурыз — март сәуір – апрель, мамыр- май, көктем – весна, ай-месяц, маусым- июнь, шілде – июль, тамыз – август, қыркүйек — сентябрь, қазан – октябрь, қараша – ноябрь, апта – неделя, дүйсенбі – понедельник, сейсенбі –вторник, сәрсенбі – среда, бейсенбі – четверг, жұма- пятница, сенбі – суббота, жексенбі – воскресенье.
2.Мәтін бойынша жұмыс істеу.
Жыл мезгілдері.
Жылда төрт мезгіл бар: қыс,көктем ,жаз,және күз.Желтоқсан, қаңтар және ақпан — қыс айлары.Наурыз, сәуір және мамыр — көктем айлары.Маусым, шілде және тамыз — жаз айлары. Қыркүйек, қазан және қараша — күз айлары.
Айда төрт апта бар.Аптада жеті күн бар дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі,бейсенбі,жұма, сенбі, жексенбі.
- Тақтада жұмыс істеу. (3 оқушы)
Сөздерді жекеше және көпше түрінде тәуелдеңіз:
Жыл, мезгіл, апта.
III. Жаңа тақырып түсіндіру.
Объяснение новой темы.
1.Сұрақтарға жауап беру:
- Балалар, сендер не көріп отырсыңдар? (наурыз мейрамы)
- Неден көрдіңдер?(фотосуреттен)
- Жаңа сөздер.
— оқу, айту, жазу. Ұғым — понятие дін – религия тұрмыс — быт шаруашылық — хозяйство үлкендер – старшие, взрослые кішілер — младшие ақ бата – наставления, пожелания ырым — қасиетті — святой тағам – блюдо тоқшылық ырыс-құттың —
- Сөздерді септеу: (дін, бата)
- Септік жалғауларды қайталау .
- Ережені жазу.
3 .Мәтінді мәнерлеп оқу, аудару.
Наурыз
Нау –жаңа, рыз — күн деген ұғымды білдіреді.
Наурыз — жаңа күн. Жаңа Жылдың алғашқы күні.Жыл басы. Күн мен түн теңелген мезгіл.Ол-22наурыз күні.Қыс бойы жатқан қар ериді.Жер көгереді.Ол дін мейрамы емес, тұрмыс , шаруашылық мейрамы.Үлкендер кішілерге ақ бата береді Жыл басы — Наурыз күні айтылған бұл тілектер ақ болып, толық орындалады деп ырым өтеді.
Ұлыстың ұлы күні жасалатын қасиетті ас — Наурыз көже.Оған тары,бидай,арпа,күріш бұршақ сықылды жеті түрлі дән мен ақ қосылады.Тұз бен суды қосқанда жеті не тоғыз болуы керек.
Шығыс халықтарының ұғымында 7 мен 9 және 40-аса киелі сандар.Сол себепті Наурыз көже аса қасиетті тағам саналды.Ол тоқшылық пен ырыс-құттың белгісі.
- Баталарды оқу, жазу:
Еліңе елеулі бол,
Халқыңа қалаулы бол!
Ұлыс оң болсың,
Ақ мол болсын!
Өркенің кеңейсін!
Тілеу інді беріп,
Бағынды ашсын!
Бақытың өссін күн сайын
Аспандағы жұлдыздай.
Сегіз қырлы, бір сырлы
Қадірлі бол халқыңа!
- Жаңа материалды бекіту.
Закрепление нового материала.
Сұрақтарға жауап беру:
- Наурыз қандай мереке?
- Наурыз көктем мерекесі.
- Наурыз мерекесін кімдер тойлайды?
- Наурыз мерекесін Шығыс халықтары тойлайды.
- Наурыз мерекесінде қандай тілектер айтылады?
- Наурыз мерекесінде «Ақ мол болсын!», «Ұлыстың Ұлы күні құтты болсын!» деген тілектер айтылады.
- Қандай тағаммен таныстық?
- Наурыз көже деген тағаммен таныстық.
- Тест орындау.
- Сабақтың қорытындысы.
Итог урока.
- Үйге тапсырма.
Домашнее задание.
Бата үлгілері.
Тең құрбыңның ішінде
Үстем болсын талабың!
Үйіңе мейман келгенде,
Ашық болсын шырайың!
***
Үйіңізден кетпесін,
Мереке мен тойыңыз.
Құдай жарылқасын,
Бақ қарасын!
Айдан аман,
Жылдан есеп қылып,
Үйдегі,түздегі
Мал, басты аман қылсын!
****
Беретін батам асыңа,
Амандық берсін басына!
Бар екем деп тасыма!
Еңбек етсең ерінбей ,
Даулет келер қасына!
****
Алдымен бердің қымыз,
Биеңіз болсын семіз.
Екінші бердің ет,
Арманыңа жет!
Үшінші бердің сорпа,
Дәулетің түспесін орта!
****
Арыстандай болсын айбатын,
Аюдай болсын қайратың.
Гүлге толсын өңірің,
Көңілді өтсін өмірің,
Асқа толсын табағың!
Бата дедің маған ,
Бақ дарысын саған.
Дастарқаныңнан кетпесін
Адал тапқан тағам.
****
Айың тусын оңыңнан ,
Күнің тусын солыңнан.
Мал мен басың тез өсіп,
Кетпесін дәулет қасыңнан!
****
Абылайдан орда бол,
Ақ тілеулі жолда бол!
Қабанбай мен Бөгенбай
Бастап кеткен жерде бол!
****