Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба»
Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба»
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: оқушыларды қазақ халқының ұлы ақыны Абаймен таныстыру, адам бойында кездесетін 5 асыл қасиет пен 5 дұшпан қылықтарды ұғындыру, ақын шығармаларын оқып үйренуге баулу;
ә) дамытушылық: мәнерлеп, шапшаң оқу дағдыларын жетілдіру, сөздік қорларын байыту, шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету;
б) тәрбиелік: адамгершілікке, ғылым, білімге бейімдеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, топпен жұмыс, сын тұрғысынан ойлау стратегиялары
Сабақтың көрнекіліктері: А.Құнанбаевтың портреті, тірек сызбалар, семантикалық карта.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
а) «Мәтін бөліктері» ойыны бойынша әңгімелеу.
1-топ. «Кіріспе»
Асан – бай баласы мен Үсен – жарлы баласы ел көшкенде ауылда қалып қояды. Асан жылайды, Үсен қалай ауылды табуды ойластырады.
2-топ. «Негізгі бөлім»
Үсеннің ақылдылығымен олар үйректі тұзаққа түсіріп, қармақ жасап, балық аулап, тамақ ішеді.
3-топ. «Қорытынды»
«Далада жүріп адассаң, молалы жерде су болады, сулы жерде ел болады» деген әкесінің сөзін тыңдап жүретін Үсен ауылға апаратын жолды тауып, аман-есен үйлеріне келеді.
4-топ. «Толықтыру» — әр топтан кейін сөз алып, толықтырады.
ә) Әңгіме кейіпкерлеріне мінездеме беру үшін кестені толтыру.
Әңгіме кейіпкерлері | Қандай? |
- Жаңа сабақ.
1. . Абай өміріне қысқаша тоқталу
аудармалары Ибраһим 1845-1904ж
8 мыңға жуық өлеңдері әкесі Құнанбай
45 қарасөзі Шешесі Ұлжан
Ахмет-Риза медресесі әжесі Зере
2 . Әдебиет теориясы.
Өлең – поэзиялық жанр түріне жатады. Онда ұйқас /рифма/, ырғақ /ритм/ болады.
Мысалы:
Ғылым таппай/ мақтанба, -а
Орын таппай/ баптанба, -а
Құмарланып/ шаттанба, -а
Ойнап/ босқа күлуге. -б
Өлеңнің құрылымдық жүйесі /структурная система/
- 1- шумақ /четверостишие/
- 4 тармақ /строка/
- 2 бунақ /строфа/
- ұйқас – 1-а, 2-а, 3-а, 4-б. /рифма/
- 3. Оқулықпен жұмыс.
Абайдың көп өлеңдері мәдениет пен білімге арналған. Бүгін біз Абай Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңімен танысамыз.
А.Өлеңді мәнерлеп оқу
Ә.Сөздік жұмысын жүргізу. (nүртіп алу жүйесі бойынша)
Ғылым – оқу, білім
Ғалым – оқымысты адам.
Б.Өлеңді оқушыларға шумақ бойынша тізбектеп оқыту, мазмұнын ашу.
- Семантикалық картаны толтыру.
Тақырыбы | Авторы | Жанры | Түйінді ой | Негізгі идеясы |
Ғылым таппай мақтанба | Абай Құнанбаев | поэзия | Жас уақытта оқып, білім алуға шақырады | Болмасаң да ұқсап бақ, бір ғалымды көрсеңіз. |
- Мағынаны тану стратегиясы.
Бес асыл іс
Бес дұшпан
6.Сабақты бекіту.
Қоғамға
қандай адамдар
қажет?
— Мына қасиеттерді оқып, қажеттісін белгілеңдер. (параққа жазылған қасиеттер, таза парақ «Топтастыру» үшін).
Қасиеттері:
- Еңбекқор
- Әдепсіз
- Мейірімді
- Ақылсыз
- Надан
- Дарынды
- Залым
- Өз Отанын сүйетін патриот
- Еріншек
- Сауатты
- Білімді
— Сендерден де осы қасиеттерді көремін деп ойлаймын.
7.Үйге тапсырма.
Өлеңнен үзінді жаттау. 3-тапсырма 100-бет /жазбаша/
Өз таңдаулары бойынша өлең шумағын талдау.
- Бағалау.