« Шынарым менің, шырайлым менің» хикаятынынң мазмұнымен танысу

 

Тақырыбы« Шынарым менің, шырайлым менің» хикаятынынң мазмұнымен танысу

 

Мақсаты

 

  • Хикаяттың тақырыбы мен идеясын меңгерту;
  • Бүкіл адамзатқа тән идеяларды Ш.Айтматов өз шығармаларында қалай көрсеткенін түсіндіру;
  • Табиғатты суреттеудегі жазушы шеберлігі, шығарманың эстетикалық әсер, қуатының артуын көрсету.
Міндеттері
  • оқушылардың сөйлеу мәдениетін арттыру, ой қорыту, пікір айту дағдыларын жетілдіру;
  • шығармашылығындағы жалпы адамзаттық құндылықтар тағылымын таныту арқылы адамгершілікке тәрбиелеу, туысқан халықтар арасындағы достық, туыстықты ұғындыру, туған елге деген сүйіспеншіліктерін арттыру;
Күтілетін  нәтиже
  • топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағытталады,  шығармашылықпен жұмыс істеу дағдылары артады;
  • талдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізе, дәлелдей білу, өзгені тыңдай, тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі;
  • әр оқушы берілген тапсырмалар бойынша өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдық мәнін ұғынады.
Түйінді түсініктер

 

  • Шығарманың тақырыбына көңіл бөлу;
  • Диологқа құрылған шағын сюжеттің ерекшелігі;
  • Шығарма мазмұны.

 

САБАҚТЫҢ ӨТУ БАРЫСЫ

Сабақ кезеңдері, модульМұғалімнің әрекеті Тапсырма мазмұныОқушының әрекетіБағалауРесурстар
І Кіріспе

(оқу бағдарламасын анықтау: балалар нені оқып-үйренеді және сабақта жоспарланған жұмыс формаларының нәтижесінде қандай әрекеттерді игереді)

 

Модуль: Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер

Әдісі: топқа бөлу тренингі

 

 

Модуль: Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Әдісі:  өзара бағалау

 

 

ІІ Үй тапсырмасын тексеру

 

Модуль:  АКТ, интерактивті тақта

Әдісі: сайыс

 

Тұсаукесер

(сабақ басталмас бұрын оқушылар нені білетіндіктерін анықтау)

Модуль:  Сыни тұрғыдан ойлау, диалогтық оқыту

 

 

 

Әдісі: сұхбаттасу, топтық жұмыс, ассоцация,

зерттеушілік әңгіме.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа қатысын қадағалау.

Бүгінгі сабақтың мақсат, міндеттерін қою.

 

Оқушыларды топқа бөлу.

 

 

 

 

 

 

 

Әр топқа бағалау парағын тарату.

 

 

 

Шығарма жұмыстарын жинаймын.

 

 

Еске түсіру, байланыстыру сұрақтарын қоямын.

 

Екі топқа бөлек тапсырма беремін.

 

 

 

Жұпқа, топқа бөлу арқылы оқушыларға тапсырмалар беру, талдау, жинақтау.

 

 

Еске түсіру, байланыстыру сұрақтарын қоямын.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Мен бүгінгі сабақта сенің бойыңнан мына қабілеттерді көргім келеді…» (жеміс-жидектер, гүл түрлерінің суреттерімен) тренингі арқылы топқа бөлемін.

(оқушылар мұғалімнің қолындағы «жеміс-жидектермен» және «гүлдердің» суреттерін суыру арқылы екі топқа бөлінеді, суреттері бірдей оқушылар бір топқа орналасады)

 

Алдын-ала бағалау парақтары ұсынылады.

Оқушылар өзара бағалау әдісімен жұмыстанады.

 

Үйге берілген «Қырғыз – қазақ бір туған» атты шығармашылық жұмыстары бойынша екі топ арасында байқау ұйымдастырылады.

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

І топқа М.Мақатаев «Ақиық ақын»

ІІ топқа Ш.Айтматов

Ортақ сұрақ:

— Бұл суреттерді көргенде қандай ой туындайды?

Тапсырма: Ойларыңызды ортаға салып,  жинақтап, топтастырып жазыңдар.

 

 

 

Сабаққа даярланады, жинақталады, жаңа сабаққа ден қояды.

 

 

 

 

Топқа бөлінеді

 

 

 

 

 

 

 

Өзара критериалды бағалау өлшемдерімен танысады.

 

Шығармашылық жұмысын оқуға дайындалады

 

 

 

 

 

 

 

Әр топ өздеріне берілген тапсырмалармен жұмыстанады, флипчарттарды толтырады, ой-пікірлерін бір арнаға тоғыстырады,  бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар өзара бірін-бірі бағалап отырады.

 

 

 

 

 

 

 

Әр топ мүшелері  біріге отырып өзге топты бағалайды.

 

 

 

Оқу құралдары,

слайдтар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

 

 

 

 

Интерактивті  тақта.

 

 

 

 

 

 

 

Флипчарттар, маркерлер,

түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.

 

ІІІ Негізгі сабақ

(оқушылардың жаңа тақырыпты оқып-үйренуіне көмек көрсету)

Модуль: АКТ:  интерактивті тақта,   Сыни тұрғыдан ойлау, диалогтық оқыту

Әдісі: сұхбаттасу, топтық жұмыс, ассоцация

 

 

Модуль:  Сыни тұрғыдан ойлау, диалогтық оқыту

Әдісі:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Модуль: «Дарынды балалармен жұмыс»

Әдісі:

 

 

 

 

 

 

 

Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазғызу.

 

 

 

Жазушының сөзін толықтыру тапсырмасын беремін,

оқушылар ойын толықтырамын, түсінік беремін.

 

оқулықтан толық нұсқасын оқытамын.

 

Назарларын кітапқа аудару

 

Оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуге баулу.

 

 

 

 

Оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуге баулу.

 

Оқушылардың жұмыстарын қадағалау, жетекшілік жасау.

Шыңғыс Айтматов.

« Шынарым менің, шырайлым менің» хикаятынынң мазмұнымен танысу

 

Слайдта « Шынарым менің, шырайлым менің» хикаяты туралы мәліметтер беріледі.

 

 

 

 

 

Тапсырма: 1 топқа

Оқулықтың 353,354 беттегі « Шынарым менің, шырайлым менің» берілген үзіндіні оқып шағын инценировка құру.

 

Тапсырма: ІІ топқа

—          Оқулықтың 354,355 беттеріндегі

« Шынарым менің, шырайлым менің» берілген үзіндіні оқып шағын инценировка құру.

 

Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазады.

 

 

 

Екі топ өз болжамдарын жасап, дәлелдейді

 

Екі топ шағын ценарии жасап қойылым қояды.

 

 

 

Оқулықпен жұмыстанады,

 

Дәптермен жұмыс істейді

 

Тыңдайды,  түсінеді

 

 

 

 

 

 

Ш.Айтматов шығармашылығы ерекшеліктерінің бір қырымен танысады. Түсіндіреді, тыңдайды, еске сақтайды.

 

 

 

 

 

Әр топ мүшелері  біріге отырып өзге топты бағалайды.

 

 

 

 

 

Оқушылар өзара бірін-бірі бағалап отырады.

 

 

 

 

 

 

Оқушылар өзара бірін-бірі бағалап отырады.

 

Интерактивті тақта, тақырыпқа сай слайд материалдары

 

 

Флипчарттар, маркерлер,

түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.

 

 

 

ІҮ Сабақты қорытындылау

(оқушылардың оқып-үйренгендерінің нәтижесін бағалау)

Бүгінгі сабақты қорытындылау, оқушыларды бағалау, үйге тапсырма беріледі.Әр топ оқушыларын өзара бағалау парағы арқылы бағалату.  (қалыптастырушы баға)Бағалау қорытындыларын шығарадыҮйге тапсырма:        « Шынарым менің, шырайлым менің» хикаятын оқып келу.

Ш.Айтматов «Шығармалар жинағы», Алматы «Балауса» баспасы 2006. 247,358 беттер.

Оқулық, ғаламтор, баспасөз материалдары
Кері байланыс

(оқушылар рефлексиясы)

Бүгін мен не үйрендім? Балауса

Маған не ұнады/ұнамады?

Жаңа сабақ бойынша сұрақ немесе пікірің…

 

 

Оқушы жұмысын өзара бағалау парағы

р/сАты-жөніСабақ кезеңіДискриптор және балы. Жоғары балл – 6Сабақ кезеңіДискриптор және балы. Жоғары балл – 3Сабақ кезеңіДискриптор және балы. Жоғары балл – 6Сабақтағы белсенділігі. Жоғары балл – 5 Қорытынды 
Үй тапсырмасы. Мәнерлеп оқуТүгел жаттаған – 2, Жартылай жаттаған — 1Мүдірмей айтты – 2, Ұмытып қалды — 1Интонациясы жақсы – 2, Интонациясы нашар — 1Мәтінмен жұмыс. Үзінді талдауОйын жинақтамаған,  тұжырымы аз – 1Үзіндіні талдаған, өз бағасын берген, бірақ қажетті қорытынды жасай алмады – 2Тақырыптың өзектілігіне баға берген, өзіндік тұжырымы бар, ойын жүйелі жеткізді – 3Оқулықпен жұмыс. Тірек-сызба даййындауТірек-сызбаның көрнектілігі  — 2/1

 

Материалдың толық қамтылуы – 2/1

 

Жүйелі түсіндіре білуі – 2/1Мүлдем қатыспады – 0Сирек жауап беріп отырды – 3Жиі жауап беріп отырды  — 5Барлық балыБағасы
1Бағдат                 
2Азат                 
3Ақниет                 
4Бақытгүл                 
5Қуаныш                 
6Альбина                 
7Ерхан                 
8Жайнагүл                 
9Гүлзада                 
10Аягөз                 

16 – 20 – «5»; 12 – 15 – «4»; 6 – 11 – «3»

 

Топ жұмысын бағалау парағы

 

Сабақ кезеңдеріДискриптор БалыБағалау
Сурет бойынша ой толғауü  Мазмұндылығы

ü  Безендірілуі

ü  Түсіндіріп, жеткізе білуі;

2/1

2/1

2/1

Афоризмді жалғастыру болжамыü  Мазмұндылығы

ü  Безендірілуі

ü  Түсіндіріп, жеткізе білуі;

2/1

2/1

2/1

Қорытынды Жалпы ұпай саны —