Табиғатты қорғаңдар. Етістіктен өткенді қайталау
Сабақтың тақырыбы:
Табиғатты қорғаңдар. Етістіктен өткенді қайталау(1,5 — слайд)
Сабақтың ұраны: ( 6 -слайд)
“Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ,
Табиғаттың оны айтуға тілі жоқ”.
Ш.Айтматов
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Табиғатты қорғау туралы мәлімет алып, меңгеру. Етістік бойынша алған білімдерін тиянақтау.
Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін , сөйлеу тілін, сөздік қорын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды табиғатты сүюге, қорғауға тәрбиелеу
Сабақтың өтілу моделі( 4- слайд)
І Тақырыбы ІІ Мақсаты ІІІ Үй тапсырмасы ІV Жаңа сабақ V Түрлі
тапсырмалар VI Қорытындылау VIІ Бағалау
Ұйымдастыру кезеңі ( 2-слайд)
Психологиялық дайындық: ( 3-слайд)
Бізге тамақ не үшін қажет?
Жарық не үшін қажет?
Су не үшін қажет?
Ауа не үшін қажет?
Үй тапсырмасы: (8- слайд)
Қазақстанның қорықтары
Сөз таптарын қайталау
Қазақстан қорықтарының картасы( 10-слайд)
Үй тапсырмасын дайындап келген 9 оқушы слайдтан көрсету арқылы қорықтардың жануарлар, өсімдіктер әлемімен таныстырып, айтып береді. (10-36 слайдтар )
Оқушылардың қорықтар жайлы дайындап келген презентациясын көру.
Үйге берілген грамматикалық тақырып: Сөз таптары. Бұл тақырыпты семантикалыққ карта арқылы қайталау. ( 37-38 слайд)
Ой шақыру: (39-слайд)
1)Қазіргі кездегі өткір мәселелердің бірі не? 2) 5-ші маусым қандай күн? 3)Оның негізгі мақсаты қандай? 4)Табиғатты қорғауға біздің борышымыз қандай?
Табиғат дегеніміз не? (40-слайд)
Табиғатты қорғау дегеніміз – адамның өзін-өзі қорғауы ( 41-слайд)
Жаңа сабақ
Сөздікпен жұмыс: (42-слайд)
ҚАЗЫНА – СОКРОВИЩЕ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ — МЕЖДУНАРОДНЫЙ ҚОҒАМ – ОБЩЕСТВО ҚҰРЫЛДЫ –СОЗДАН
ҚАМҚОРЛЫҚ – ЗАЩИТА ТІРКЕЙДІ – РЕГИСТРИРУЕТ
Мәтінмен жұмыс: Табиғатты қорғаңдар! ( 43-слайд)
Мәтінді оқып, аудару
Табиғат – халық қазынасы. Сондықтан біз оның байлығын пайдалана отырып, қорғай білуіміз қажет.Соған байланысты 1966 жылы біздің елімізде“Халықаралық табиғат қорғау қоғамы” құрылды. Оның басты мақсаты- саны сиреп, құрып бара жатқан аң, құстарды, өсімдіктерді қамқорлыққа алып, арнайы кітапқа тіркеу. Мұндай кітапты “Қызыл кітап“деп атайды.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер: ( 44 -слайд)
- Халық қазынасы не?
- Біз табиғаттың несін қорғай білуіміз қажет?
- 1966 жылы біздің елімізде не құрылды?
4 Оның басты мақсаты не?
- Саны сиреп, құрып бара жатқан аң, құстарды,өсімдіктерді тіркейтін кітапты қалай атайды?
Бүгінгі сабағымыздың грамматикалық тақырыбы: Етістіктен өткенді қайталау ( 45-52 слайд)
- Етістік деген не? Етістік қандай сұрақтарға жауап береді?
- Тұлғасына қарай нешеге бөлінеді?
- Құрамына қарай нешеге бөлінеді?
- Мағынасына қарай нешеге бөлінеді?
- Есімше қалай жасалады?
- Көсемше қалай жасалады?
- Тұйық етістік қалай жасалады?
Етістікке байланысты тапсырмалар орындау:
- Сөйлемдегі етістіктің орнын толықтырып, астын сыз.
- Адам баласы табиғатты … . 2. Біз бұлақтардың көзін … . 3. Су мол болса, астық та … . 4. Табиғаты сақталған халықтар ұзақ өмір … . 5. Экологиясы төмен аймақтарымыз көбейіп … .
Керекті сөздер: сүреді, барады, қорғау тиіс, аштық, мол болады.
- Сөйлемнің дұрыс +, бұрысын — анықта.
1.Табиғат пен адам – біртұтас.
- Табиғат халық қазынасы емес.
- Су бар жерде – тіршілік жоқ.
4.Орман – ауаны тазартпайды.
- Сиреп, құрып бара жатқан аң, құстарды, өсімдіктерді қамқорлыққа алып, арнайы кітапқа тіркемейді.
- 1966 жылы біздің елімізде “Халықаралық табиғат қорғау қоғамы” құрылды.
- СЕМАНТИКАЛЫҚ КАРТА
Мысалдар | Негізгі | Туынды | Дара | Күрделі | Есімше | Көсемше | Осы шақ | Келер шақ | Өткен шақ |
Қорғады | |||||||||
Жазып отыр | |||||||||
Құрылды | |||||||||
Тіркейді | |||||||||
Жатқан |
Сөзжұмбақ
- Қимылды, іс-әрекетті білдіретін сөз табы.
- У – жұрнағы арқылы жасалып, қимылдың атын білдіретін етістік.
- Жұрнақсыз жасалатын етістік түрі.
- Түбір мен сөз жасамдық жұрнақ арқылы жасалатын етістік.
- Құрамына қарай екі немесе оданда көп сөзден тұратын етістік.
- Құрамына қарай бір ғана сөзден тұратын етістік.
Қорытынды:
1.Біз бүгін сабақта не туралы айттық?
- Халық қазынасы не?
- “Халықаралық табиғат қорғау қоғамы” қашан құрылды?
- Саны сиреп, құрып бара жатқан аң, құстарды,өсімдіктерді тіркейтін кітапты қалай атайды?
Табиғатты қорғау үшін бәріміз,
Күресейік, бір-бір ағаш егейік.
Текке отырмай жасымыз бен кәріміз,
Таза ауа үшін терімізді төгейік!
Оқушылардың білімін бағалау.
Үйге тапсырма: 1. “Мен табиғатты аялаймын” тақырыбына шағын шығарма жазып келу. 2. Пайдаланамын, күресейік сөздеріне морфологиялық талдау жасап келу.