Әдеби тіл және оның нормалары. Әдеби тіл мен мәтіннің байланысы
Сабақ жоспары
Бекітемін: | Қазақ орта мектеп — интернаты | ||
Сабақ: қазақ тілі | Сынып: 6 «а» — сынып | ||
Уақыты: | Шаяхметова А.Е. | ||
Сабақтың тақырыбы: Әдеби тіл және оның нормалары. Әдеби тіл мен мәтіннің байланысы | |||
Сабақтың мақсаты: Әдеби тіл мен мәтін, әдеби тілдің нормалары, грамматикалық, фонетикалық түсінік беру, жаттығу жұмыстарын орындату, өзіндік сөйлу, ойын толық жеткізе білу дағдыларын дамыту, әдеби тілде қоспасыз сөйлеуге баулу, үйрету. | |||
Ресурстар: Оқушылар оқулығы, Оқушы дәптерлері. Интербелсенді тақта /слайдтар көрсетемін/ Плакат, марекерлер, стикерлер. | Сабақтың критерийлері: 1.5-сыныпты еске түсірту 2.Әдеби тіл және норма туралы ойларын терең қалыптастыру 3.Әр түрлі тапсырмалар беру мен сұрақ қою арқылы оқушыларды жүйелі жұмыс істеуге дағдыландыру 4.Сабақта өзіндік ой, пікірді қалыптастырту | ||
Сабақтың әдісі: Ой ашар. Психологиялық тренингОйын ойнату Топқа бөлу санау арқылы болады 1,2,3,4 Диалог арқылы оқыту /сұрақ-жауап оқушы мен мұғалім арасындағы және оқушы мен оқушы арасындағы диалог/ Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету /топпен жұмыс, әр түрлі сұрақтар мен тапсырмалар/ Оқытуда ақпараттық – коммуникациялық технологияларды пайдалану Слайд көрсету Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау Оқушылар топ арасында бірін-бірі бағалайды және мұғалімнің бағасы | |||
Уақыты: | Жұмыс түрі: | Мұғалім әрекеті: | Оқушы әрекеті: |
14.00-14.05 | Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық тренинг /1,2,3,4/ | Сабақты бастамас бұрын сыныппен жылы амандасады, ынталандыру жұмысын жүргізуді ұйымдастырады, санау арқылы бөлінеді | Оқушылар мұғалімнің дайындап келген тренингі арқылы сабаққа қызығады, ойын ойнау арқылы ынталанады |
14.05-14.10 | Үй жұмысын тексеру Сұрақ-жауап /диалогтік оқыту/ | Мұғалім оқушыларға әдеби норма мен мәтін деген не деген сұрақ қоямын | Оқушылар мұғалімге жауап береді. Бір-бірін толықтырады |
14.10-14.15 | Ой шақыру сыни ойлау арқылы | Әдеби норма дегеніміз не? Диалект сөздер, жаргон сөздер дегеніміз не еді? Есімізге түсірейік /осы сұрақ төңірегінде беремін/ | Оқушылар әрқайсысы өздерінің ойын ортаға салып талқылайды топта талқылайды. Бірін-бірі толықтырады. Диалект-жаргон сөздерді айтады |
14.15-14.25 | Топпен жұмыс. Сыни ойлау АКТ слайд жіберіп қоямын. | Балалар, сонымен біз не туралы айтып жатырмыз? 8-жаттығу беремін | Балалар жаттығуды берілгені бойынша орындайды. Мен оқушыларға көмек керек болса, жақындап бағыт түсінік беремін |
14.25-14.30 | Топпен жұмыс. Сұрақ – жауап Диалогтік оқыту | Балалар, осы жаттығуда қандай сөздер сіздерге түсініксіз болды? | Балалар өздеріне таныс емес сөздерді айтады. Бәріміз бірге диалектологиялық сөздік арқылы мағыналарын такып айтамыз, оқушылар дәптерлеріне түсіреді |
14.25-14.30 | Оқулықпен жұмыс | 10- жаттығу | Оқушылар берілген тапсырма бойынша жаттығуды орындайды жеке-жеке өз дәптерлерінде |
14.30-14.40 | Шығармашылық жұмыс | Диалект сөздер тауып, мағынасын терең ашу және әдеби тілде сахналық көрініс болмаса екі адам үш адам болып бірігіп, мәтен немесе диалог құрайды | Оқушылар осы берілген тапсырманы шамаларынша әр түрлі деңгейде орындайды. Мағыналарын ашады. Ортаға шығып тапсырманы орындайды |
14.40-14.43 | Сабақты қорыту Сұрақ-жауап арқылы | Әдеби тіл дегеніміз не? Оларға қандай сөздер жатады? Қандай сөздер жатпайды? Нормаға жатпайтын қандай сөздер? Диалект сөздер дегеніміз не? Сабақта не ұқтық? Не білдік? Не үйрендік? | Оқушылар берілген сұрақтар төңірегінде мұғалімге жауап береді. Топ ішінде біріне бірі сұрақтар қояды. |
14.43-14.44 | Үй тапсырмасын беру | Әдеби тіл және оның нормасын, мәтінмен байланысын мазмұндау | Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |
14.44-14.45 | Рефлексия | Плактты тақтаға іліп қоямын | Оқушылар стикерлерге бүгінгі саабаққа қорытынды жазып іледі |
14.45-14.45 | Бағалау | Топ басшыларының бағалау | Топ ішіндегі басшылары бағалайды |