Мәтін түрлері
Пәні | Қазақ тілі | Сыныбы | 5 | Күні | 19.05 |
Тақырыбы | Мәтін түрлері | ||||
Мақсаты | Шығармашылық жұмыс жүргізу барысында оқушыларға мәтін құрауға, тақырыпты аша білуге үйрету. Сөздік қорларын, тіл байлығын, дүниетанымын, ойлау қабілеттерін дамыту. Ана тіліміздің қадір-қасиетіне, тіліміздің тазалығына мән беру, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.
| ||||
Күтілетін нәтиже | Мәтін және оның түрлері жөнінде толық мәлімет алады. Мәтіннің тілдік қолданыстағы аясын біледі. Шығармашылық қабілеттері шыңдалады. |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Жұмыс түрі | Бағалау | Көрнекілігі |
Әрбір адам
Әрбір сабақ Әрбір ісім
Әрбір сөзім
Әр жүректе | Туысым, досым, жұрағат Үйрену, оқу, ұлағат Тірлік, бірлік, адамдық Шындықғ, теңдік, адалдық Туған елге махаббат, Туған жерге шапағат. | Ұжымдық
| ||
Әлем әдебиетіндегі әйгілі жүз кітапты емін-еркін бар бояуымен төгілтіп түсіретін тіл – қуатты тіл, қазақ тілі – сондай тіл. 416-жаттығудың орындалуын тексеру | Төмендегі мәтінді оқиды, мазмұнын түсіндіреді. Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтайды. Мәтін бойынша жоспар құрады.
| Ұжымдық
| Әр тапсырма ға жауап беріп отырған оқушы- ларға қоржын-нан асық беріп отыра-мын | Интерактивті тақта |
І. Қызығушылықты ояту. ………. сөздің мәйегі. ……….. көңілдің ажары. ……….. оттан да ыстық. ……….. тас жарады, тас жармаса бас жарады Оқу ………… мен құдық қазғандай
| Оқушылар шешуін табады. Мақал Ән Отан Тіл Ине | Ұжымдық | Интерактивті тақта | |
ІІ. Мағынаны тану. Бірінші сыныпта оқитын Ғабит таңертең үйінен шықты. Сыртта боран ұйтқып тұр. Ағаштардың шуылы құлақ тұндырады. Бала шошып кетті. Бір теректің түбіне барып, бұға қалды. Ол енді мектепке бармау жағын ойлады. І топ Сипаттау мәтіні (қандай?) ІІ топ Әңгімелеу мәтіні (не істеді?) ІІІ топ Пайымдау мәтіні (неліктен?) |
Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды. Болғасын топ басшылары қорғайды. Әр топ өздеріне берілген мәтінді ойларымен жалғастырып кетеді. Жазған мәтіндерін оқып береді. |
Топтық |
Үлестір-мелі парақша-лар | |
Мәтін дегеніміз не? Мәтіннің қандай түрлері бар? Мәтін неден тұрады? | Оқушылар өз жауаптарын береді.
| ұжымдық
| Интерактивті тақта | |
Оқулықпен жұмыс. 418-жаттығу І топ Бұл құстың тіршілігі, ерекшелігі туралы не білесіңдер? ІІ топ Осы құс туралы айтылатын тұрақты тіркестерді, мақал-мәтелдерді табыңдар. ІІІ топ Айтылған мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді қатыстырып диалог құра. | Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды. | Топтық | оқулық | |
Сергіту сәті «Сәйгүлік» Сәйгүлік шауып келеді, шауып келеді тастан өтті. Құмнан өтті Судан өтті Кедергіден өтті Мәреге жетті
| Сандарын соғады Қолдарын жұмып ысқылайды Алақандарын ысқылайды Екі беттерін соғады Орнынан тұрып секіреді у-у деп қолдарын шапалақтайды | ұжымдық | ||
419-жаттығу Мәтінге сүйеніп, судың қасиеттерін санамалап жазыңдар. Суға қатысты мақал-мәтелдерді, тыйым сөздерді естеріңе түсіріңдер. | Оқушылар берілген тапсырманы бірлесіп орындайды.
| Ұжымдық
| Оқулық
| |
ІІІ. Ой толғау. І топ “Бүгінгі күн” ІІ топ “Осы ай” ІІІ топ “Биылғы жыл”
| І топ бүгінгі күннің, ІІ топ осы айдың ІІІ топ биылғы жылдың ерекшелігіне тоқталып ой толғайды. | Топтық | ||
Бес жолды өлең 1. Зат есім 2. Сын есім 3. Етістік 4. Сөйлем 5. Мағыналас сөз | Не? Мәтін Қандай? Не ңстейді? Толық сөйлем жазу Мағыналас сөз табу | Ұжымдық | Интерактивті тақта | |
Үйге тапсырма: 417-жаттығу және 189 беттегі қорытынды сынақ тапсырмалары
Оқушы білімін бағалау | Жина-ған асықта-рын есептеу арқылы білімін бағалаймын Жиынтық бағалау | Қоржын-ға салынған асықтар |