Есімшенің жасалу жолдары
Сабақтың тақырыбы: Есімшенің жасалу жолдары
Сабақтың мақсаты: Есімшенің жасалуы жайында толық мағлұмат беру.
Білімділік: Есімше-етістіктің ерекше түрі екендігіне байланысты түсінік бере отырып, есімшенің жасалу жолдарына тоқталу.
Дамытушылық: оқушылырға жаттығулар орындату арқылы ізденімпаздық қасиеттерін дамыту, өзін-өзі басқаруды қалыптастыру, шығармашылыққа баулу, тіл байлықтарының молаюына ықпал ету;
Тәрбиелік: Адамгершілікке тәрбиелеу, келтірілген мысалдар арқылы туған жерге деген сүйіспеншілік, қазақ тілін құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ –жауап, ауызша тестік сұрақтарға тез жауап алу, оқулықпен жұмыс жасау, СТО , топтастыру, БҮҮ, өзара оқыту, семантикалық карта, бес жолды өлең.
Көрнекілік: Оқулық, мәтіндер, тапсырмалар, интерактивті тақта, слайд, флипчарт, үлестірме қағаздар.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
-Оқушылармен амандасу;
-Оқушылардың сабаққа қатысуын бақылау;
ІІ.Өткен тақырыптарға шолу жасау:
Ауызша: тест шешу
ІІІ. Қызығушылықты ояту
Есімше туралы не білесіңдер?
Топтастыру
ІҮ. Мағынаны тану
БҮҮ стратегиясы
Білемін | Білгім келеді | Жаңа ақпарат |
1. | 1 | 1 |
Ү. Өзара оқыту стратегиясы арқылы
Оқулықтан жаңа тақырыпты түсіндіру /бір-біріне оқыту/
Үй тобынан жұмыс тобына бөлінеді.
Сызбаны толтырады.
№ | Есімшенің жұрнақтары | Мысалдар |
1. | ||
2. | ||
3. | ||
4. |
ҮІ. Тапсырмалар орындау
- Сөйлемнен есімшелерді табу
- Сөйлем мүшелеріне талдау
- Есмішелерді түрлендіру
ҮІІ. БҮҮ кестесі бойынша жаңа ақпаратты толтыру
ҮІІІ. Ойтолғаныс
Сабақты семантикалық картаның көмегімен қорытындылау.
Мысалдар | Өздік етіс | Өзгелік етіс | Ырықсыз етіс | Ортақ етіс | Есімше |
Айтылды | + | ||||
Жаздыр | + | ||||
Көрген жоқ | + | ||||
Айтармын | + | ||||
Айтыс | + | ||||
Киіндім | + | ||||
Көрсетті | + | ||||
Сөйлесермін | + | + | |||
Бастамаспын | + | ||||
келмес | + | ||||
Бітірген | + | + | |||
Барған | + | ||||
Келген | + | ||||
Сұрайтын | + |
ІХ. Бес жолды өлең
1 зат есім
2 сын есім
3 етістік
4 сөзден құралған сөйлем
1-сөзге синоним сөз
Х. Кері байланыс
ХІ. Бағалау
ХІІ Үй тапсырмасы:
128-бет, 251-жаттығу
Айтқан сөзін тәуелдеу
Баратын сөзін септеу
Жазар сөзін көптеу
Тапқан сөзін жіктеу
Бағалау парағы
Тобы —
Не бағаланады? | Тақырыпты түсінліруі | Мәнді сұрақтар қоюы | Топтастарына көмек көрстеу | Жобаны қорғау |
1 | ||||
2 | ||||
3 | ||||
4 | ||||
Топ басшысы бағасы | ||||
Мұғалім бағасы |