Жуан және жіңішке айтылатын сөздер
Сабақтың тақырыбы: Жуан және жіңішке айтылатын сөздер.
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушыларды жан-жануарға қамқорлық жасауға баулу.
- Сын тұрғысынан ойлау технологиясының стратегиялары арқылы жуан және жіңішке айтылатын сөздерді меңгерту.
- Оқушылардың ой-өрісін, ойлау қабілетін, сөйлеу тілін дамыту.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру.
Көрнекілік: «Әріп терейік» ойыны, суреттер.
Сабақ барысы:
Сабақ саты- лары | стратегия | мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
І Қызығу шылығын ояту
ІІ Мағы насын ажырату
ІІІ Ой толғаныс
Бекіту
Бағалау | Ой қозғау
Көркем жазу
Ішіне-сыртына стратегия сы
Оқулықпен жұмыс
Өмірмен байланыс
Сергіту сәті
Пән аралық байланыс
Венн диаграмма
| «Әріп терейік» ойыны о ү і ұ а ө ә ы е — Жуан және жіңішке дауысты дыбыс әріптерін ата. -Осы дауысты дыбыстарды қолданып сөз ойлап айтайық. -Осы сөздер қалай айтылып тұр?
Ауылдардың қойы бар, Қойы бардың тоны бар.
-Әр сөзде неше дауысты дыбыс бар? — Олар қалай айтылып тұр?
Ішіне жуан айтылатын, сыртына жіңішке айтылатын сөздерді жаз.
40-жаттығуды оқу — Өлеңде не туралы айтылған? -Олардың қандай пайдасы бар? -Осы өлеңдегі жуан айтылған сөздерді ата.
-Балалар, ата-аналарың сендерді еркелеткенде қалай атайды?
-Сендерді ата-аналарың еркелетсе, төрт түлікте өз төлдерін еркелетеді. -Өлең не туралы айтылған? — Олар төлдерін қалай жақсы көріп еркелетеді екен?
— Төрт түлік малды күтіп , бағу керек. -Ол үшін не істеу керек?
— Балалар, малды кендірмен байлауға, жыңғылмен айдауға болмайды екен. Ата- аналарыңнан төрт түлікке байланысты қандай тыйым сөздер естідіңдер?
Оқулықтағы тыйым сөздерді оқу.
Венн диаграммасы арқылы сөздердің ұқсастығы мен айырмашылығын табу.
— Қандай жағдайда сөздер жуан айтылады?
| Әріптерді алып тақтада жуан, жіңішке дауысты дыбыс әріптеріне бөлу.
Түйе, қой, ешкі, жылқы Ойлаған сөздерді көркем жазу.
39-жаттығуды оқу Сөздер жуан айтылып тұр. Өйткені а, о, ы –жуан дауысты дыбыс.
Мысал келтіру.
Бота, құлын, түйе, ешкі, лақ.
-Қой, ешкі туралы айтылған.
-Қолғап, қой, қалпақ…
-Бізді ботам, құлыным деп еркелетеді.
«Малдың төлін сүюі» өлеңін оқу. Сөздік жұмысы Қозыны –қоңырым, момыным, бұзауды-торпағым, қорқағым –деп еркелетеді.
Оқушылар өз ойларын айтады.
Өздері білетін тыйым сөздерді айтады.
-Малды теппе, Ақты төкпе. -Малды басынан ұрма. -Малға теріс мінбе.
Ұрма, мінбе сөздерін салыстыру.
-Сөздегі дауысты дыбыс жуан болса, сөз жуан айтылады. |