Тура теңдіктердің қасиеттері
Пән: математика
Тақырыбы: Тура теңдіктердің қасиеттері
Мақсаты: Тура теңдіктер және олардың қасиеттері туралы білімін қалыптастыру, логикалық ойлау және салыстыру қабілетін дамыту.
Сабақ түрі: Жаңа сабақты меңгеру
Құрал жабдықтар: Интербелсеңді тақта, компьютер
Әдіс-тәсілдері: «Дұрыс жауаптар бланкісі», «Жұптас, бөліс», «Допты қағып алу»
Күтілетін нәтиже: тура теңдіктерді салыстыру, ажырата білу.
Уақыт | Жұмыс кезеңдері | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | Ұйымдас- тыру түрі | Бағалау |
1мин | Білу | Сәлемдесу. Психологиялық қолайлы ахуал туғызу. | Математика керек әр күнге Математика қажет өмірде Математиканы оқимыз Миымызға тоқимыз Барлығына сабақта Сәттілік тілейміз. | ||
1 мин | Ал оқушылар осы жерде 1 мен 2 ге саналайық, топқа бөлу | 1-2 топқа бөліп отыру. Тіктөртбұрыш және шаршы топ аттары | Топ басшыны анықтау, бағалау критериясын беру | ||
3 мин | Үй тапсырмасынын үлестірме парағындағы тапсырмаларды жазу 23*2 16*4 250:5 14*3 490:7 120:3 2 , 5 , 9 , 2 , 10 | Әр оқушы өзіне берілген үлестірме парағындағы тапсырманын дұрыстығын тексеріп, қажетті жерге салу
| Үй тапсырмасын тексеру | Өзін-өзі бағалау 1 дұрыс жауап 1 ұпай | |
6 мин | Түсіну | Карточка беру жана тақырыпқа шығу
Интербелсенді тақтадан осы есепті ашу Анықтамасын көрсету Егер теңдіктің екі жағыда нөлге тең емес бірдей санға көбейтсек не бөлсек, тура т еңдік шығады. Тақырыпты ашу | 1топ 4+4=2*4 6+6=4*3
2 топ 4+6=2*5 6+3=3*3 Өз ойларын айтады, тақырыпқа шығады.
| Топпен шешеді Тақырыпты жазу | Ынталандыру |
10 мин
| Қолдану | №2 49 бет Әр оқушыға жеке Теңдік тура ма? Теңдіктің екі жағын да 4-ке көбейт Теңдіктің екі жағын 2-ге бөл Тақтадан дұрысын шығарып қою
| Карточкадағы есепті шығарып, жұмысын жұбымен алмасып, дұрысын тексеру.Теңдіктің екі жағын да 4- ке көбейт: 3+5 =4*2; 6+4=2*5 (3+5)*4=(4*2)*4 (6+4) *4=(2*5)*4 32 =32 40= 40 4*3 =10+2 (4*3)*4 = (10+2)*4 48= 48 2)Теңдіктердің екі жағында 2-ге бөл. 6+8 7*4 8+2=10 (6+8) : 2= 7*2 : 2 (8+2) :2=10 : 2 7=7 5=5 2+4 =2*3 (2+4) : 2= 2* 3 : 2 4 = 4 | Оқулықпен жұмыс | бірін –бірі бағалау 2 ұпай
|
6 мин | Теңдеулерді шешу
Х*5 = 10*5 Х:6 = 48-28
Сергіту сәті | Топпен жұмыс Тақтада теңдеуді шешу | Тақтада жұмыс | «Бағдаршам» арқылы бағалау | |
10 мин
| Талдау | 1 Сөз есеп Олжас математикадан үй жұмысын орындады.Теңделерді шешу үшін бір сағаттың үштен біріндей уақыт жұмсады.Ал есептер шығаруда одан 2 есе кем уақыт кетті. Мәтіндк есептерді шығару үшін 1 сағаттың жартысы кетті.Олжас математикадан үй жұмысын орындау үшін қанша уақыт жұмсады. 2. сөз есеп Арай бір кітапты оқу үшін оны 2 бөлікке бөлді. Ол он күн 28 беттен және 2 апта бойы, күніне 10 беттен оқыды. Арай оқыған кітаптың бірінші бөлігіндегі беттері екінші бөлігіне қарағанда неше есе артық болды? | Шығару жолын жазу Т. Шешуі-1 сағ үштен бірі 60 мин 1 сағат Есепті шығару -? 2 есе кем Ш: (60:3) +(20 : 2) + (60 :2) =60
Ш: I-10 күн- 28 беттен,? Есе артық II- 2 апта -10 беттен← Ш:(28*10):(14*10)=280:140=2 есе артық
| Топпен жұмыс | Басбармақ арқылы бағалау |
5 мин | Синтездеу | 50 бет №11 теңдік тура ма , тура емес пе? 72 : 9+2 = 3+5+2 72: 9 – 2= 3+5 -2 72 : 9*2 = (3+5)*2 72 : 9 : 2 = (3+5): 2 72 : 9 +2= 3+5- 2 72 : 9 :2= (3+5)*2 | Шығару жолдарын жазу 10 =10 6 = 6 16 = 16 4 = 4 10 > 6 4 < 16 | «Ойлан –жұптас-бөліс» | 2 ұпай |
3 мин | Қорытындылау | 5 сұрақ дайындау
| Жауабын жазу | «Допты қағып ал» әдісі | |
Топ басшылары топ мүшелерінің жиынтық бағасын шығарады | 9 ұпай 88% — 100% — 5 7 – 8 ұпай 70% -88% — 4 5 – 6 ұпай 50% — 70% — 3 4 ұпай 50 % — 2 | ||||
2мин | Үй тапсырмасын береді,
|
50 бет №11 теңдік тура ма , тура емес пе?
72 : 9+2 = 3+5+2 72: 9 – 2= 3+5 -2
72 : 9*2 = (3+5)*2 72 : 9 : 2 = (3+5): 2
72 : 9 +2= 3+5- 2 72 : 9 :2= (3+5)*2