Батыс Қазақстанның қалалары
Пәні: География
Пән мұғалімі: Зекешова Арайлым Нәсіпқалиқызы
Бостандық орта жалпы білім беретін мектебі
Казталов ауданы, БҚО.
Күні: | Сыныбы:9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырыбы: | Батыс Қазақстанның қалалары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты: | Оқушыларға Батыс Қазақстанның қалалары туралы білім бере отырып, өз бетімен білім алуына жағдай жасау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже: | 1. Қалалар туралы өз беттерімен білім алады. 2. Сыни ойлауға үйренеді. 3. Ынтымақтастық, өзін бағалау қалыптасады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ресурстары: | Интерактивті тақта, бейнетаспа, слайд,тірек сызбалар, дидактикалық материалдар, фото суреттер, карталар, кестелер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация: | 7 модульді өзара ықпалдастыру, патриотизмді қалыптастыру, өз бетімен жұмыс, ынтымақтастық атмосферасын құру, топтық сайыс, АКТ тиімді пайдалану, қосымша ақпараттарға талдау, т.б. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы: | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық:
(2 минут)
Топқа бөлу: (2 минут)
Сабақтың ұраны: | Оқушылармен амандасу
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру тренингі н өткізеді.
Топқа бөліну, топ ережесін еске түсіру. Бағалау критерийлерімен таныстыру.
Бір ауыз сөз болса да дауыстап айт, ең бастысы үнсіз қалма!
| Оқушылар мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлері көтеріледі.
«Мен сізге ризамын» тренингі Мақсаты: оқушыларды бір-бірімен қарым-қатынасын жақсартуға, бір-бірін сыйлауға, құрметтеуге, қадірлеуге үйрету. Оқушылар шеңбер бойына бой түзеп, бір-бірінің қолынан ұстап тұрып, «Мен сізге ризамын, себебі…» деп өз ойлары мен тілектерін айтулары керек. Осылай барлық оқушы бір-бірінің барлық жақсы қасиеттерін атап өтуі керек.
Туған жер туралы мақалдардың жалғасын табу арқылы 4 топқа бөлінеді. 1 топ: Туған жердей жер болмас, 2 топ: Туған жер — тұғырың,
3 топ: Акқу көлін аңсайды, 4 топ: Басқа жердің отынан туған жердің түтіні артық.
Әр оқушының алдына мақсат қою. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тұсаукесер | Мұғалім өткен сабақта берген тапсырмасы бойынша оқушыларды жаңа сабаққа бағыттайды. 1 топ: Орал 2 топ:Атырау 3 топ: Ақтөбе 4 топ Ақтау | Оқушылар үйге берілген тапсырма бойынша Батыс Қазақстанның қалалары туралы қосымша деректер, слайдтар, суреттер дайындап келеді. Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын хабарлайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақ жоспары: 10 минут | Жаңа сабақтың тақырыбы тақтаға жазылады. Топтық жұмыс жүргізуге мұғалім уақыт береді. Қосымша ресурстар таратылады. Әрбір топ өздеріне берілген қалалар туралы зерттеу жүргізеді, ес картасын қорғайды, таныстырылым жасайды. . | Оқушылар оқулықтағы « Батыс Қазақстанның қалалары» тақырыбымен және қосымша ресурстармен (уикипедия мәліметтері) танысады, топта талқылайды, өзара пікірлеседі, ортақ пікірге келеді. Әрбір топ ес картасын дайындайды, қорғайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Видеоролик: 3 минут | «Туған қалам-Орал» видеоролик көрсетіледі. | Оқушылар интерактивті тақтадан тамашалайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырмалар 15 минут | Оқушыларға топтық орындауға тапсырмалар беріледі. 1. Кестені толтыру деңгейлеп берілген тапсырмаларды толтыру, әр облысқа сипаттама беру:
2 тапсырма: Батыс Қазақстанның қай жерінде өндіріледі?
3 тапсырма: Венн диаграммасы диаграмманы толтыру екі облыстың ортақ қасиеттерін табу, салыстыру 1 то
п: 2 топ
:
3 топ:
4 тапсырма: «Дұрыс оқы» ойыны АУТЫРА- ҚАТЕБӨ- ТАУҒЫСМАҢ САЙРПІКЕМ- РАЛО- ҚАЖЙЫ- | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Картамен жұмыс: 4 минут | Кескін картамен жұмыс жасауға тапысрма береді. «Картаны жина» ойыны. Мұғалім Қазақстанның экономикалық аудандарының бөлшектерін ортаға тастайды. Оқушылар тез арада Батыс Қазақстан экономикалық ауданын тауып, құрап шығуы керек. | Оқушылар кескін картаға Батыс Қазақстан экономикалық ауданының облыстарының шекараларын белгілейді, облыс орталықтарын түсіреді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытындылау 5 минут | «Менің сүйікті қалам-Орал» тақырыбында эссе жазуды тапсырады.
| Оқушылар эссе жазады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау 2 минут | Формативті бағалау түрлері: отшашу, мадақтау, бағдаршам, өзін-өзі бағалау парағы
Оқушыларды сабақ барысында мадақтап, қолдау, басқа топтарға қол шапалақтау, өзін-өзі бағалау парағын қоыртындылау.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма 1 минут | §50, 338- бет, 1-2 тапсырмалар және қалалар туралы жаңа мәліметтер жинақтау, уикипедияға қосу.
| Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазып алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс 1 минут | Мұғалім оқушыларға стикерлер таратады.
| Оқушылар «Не үйрендім, не үйренгім келеді» бойынша өз пікірлерін жазып қалдырады. Смайликтер бойынша көңіл-күйлерін білдіреді. Мұғаліммен қошатасады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||