Оңтүстік Америка. Жер бедері мен пайдалы қазбалары.

 

Тақырыбы:     Оңтүстік Америка. Жер бедері мен пайдалы қазбалары.

 

Мақсаты:  

  • Жаңа сабақ бойынша оқушының зерделігін арттыру.
  • Жаңа ақпарат ала отырып, оқушының жан-жақтығын дамыту
  • “Туған жердің қара тасын қадірлей білмеген адам, бөгде жердің алатынын да, бағалай білмес” шығармашылыұ жұмыс

 

Көрнекіліктер:  Жарты шарлар картасы. Оңтүстік Американың   физикалық және комплексті картасы. Кескін картасы. Оқулық

 

Сабақтың түрі:   Аралас

 

Әдіс- тәсілдері: Сын тұрғысынан ойлау. Жекелей, топтық және     сарамандық жұмыстар.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың жоспары

 

  1. Ұйымдастыру кезеңі. (2 мин.)
    • Оқушылармен амандасу
    • Кезекші есебі

Оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау

 

  1. Зерделік бағында.

               Ойлан,  жұптас,  ортаға сал.

Үй тапсырмасын тексеру .

  1. Зерделі жаттығулар блогы. Жеке жұмыс

                “Геохронологиялық экспедиция” сөзөрім шешу

  1. Жер туралы ғылым.
  2. Жер қыртысының жасы туралы ғылым
  3.  Жер қыртысының құртысының құрлысын, қозғалысын,    дамуын зерттейтін ғылым.
  4. Ең ежелгі Эра
  5. Жер құртысының тұрақты бөлігі
  6. Жер құртысының қозғалғыш бөлігі
  7. Жердің иілген бөлігі
  8. Герцин тау түзілісі кезіңдегі тау.
  9. Герцин тау түзілісі кезіңдегі қыр…
  10. Каспийдің дүниежүзілік мұғиттан оқшауланғандығы
  11. Каспий солтүстікнің қазіргі жер бедері айқындалған дәуір
  12. Мезозойдың алғашқы дәуірі
  13. Зерттеу бағында қалыптасқан топ

 

 

 

 

  1. Эра-экспедиция (топтық жұмыс)

                           Оңтүстік Америка (үй тапсырмасы)

   ( Insert картаны қолдану)

  • Жаңа сабақ “жер бедері мен пайдалы қазбалары”
  • Жаңа сабақ бойынша мәтінмен жұмыс
  • Жаңа сабақтың сызбасы. Кесте бойынша жер бедері, тек… құрлымы, геологиялық құрлымы, пайдалы қазбаларын анықталады.
  • Жер бедерін сипаттау жоспарын пайдаланады.
  • Жер бедеріне толық сипаттама беру.
  • Пайдалы қазбаларын шартты белгілері  арқылы анықтап, картамен жұмыс жасау.
  • Оңтүстік Американың батыс бөлігі, шығыс бөлігін анықтау.(сипаттау)

IV.Жаттықтыру бағында

 Пікірталас және сарамандық жұмыс

  • Жер бедерін, пайдалы қазбаларды кескін картаға түсіру. Анд тауындағы биік шындар, биік нүктесі, үсірттер, ішкі жазықтар. Амазонка ойпаты, Ла-Плата, Ориноко жазықтары.
  • Шартты белгілерді пайдаланып пайдалы қазбаларын кескін картаға түсіру
  • Пікірталас: «егер сізде мол қаржы болса, қандай пайдалы қазбаны игеруге жұмсар едіңіз? »

Венн диограммасы:

Солтүстік Америка және Оңтүстік Американың  жер бедерін,  пайдалы қазбаларысалыстыру.

  • ,,,,,,,,,,,,,,, (6 сұраққа жауап беру)
    1. жалпы жер көлемі
    2. халқының жалпы саны
    3. ең үлкен көл
    4. ең ұзын өзен
    5. ең ұзын тау жүйесі
    6. ең биік сарқырамасы
    7. V. Ой толғаныс
  1. бес жолды өлең
  2. Эссе – жоба.

«Табиғат байлығын қорғау, сақтау, көркейту»

 

  1. VI. Бағалау

Үйге тапсырума: §38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҰБТ- мектеп бітірушінің білім

деңгейінің көрсеткішін анықтау

факторы.

 

 

 

 

 

 

Жауапты: география пәнінің мұғалімі  Байкенова Г.М.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2009-2010 оқу жылы.

 

Оқушылардың білімін , білігін және дағдысын тексеру- оқыту үрдісінің ең маңызды бөлімінің маңызы. Білім ,білік дағдыны тексерудің басты мақсаты- оқушының үлгерімін үнемі қадағалау.

Жүйелі түрде тексерудің диагностикалық, білім беру және тәрбиелік  маңызы өте зор .

Оқушылардың білім дәрежесі оны тексеру әдісімен де тығыз байланысты. Тексеру барысында бағдарлама талаптарында көрсетілген нәтижелер қаншалықты жеткізілгені анықталып , қорытынды нәтижесі дұрыс бағаланады.

Дидактикалық  белгілеріне қарай білімді тексеру: күнделікті , алдын-ала, қорытындылау деп бөлінеді.

Әдістеме бойынша ауызша , жазбаша , эксперименттік деп аталады.

Алдын-ала тексерудің мақсаты- жеке материалды игеруге қажетті білім , білік , дағды деңгейін анықтау болып табылады.

Күнделікті тексеру мақсаты- мұғалім күнделікті жұмыс барысында  пән бойынша әрбір оқушының білім , білік және дағдысын жекелей тексеру.

Мерзімді тексеру. Бұл оқушылар білімін күнделікті тексеру нәтижесі ескеріліп жүргізіледі.

Қорытынды тексеру мемлекеттік емтихандарда жүргізіледі.

Тест тапсырмаларының негізгі төрт түрі бар :

  1. Жабық тапсырма, мұнда оқушы ұсынылған нұсқалардан бір не бірнеше жауап таңдайды.
  2. Сәйкестікке тапсырма
  3. Жүйелікті дұрыс белгілеуге тапсырма ( бірізділікке келтіру).
  4. Ашық тапсырма , мұнда оқушы жауапты өзі құрастырады.

Тест – оқушылардың білімін салыстыруға , мұғалім әдістемесінде жіберілген олқылықтарды ашып көрсетуге , білім беру үрдісінде оқушылармен жеке жұмыс жүргізуге , әр түрлі оқу әдістерін салыстыруға мүмкіндік туғызады.

 

 

 

 

 

 

 

Оқушымен жеке жұмыс түрлерін көбейту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушының ой-өрісінің дамуын арттыру.       Ақпараттық білім  көзін ашу.

 

 

 

 

Мониторинг

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тест тапсыруға оқушыларды дайындау үшін мынандай түрлендіру жұмыстарын жүргізуге болады:

 

  1. Логикалық тест . ( жеке оқушы жұмысы )
  2. «Ойлан тап.» Адасқан нысанды сәйкестендір .
  3. «Кім жылдам» . Белгісізді тауып, кестені толтыр.
  4. Географиялық әр сынып бойынша тарауға , бөлімге байланысты тест құрастыру.

Мысалы: 5-сынып . Жаратылыстану.

6-сынып . Физикалық география.

7- сынып.

8-9 сынып. Қазақстанның физикалық -экономикалық  географиясы.

10-11 сынып. Дүние жүзілік экономикалық  география.

  1. Өткен сабақтарды қайталау. Жауаптар бойынша дұрыс жауабын тапсырмалар тұсына сандар

арқылы көрсету.

Мысалы:

 

 

 

6.Реле сұрақтары. Тақырыптық сұрақтар тізбегі.

  1. «Сандар сөйлейді». ( сандар көрсетіледі, оқушы ауызша жауап береді).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тестік тапсырмаларды орындауға қойылатын талаптар.

 

  1. Бүкіл сыныпқа тарауға қатысты материалдар мазмұнынан сұрақтар қойып, оқушылардың ой жылдамдығы факт нақтылығы, логикалық ойлау жүйелілігінің бірізділігі тәрізді қасиеттері саналады.

 

  1. Ең тез және нақты жауап беру.

 

 

  1. Тест нұсқасы бойынша дұрыс жауабын тапсырмалар тұсына сандар арқылыкөрсету.

 

  1. Оқушы жан-жақтылықты , ұқыптылықты , ізденушілік қабілетін іске асыру керек.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Тест құрудағы алға қоятын мақсатым.  

 

  1. Логикалық түрінің дұрыс бағыты.

 

  1. Тест түрінің дұрыстылығы.

 

 

  1. Ойдың тиянақтылығы , бірізділікке келтіру.

 

  1. Жауап беруде нұсқаның дұрыстығы.

 

 

  1. Тапсырма элементтерінің дұрыс ұйымдастырылуы.

 

  1. Бағалаудың тәртібін сақтау.

 

 

  1. Бақылау, байқау, зерттеуде тұлғаның білім сапасын жоғарылату.

 

  1. Күтілетін нәтиже. Оқушының ҰБТ-да жақсы нәтиже көрсетуі.