Ауа райы және климат
Пәні: Жаратылыстану | |||||
Сабақтың тақырыбы: § 28 Ауа райы және климат
| |||||
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға ауа райы мен климаттың айырмашылықтарын түсіндіре отырып, қоршаған ортаны танып-білуге үйрету.
| |||||
Күтілетін нәтиже: 1. Оқушылар жаңа білім алады. 2. Ынтымақтастық атмосферасы орнайды. 3. Қызығушылықтары артады. 4. Сыни ойлау дағдылары артады. | |||||
Сабақ кезеңдері
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Дифферен-циация | Баға-лау | Ресурстар |
Ұйымдас-тыру | Амандасу тренингі Оқушылардың көңіл-күйлерімен танысу | Амандасады. Көңіл-күйлерін білдіреді. Әр топ топ басшысын, хатшысы, репортер, тәлімгер сайлайды. | Топқа бөліну тренингі | ||
Үй тапсырма-сын сұрау: | Атмосфера дегеніміз не? Неге атмосфераны қорғаныс қалқаны дейді? Атмосфераның газ құрамы қандай? Тірі ағзалар үшін оттегінің рөлі қандай? Өздерің тұратын жердің ауасы туралы не айтасың? | Оқушылардың жауаптарын тыңдау. | Сұрақ-жауап, диалог | ||
Қызығушы-лықты ояту: | Ауа райын бақылау қажет пе? Ауа райының өзгерісін сен аспанға қарап ажырата аласың ба? Адамдарға күнделікті ауа райын біліп отыру не үшін қажет? Өзің тұратын елді мекендегі 1 жыл ішіндегі ауа райының өзгерістерін сипаттап бер. | Оқушылар жауаптары тыңдалады. | Диалогтық әдіс. Сыни ойлау дағдыларын арттыру | СТО | |
Мағынаны тану: | Жаңа сабақты түсіндіру үшін зерттеушілік әңгіме әдісі қолданылады: Ауа райы дегеніміз не? Климат дегеніміз не? Метеорология дегеніміз не? Халық арасындағы ауа райын болжаудың қандай түрлерін білесіңдер? Қосымша ақпараттарды мұғалім айтып өтеді.
| Оқушылардың жауаптары тыңдалады. Ау арайы дегеніміз- белгілі бір жердегі тәулік ішінде болатын атмосфераның төменгі қабатының жағдайы. Климат дегеніміз- белгілі бір аймақтағы ұзақ жылдар бойы қайталанатын атмосфераның төменгі қабатының тұрақты жағдайы немесе ауа райының белгілі бір аумақтағы көп жылдық режимі. Метеорология –ауа райын зерттейтін ғылым.Метеора-грек тілінен аударсақ –ауада қалқу деген мағынаны береді.
| Зерттеушілік әңгіме, Көшбасшылық, сұрақ-жауап,диалог | Оқулық. Ғаламтор мәліметтері
| |
Бақылау жұмысы №4 | Бақылау жұмысын орындауға нұсқаулық беру. | Оқушылар алдағы апта бойы ауа райына бақылау жүргізеді: Бұлттарға бақылау жасау, ашық және жауын-шашын күндері ауаның температурасын өлшеу, желдің бағытын анықтау. | |||
Ой-толғаныс: | Оқушылар жұмыс дәптерлеріне топта төмендегі тапсырмаларды орындайды:
| СТО | |||
Үйге тапсырма | §28 оқу, соңындағы сұрақтар мен тапсырмалар. | ||||
Кері байланыс: | Оқушылар не үйренгендерін және не үйренгісі келетіндерін жазып береді. |