Терінің құрылысы мен қызметі .Тері аурулары
Сабақтың тақырыбы :§54. Терінің құрылысы мен қызметі .Тері аурулары .
Сабақтың мақсаты :терінің құрылысы мен қызметі,тері аурулары туралы түсіндіре отырып білім беру. Тәрбиелілігі : денсаулық сақтауға , тері және жеке бас гигиенасын сақтауға тәрбиелеу. Күтілетін нәтиже : оқушылар терінің құрылысы, атқаратын қызметі , оны күту туралы , оны зерттейтін ғылым туралы біледі. Қажетті ресурстар :плакаттар, интерьактивті тақта, слайдтар,түрлі бояулар, стикерлер мен қағаздар. Сабақтың типі : жаңа сабақ. Сабақтың түрі : аралас сабақ . Сабақтың әдісі :СТО технологиясы, диалогты оқыту,топтық жұмыс. Қолданылатын стратегиялар :БЛУМ стратегиясы,Раунд-робин , рефлексиялық бағалау, екі жұлдыз ,бір тілек.
Сабақтың барысы | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс -әрекеті | Жұмыс түрі |
1.ұйымдастыру | 3 минут | Оқушылармен сәлемдеседі, сыныпты түгендейді, 2.психологиялық дайындық жасайды,топқа бөлінуді ұсынады, 3.олар түрлі түсті фигуралар арқылы топқа бөлінеді | Топқа бөлінеді, назарларын сабаққа аударады ,мақсатпен танысады. | ұжымдық |
1.Білу деңгейі | 7 минут | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Жұмыс түрі |
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру :
| І.«Кім жылдам ?» сұрақтары 1.Зәр шығару жүйесі деген не ? 2.Уремия қандай ауру ? 3.Бактерия әсерінен бүйректің қабыну ауруы қалай аталады ? 4.Нефрон деген не ? 5Урология ғылымы нені зерттейді ? | Тез қимылдап , сұраққа жауап беріп , өздеріне ұпай жинайды , бірін-бірі тыңдап, қолдау көрсетеді. | Топтық жұмыс | |
6.Алғашқы зәрдің құрамы қандай ? 7.Алғашқы зәрдің мөлшері қандай ? 8.Ақырғы зәрдің мөлшері қандай ? 9.Бүйрек қайда орналасқан ? 10.Пішіні мен құрылысы қандай ? | ||||
ІІІ Жаңа сабақ . | 10 минут | 1.Тері деген қандай мүшеге жатады деп ойлайсыңыз ? 2. Ағза тіршілігінде терінің қандай маңызы бар ? Одан ары оқушыларға оқулықпен жұмыс жасауды ұсынады.
| Тақырып бойынша білетіндерін дәптерлеріне жазып, оны ортада айтады. Тері денені сыртынан жауып,қорғайды, теріде шаш,түктер болады. | топтық |
2. Түсіну . Мағнаны тануы
| жоспар бойынша тапсырма береді: 1.Терінің атқаратын қызметі 2. Терінің құрылысы 3.Тері аурулары, олардың пайда болуы мен емделу шаралары
| Оқулықпен жұмыс жасайды,ойларын жинақтап, өзара талдап, ортаға бір оқушы шығып , түсінгенін айтады. | Топтық жұмыс | |
3.Қолдану | 5 минут | Тақырыптан түсінгендерін қолдана білуге үйрету мақсатында биологиялық диктант береді. 1-тапсырма : Интерьактивті тақтадан көрсетіледі. 1.Тері ——- қабаттан тұрады. 2.Сыртқы қабаты——-деп аталады. Ол —— және — жасушадан тұрады. Мүйізді қабаттан ——,—,—, пайда болады. Тері безі және май безі ——қабатта орналасқан. Май безінің қызметі—— Дерматология ғылымы————
| Оқушылар көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып , дәптерге жауап жазады,кейін кезекпен оқып шығады, өз қателерін түзетеді, өз ұпайларын бағалау бетшесіне жазып отырады. | Жеке жұмыс |
4. Талдау | 7 минут | Оқылған тақырыпты талдай білуге үйрету мақсатында тапсырмалар береді: Тапсырмалар әр топқа беріледі: 1-топқа :Эпидермис қабатының құрылысы мен қызметі 2-топқа:Дерма қабатының құрылыс мен қызметі 3-топқа :Тері аурулары ,олардың алдын алу және теріні күту туралы
| Сұрақтарға талдау жасап, тапсырманы орындайды ,постер қорғайды, алған ұпайларын жазып отырады | Топтық жұмыс |
5.Жинақтау (ой тұжырым кезеңі ) | 3 минут | Раунд-робин тәсілімен сабақты тұжырымдап,сөйлем құрастыруға нұсқау береді. | Әрбір оқушы бірін-бірі қайталамай бір сөйлеммен бүгінгі сабақтан не ұққанын айтып шығады | Жеке жұмыс |
6.Рефлекциялық бағалау | 5 минут | Екі жұлдыз ,бір тілек парағына өз пікірлерін жазуға береді смайликтер беріледі ( риза сезімі, ойланып отырған сезімі, ренжулі сезімі бейленген ; оқушылар өздері таңдағандарын ұсыныс парағына жапсырады. | Әр оқушы өтілген сабақтан алған әсері, ұсынысын жазып , сұрағын қояды. сабақтың ұнаған ұнамаганы тұстарын көрсетіп ,өз тілектерін жазады. | Жеке және топтық жұмыс |
ІY.Бағалау | 3 минут | бағалау бетшесін алдын-ала беріп қояды. , оқушылармен бірлесе отырып, бағалайды.
| Әр оқушы өзін-өзі бағалайды | Жеке жұмыс |
Y.Үйге тапсырма : | 2 минут | §54§55 .Тері ауруларына реферт жазу
| Үй тапсырмасын күнделікке жазады. | Жеке жұмыс |