Орта мерзімді жоспар Пәні: биология

Пәні:биология

Сыныбы: 8 «ә»                                                                                                                                                                                                     .

ПӘН МҰҒАЛІМІ:   Капанова Меруерт

Орта мерзімді жоспар

ТақырыбыОқыту мақсатыКүтілетін оқу нәтижелері Сабақта қолданатын әдіс –тәсілдерБағалау, соның ішінде

оқыту үшін бағалау

 

Барлық оқушы қамтитын тапсырмалар

 

дереккөздер
1Жасушаның құрылысыЖасушаның құрылысымен  таныса отырып,оның атқаратын қызметі жайында түсініктерін қалыптастыру.Жасушаның құрылысымен атқаратын қызметі жайында  білуСұрақ – жауап, кластер құру, ой шақыру, жұппен жұмыс, Джигсо әдісі, кері байланыс,АКТ 

Кері байланыс   арқылы бағалау

Сұрақ –жауап, кластер құру ой шақыру.

 

 

Оқулық: биологияАлматы

«Атамұра»2004

 

Таратпа,электронды оқулық»жасуша құрылысы» слайдынан

2Жасуша органоидтарыЖасушаның тіршілік қасиеттерімен танысып, жануарлармен өсімдік жасушаларының айырмашылығын меңгертуЖасушаның тіршілік қасиеттерін, жануарлармен өсімдік жасушаларының айырмашылығын білу жұптық жұмыс,

Диалогты оқыту әдісі,фиш боун әдісі, INSERT әдісі, синквейн.

АКТ

 

Өзін – өзі бағалау топтық бағалау

 диалогты оқыту, синквейн, фиш боун, жұптық жұмыс,

 

 

 

 

Оқу құралы: плакат, маркер, электронды оқулық «жасуша органойды» слайдынан
3Жасушаның химиялық құрамыЖасушаның химиялық құрамы  органикалық және бейорганикалық қосылыстардан тұратыны жайында түсініктерін дамытуЖасушаның химиялық құрамы жайында   білу.Фиш боун, жұптық жұмыс, бағдаршам әдісі

Талантты және дарынды оқушыларды  оқыту. INSERT әдісі

 

Топтық  бағалауФиш боун,

Бағдаршам әдісі,

INSERT әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

Жасушаның химиялық құрамы слаидынан

4Жасушаның тіршілік әрекетіЖасушаның тіршілік әрекеттері туралы түсініктерін қалыптастыру .Жасушалардың  тіршілік әрекеттері жайында білуСергіту сәті, рефлексия,, синквейн әдісі, кері байланыс, фиш боун, АКТТоптық бағалау. рефлексия, ой шақыру синквейн әдісі, кері байланыс,фиш боун жұптық жұмыс

 

Электронды оқулық

 

 

5Жасушаның бөлінуіАғзада жасушалардың бөліну үдерісі жайында меңгерту

 

 

Ағзада жасушалардың бөлінуі жайында білуФиш боун, топтық жұмыс, синквейн,INSERT әдісі,АКТКері байланыс арқылы бағалауФиш боун,топтық жұмыс,синквейн, INSERT әдісі Жасушаның бөлінуі слаиды

 

 

 

  БЕКІТЕМІН:

                                                                                                                      Мектеп директоры:

                                                                                                                       Тұрапбеков Т.

Күні: 11.09. 2014ж

Сынып:  8»ә»

Пәні: биология

Тақырыбы:  Жасуша органоидтары

Мақсаты:   Жасушаның тіршілік қасиеттерімен танысып, жануарлармен өсімдіктердің жасушаларының айырмашылығын меңгерту.

Күтілетін оқу  нәтижесі: Жасушаның тіршілік қасиеттерін, жануарлармен өсімдік жасушаларының айырмашылықтарын білу.

Бағалау критерийлері:

  1. Жасушалардың құрылысымен органоидтарын біледі.
  2. Сұрақтарға жауап бере алады

Әдіс – тәсілдер:кері байланыс,  жұптық жұмыс, диалогтық оқыту, фиш боун, INSERT, синквейн, АКТ

Сабақтың барысы:

қ/скезеңіМұғалімнің іс — әрекетіОқушының әс- әрекетіРесурстар

 

1Ұйымдастыру кезең

2минут

Кері байланыс әдісі

2минут

Оқушылармен сәлемдесу

Электронды оқулықтан слайд көрсету. Жасушаның реттеуші орталығы неболып табылады? Жасушаның сыртқы қабатын не деп атайды?

Ол неден тұрады?

 

 

Сәлемдеседі

Оқушылар бір –біріне сұрақтар қойып,

сұрақтарға жауап береді: Жасушаның реттеуші орталығы- ядро. Плазмалық жарғақша деп атайды. Ол май мен нәруызды заттардан тұрады.

2Кластер құру

5минут

Жасуша  деген сөзге кластер құрғызуКластер құрады: пішіні ұзынша, домалақ, көпқырлы, жұлдызша тәріздіА4 парағы
3«Джиксо» әдісі

7минут

 

 

 АКТ –дан жасушаның құрыылысын көредіТапсырманы оқып, бір –біріне мәтіннің мағынасын түсіндірді.ноутбук

электр. оқулық

4 

Талдау

Топтық жұмыс

12минут

Оқушыларға  әр топқа тапсырма беремін:

1-      ЭПТ,рибосома

2-      Митихондрия, лизосома

3-      Голдьжи жиынтығымен жасуша орталығы

Әр топ берілген тапсырма бойынша оқып, жұбымен талқылап, түсіндіріп береді.

 

Маркер, плакат, қалам, қайшы, желім
5

 

 

АКТ 5минут

 

 

АКТ қолдану

 

Электронды оқулықтан тапсырманы бірге орындады.

 

 

Элек. оқулық
 

 

6

 

 

 

 

Қорытынды

5минут

«Синквейн» әдісін топқа беру:

I  зат есім

II  сын есім

III  етістік

IV  бір сөйлем

V  баламасы

Оқушылар сабақты 5 жолды өлең әдісімен қорытындылайды.

I   Жасуша

II  жұлдызша, домалақ

III   көбейеді, өседі, бірігеді

IV жасуша тіршіліктің өлшем бірлігі

V клетка

 

 

 

ПӘН МҰҒАЛІМІ:   Капанова Меруерт

 

Қазақстан облысы

Сайрам ауданы

№ 41 Молыбай Оразалиев атындағы орта мектебі