Ылғал, құрғақшылыққа төзімді өсімдіктер.
Қарағанды облысы, Ақтоғай ауданы
Күләш Байсейітова атындағы
орта мектептің бастауыш пән мұғалімі
Айтбаева Нұргүл Жайлауқызы
Дүниетану: Тақырыбы: Ылғал, құрғақшылыққа төзімді өсімдіктер.
Мақсаты: 1. Білімділік: Оқушылардың білімдерін кеңейту, жаңа мағлұматтар алу.
- Дамытушылық: өз бетінше жұмыс жасауын, тапсырмаларды тиянақты орындауын ұйымдастыру, қадағалау, тапсырмалар орындата отырып шығармашылыққа баулу.
- Тәрбиелік: ұқыптылыққа, өсімдіктерді сүюге, қорғауға экологиялық тәрбие беру.
Көрнекілік: суреттер, оқулық, қосымша материалдар.
Әдістер: талдау, жинақтау, ой шақыру, топтастыру, сұрақ –жауап, түсініктеме.
Пән аралық байланыс: бейнелеу, қазақ тілі.
Технология: Дамыта оқыту.
Сабақ барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі: (назарларын сабаққа аудару).
ІІ. Үй жұмысын тексеру. Тест
- Өсімдік топтары
а) 1 б) 2 в)3
- Өсімдіктерді 3 топқа бөліп жаз.
Тобылғы тал, жонышқа, қарағай жыңғыл бақбақ.
а) ағаш, бұта шөп
- Өсімдікке пайдалы жәндік.
а) картоп-қоңыз, б) қанқыз, в) ақ көбелек.
- Өсімдік неден көбейеді.
(өзін-өзі бағалау, тексеру, тақтағы кілтке қарап.
1 | 2 | 3 | 4 | |
А | ||||
Б | ||||
В |
ІІІ. Үй жұмысын тексеруді бекіту.
Міндет: (диафильм құрастыру, мәтін мазмұнына сәйкес)
Аялы туған жеріміздегі жайнаған гүлдер жайқалған шалғындар, теңіздей телегей ормандар,сылдырлаған бұлақтар, керіліп жатқан кең дала, аспанмен тірескен ақ басты таулар, жарық ай, күлімдеген күн ана-өміріміздің тірегі, (қызығы, рақаты. Туған жердің әрбір тасына дейін қасиетті, киелі әулие.Сондықтан сол құдіретті мекенімізді сүйе білсек, адамдығымыз, егерде сүйе білмесек адамдығымызға сын.
ІV. Жаңа сабақты хабарлау.
Өсімдіктер жағдайының алуан түрлілігіне байланысты сыртқы орта жағдайларына бейімділігінде әр түрлі
Жарық суыққа төзімді жылу сүйгіш
Ылғал құрғақшылық көлеңкеде өсетін
бөлінеді. Өтетін ылғал, құрғақшылыққа төзімді өсімдіктер.
- Жаңа сабақты түсіндіру – «Еске түсір»
оқу
1) Мәтінмен жұмыс
суреттер
2)
Беде бақбақ қоңырбас жантақ сүттіген
3) Салыстыру.
ы қ
4) Болжау: Егер екі жердегі өсімдіктерді бір жерге топтастыра, не болар еді. (ой, пікір, талас).
- Дәптермен жұмыс: а) өсімдік аты, б) ұнаған өсімдік түрін салу.
VII. Болашақ: Егер , тұқымдастыру арқылы жаңа бір өсімдіктің түрін шығаруға бола ма? (ғылыми, зерттеушілік жұмыс).
VIIІ. Қорытынды: «Бәйге ойыны» (таңдау,сұрақтарға жауап).
ІХ. Үйде. Оқу, бағалау (үй маңында, бөлмеде құрғақшылыққа өсетіндер түрі).
Х. Бағалау.