176х4 және 704:4 жағдайындағы жазбаша көбейту және бөлу
Тақырыбы: 176х4 және 704:4 жағдайындағы жазбаша көбейту және бөлу.
Сабақтың мақсаты:
А) Білімділік: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлудің жағдайларын меңгерту. Көбейту мен бөлудің өз ара кері амалдар екенін тиянақтау, өзара кері есептерді шығаруды жалғастыру, математикалық өрнектерді оқи білуді үйрету.
Б) Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту үшін ауызша жазба есептеу дағдыларын қалыптастыру, логикалық ойлау қабілетін дамыту.
В) Тәрбиелілігі: Оқушылардың білім деңгейі мен ой-өрісінің жан-жақтылы-ғына, шапшаңдыққа, тиянақтылыққа, қиялын дамытуға әсер ету.
Сабақтың типі: Аралас сабақ.
Сабақтың көрнекілігі: Сурет, кесте, үлестірмелі материалдар, үнтаспа.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын тексеру.
1-тапсырма. Ойын: «Жылдамдылығыңды көрсет», «Рейтинг» әдісі арқылы соңғы жауабын тексеру.
124х3=372 461х5=2305 635х2=1270
372:124=3 2305:461=5 1270:635=2
Үнтаспадан «Бозжорға» әні орындалады.
Жарыс.
1-кезең. Математикалық диктант.
- Қандай санды 7-ге көбейткенде 63 шығады?
- 8 шығу үшін 72-ні нешеге бөлеміз?
- Ойлаған санды 8-есе арттырғанда 80 шықты. Ойлаған санды тап.
- Ойлаған санды 8-ге арттырғанда 80 шықты. Ойлаған санды тап.
- Мына сандардың арасынан 4-ке бөлінетін сандарды теріп жаз және теңдіктер құрастыр.
20, 21, 22, 24, 25, 26, 27, 28, 30, 32.
2-кезең. Кім көп біледі?
Көбейту мен бөлу амалдарына байланысты қандай ережелер білеміз?
3-кезең. Ойлан тап?
1-топ. Ұзындығы 4 см, ені 2см тік төртбұрыштың ауданын, периметрін тап.
2-топ. Ұзындығы 7 см, ені 3 см тік төртбұрыштың ауданын, периметрін тап.
3-топ. Ұзындығы 6см, ені 4 см тік төртбұрыштың ауданын, периметрін тап.
Тез ойла!!!
а) 24 теңгенің 4-тен бір бөлігі.
36 теңгенің 6-дан бір бөлігі.
ә) 10 см-дің 2-ден бір бөлігі.
20 см-дің 4-тен бір бөілігі.
б) 28 сағаттың 7-ден бір бөлігі.
49 минуттың 7-ден бір бөілігі.
56 см-дің 7-ден бір бөлігі.
в) Кесіндінің 4-тен бір бөлігі 5см, кесіндінің ұзындығы қандай?
Есепте.
3квад.=3х3 5 квад.=5х5 8 квад.=8х8
10 квад.=10х10 4 квад=4х4 6 квад.=6х6
Жаңа материалды меңгеру.
Оқулықпен жұмыс. 190-бет.
1-мысал.
Өрнекті оқу: 176х4; 704:4
176 қысқаша: 176 704 4 қысқаша:704 4
4 4 4 176 30 176
24 704 30 24
280 28
400 24
704 24
0
Амалдарды орында және тексер
134 402 3 804 6 134
3 3 134 6 134 6
402 10 20 804
9 18
12 24
0 0
2-есеп.
А) 1-ж.-3 сағ. -15бұйым.-1сағ.- ? }
2-ж.-4 сағ. -16 бұйым. 1 – сағ. — ? } — ?
Екі ж. 5 сағ. — ? Бұйым
Жауабы: 15:3=5 16:4=4
5+4=9 9х5=45.
Б)
Бір сағ. жасалған бұйым саны. | Жұмыс уақыты. | Барлық бұйым саны | |
? | 5 сағ. | 25 | |
? | 6 сағ. | 36 |
3-мысал.
(239-119)х3=120х3=360
(239-119):3=120:3=40
(101+111)х4=212х4=848
(101+111):4=212:4=53
5-мысал.
764 4 500 5
(299+465) : (903-899) + (365+135) : (202-197) = 291
Өзіндік жұмыс.
72х4= 43х5= 64х6=
4х72= 5х43= 6х64=
6-мысал.
Жүздіктерді және ондықтарды 6-ға бөлінетін сандарды теріп жаз:
664; 646; 466; 464; 446; 667;
Жаңа сабақты қорыту.
Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлудің қысқаша ыңғайлы тәсілді қолдануды меңгерді. Сабаққа жақсы, белсенді қатынасқан оқушыларды бағалау, мадақтау.
Үйге тапсырма. 7-мысал.