Бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигі

 

Сабақтың тақырыбыБірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигі
МақсатыСыни тұрғыдан ойлау әдісін пайдалана отырып, бірқалыпты түзусызықты қозғалыс туралы түсініктерін кеңейте отырып, қозғалыс графигі жөнінде деректерді беріп, практикалық түрде қолдана алу дағдысын қалыптастыру
Жұмыс нәтижесіБірқалыпты түзусызықты қозғалыс туралы түсінігі қалыптасады. Ақпарат көздерін білім алуда пайдалануды, өз пікірлерін білдіруді, АКТ ны қолдана білуді, алған білімдерін күнделікті өмірмен байланыстыра білуді үйренеді, қосымша деректермен жұмыс жасауды үйренеді, ғылыми көзқарасы қалыптасады.Пікірлерін айта алады, өзіндік ойын ортақ пікірге келтіріп отырады, көпшілікте өзін-өзі реттейді.
СілтемеР. Башарұлы Физика және астрономия 7-сынып. Алматы «Атамұра» 2012 жыл. 93-95 беттер.
Әдіс-тәсілдерФормативтік бағалау,  өзін-өзі бағалауға ықпал ету. Жаңа әдіс – тәсілдер. Сын тұрғысынан ойлау.  АКТ слайдтар
РесурстарПостер, оқулық,  слайд, мұғалімге арналған нұсқаулық, АКТ, стикерлер, флипчарт, маркерлер, құты, спирт шам, су, шырпы.
Сабақтың өтілетін уақыты45 минут

 

Сабақ жоспары
  1. Ұйымдастыру:  топқа бөлу, мақсат қою
  2. Сабақ барысы:  Блум таксаномиясы бойынша
  3. Рефлексия
  4. Үйге тапсырма
Ойлауды Блум

бойынша жіктеу

МақсатТапсырма түрі.

Түрткілер.

НәтижеБағалау
критерийлердескрипторҰпайЖиынтық баға
БілуҮй тапсырмасын сұрауда әр топқа өтілген тақырыпты пысықтау мақсатында жадында қалған білімдері мен  физикалық шамаларды қалай меңгергендігіне байланысты пікірлерін тест арқылы анықтау.

Қызығушылығын ояту.

Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру үшін «Шашу» әдісін пайдаланып, 3 топқа бөлемін. Сыныпта жағымды ахуал тудыру үшін «Жақсы тілектер» трегингін ұйымдастырамын.   Тесттің түрлері арқылы үй тапсырмасын сұрау.

І. Толықтыру тесті

1. Жылдамдықты ………….. әріпімен,

жолды ………. әріпімен, уақытты …………

әріпімен белгілейді.

 

2.Векторлық шаманы ата

А) уақыт        Ә) жылдамдық

Б) жұмыс

 

3. Жылдамдықты өлшеу құралы

А)диномометр    Ә)спидометр     Б)сызғыш

 

4. Жылдамдықтың 108 км/ сағ – пен  берілген  мәнін м/с – пен өрнекте

А)108000 м/с      Ә)30 м/с    Б)300 м/с

 

5. Бірқалыпты қозғалыс жылдамдығының формуласы

А)v=s/t       Ә) v=s*t        Б) v=s-s 0/t

 

ІІ.Сәйкестендіру тесті

 

 

 

 

 

СұрақЖауап
Жылдамдық, бірлігіДененң бастапқы орнын оның келесі орнымен қосатын бағытталған кесінді
Бірқалыпты қозғалысДененің немесе материялық нүктенің санақ денесімен салыстырғандағы қозғалысы кезінде сызық түрінде қалдырған ізі
Орын ауыстыруДене тең уақыт аралығында ұзындығы бірдей жол жүреді
Бірқалыпты емес қозғалыс   v=s/t, 1 м/с
Қозғалыс траекториясыДене тең уақыт аралығында әртүрлі жол жүреді

 

ІІІ.Балама жауаптары бар тесті

1.Жылдамдықтың өлшем бірлігі м/с па?

Ия               жоқ

2.Орташа жылдамдықты s әріпімен белгілейміз ба?

Ия               жоқ

3.Жылдамдықты өлшейтін құрал спидометр деп атала ма ?

Ия               жоқ

4.Жылдамдық векторлық шама ма?

Ия               жоқ

5.1 сағ. 60 сек бар ма?

Ия               жоқ

Тесттің түрлері арқылы қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді.Білім деңгейін зерделеу

 

Тапсырма толық жасалды3
Тапсырма жартылай жасалды2
Тапсырма жасалмады1
ТүсінуСтратегияларды жүйелі қолдану   арқылы оқушылардың жұмысын ұйымдастыру (сауал қоя білу, талдау жасай білу, баяндау және қызу ой талқысын жасай білу қабілеттерін жетілдіру жолдарын беру)

Арқылы тақырыптың идеясын түсіну

Мағынаны тану

Сұрақтар қою арқылы ой қозғау.

 

 

 

Жетелеуші сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын ашап аламын.

1.      Қандай қозғалысты байқап тұрмыз?

2.      Мына екі суреттің арасында қандай байланыс бар?

3.      Енді осылардың графиктерімен жұмыс жасап көрейік.

4.

Сол арқылы жаңа сабақты түсінеді.  Оқулықтағы берілген тапсырмаларды орындау арқылы жаңа сабақты түсінеді.

  1. берілген мәндер бойынша график салу
  2. графикке қарап, қозғалыс теңдеуін жазу

3.      кестедегі мәндерге қарап теңдеу құру

1.20м/с жылдамдықпен бірқалыпты қозғалатын  материялық нүкте қозғалысының графигін сал. Уақыттың бастапқы мезетінде нүкте координаталар басынан оңға қарай 10 м қашықтықта болсын, яғни бастапқы координата х0=10м.

Қозғалыс теңдеуі х= х0+υt бойынша 0с, 2с, 4с, 6с уақыт берілген.

 

2. υ=-5м/с жылдамдықпен бірқалыпты және түзусызықты қозғалатын дененің қозғалыс теңдеуін жаз

.

 

3. υ=2м/с жылдамдықпен бірқалыпты және түзусызықты қозғалатын дененің қозғалыс теңдеуін кестедегі мәндерді пайдаланып жаз

 

 

Ойын жеткізеді, түсінігі кеңейедіТақырыптың басты идеясын табуТапсырмаларды толық орындады3
Тапсырмаларды жартылай орындады2
Мүлдем орындай алмады1
ҚолдануТақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру.Топтық жұмыс

1 топ: Жұмыс дәптеріндегі №1 тапсырма

 

 

2 топ:Семантикалық карта мен  жұмыс

 

Физ шамабелгіленуіөлшем бірлігіФормуласы                   
vvортхм/смs/tх0+

ν*t

Sорт/

tорт

Жылдамдық        
Орташа жылдамдық        
Қозға-

лыс теңдеуі

        

 

3 топ: Постермен жұмыс орындау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті: «Жұмыр қылыш» биі

Теорияны тәжірибеде үйлестіре  аладыІс-тәжірибеде үйлестіре алдыТапсырмаларды толық орындады3
Тапсырмаларды жартылай орындады2
Тапсырмаларды орындай алмады1
Талдау Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау,

ой шешімін табу.

Есептер: 

1. 35м/с жылдамдықпен бірқалыпты қозғалатын  материялық нүкте қозғалысының графигін сал. Уақыттың бастапқы мезетінде нүкте координаталар басынан оңға қарай 5 м қашықтықта болсын, яғни бастапқы координата х0=5м.

Қозғалыс теңдеуі х= х0+υt бойынша 0с, 2с, 4с, 6с уақыт берілген.

2. х=2+3t теңдеуімен сипатталатын қозғалыс графигін ссипатталатын қозғалыс графигн құрыңдар. t=0, t=2, t=4.

3. Мынадай жағдайдағы бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигін сызыңдар

v=18 км/сағ, x0=0

Теорияны тәжірибеде үйлестіре  аладыІс-тәжірибеде үйлестіре алдыЕсептерді толық орындады3
Есептерді жартылай орындады2
Орындай алмады1
ЖинақтауТақырып бойынша алған білімдерін жинақтайдыАшық сұрақтар

Топтарға  сұрақтар беру арқылы диалогқа түседі.

1.Бірқалыпты түзу сызықты қозғалатын дененің орын ауыстыруын оның қозғалыс жылдамдығы мен уақыт арқылы қалай өрнектеуге болады?

2.Орын ауыстыруды координаталар айырмасы арқылы қалай өрнектеуге болады?

3.Қозғалыс теңдеуі дегеніміз не?

 «Сиқырлы сөздер»

Бірнеше сөздер беріледі. Сол сөздердің арасынан бүгінгі тақырыпқа қатысы жоқ сөзді тауып айтыңыздар.

1) афгрик      2)қысзутзүтыты    3)шәбі

4)пытқалыріб  5) ориндакато    6)бейкаліклұы

Жауабы: график; түзусызықты; Әбіш; бірқалыпты; координата; Кекілбайұлы.

Сонымен балалар бүгінгі тақырыпқа қатысы жоқ сөз Әбіш кекілбайұлы -75 жаста. Ол көрнекті мемлекет және қоғам қайраткері, халық жазушысы. Маңғыстау олбысы Маңғыстау ауданы, Онда ауылында 1939 жылы 6 желтоқсанда дүниеге келді. 2002 жылы ҚР Парламент Сенатының депутаты болды. 2009 жылы «Сыр- десте» ой-толғаулары 5 томдық жинағы жарыққа шықты. 1986 жылы Қаз ССР Мемлекеттік сыйлығын алды. Қазіргі таңда құрметті еңбек демалысында. Осы жазушыға арнап жергілікті тілшіміз Рза Оңғарбайдың жазған өлеңі:

Жүрген жоқсыз әрдайым қасымызда,

Алматы асып кеттіңіз жасыңызда.

Адамзаттың білімі сыйған білем.

Мына сіздің алтындай басыңызға.

 

Болғаннан соң теңерім, телегейім,

Дарияға қалайша теңемеймін.

Ғылымменен білімнің мұхитына,

Жүзіп кете бересіз кемедейін.

 

Талай тантық талқыға түсіп көрді,

Қаппақ болды, күпінді, ісіп көрді.

Бұл қазақ көзі көрмей сенбес еді,

Ағамыз алыптармен теңдес еді.

 

Ортаймайды сіз барда көңіліміз,

Ұзақ болсын Әбеке өміріңіз.

Тірі әулие деп елің тіркеп қойған,

363- ші нөміріңіз.- деп сабағымызды қорытындылаймыз.

Білімдерін жинақтайды, сараптайдыЖағдаяттан шыға білу құзыретіТолық шықты3
Қиналды2
Шыға алмады1
БағалауДүниетанымын кеңейту.Оқулықтағы §20 қайталау

7-жаттығу. Өзін -өзі тексеру сұрақтары.

Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді.«Өзін – өзі бағалау» арқылыКреативті3
Ойы жүйелі, тың ойлы емес2
Жалпыға ортақ ой1

 

 

 

 

 

 

 

«Өзін – өзі бағалау» бетшесі

 

Тест түрлеріТоптық жұмысЖеке жұмысАшық сұрақтарСиқырлы сөздерЖалы ұпайы
№1
№2
№3

 

 

 

«Өзін – өзі бағалау» бетшесі

 

Тест түрлеріТоптық жұмысЖеке жұмысАшық сұрақтарСиқырлы сөздерЖалы ұпайы
№1
№2
№3

 

 

«Өзін – өзі бағалау» бетшесі

 

Тест түрлеріТоптық жұмысЖеке жұмысАшық сұрақтарСиқырлы сөздерЖалы ұпайы
№1
№2
№3