7 – ге көбейту және бөлу кестесі
Сабақтың тақырыбы: 7 – ге көбейту және бөлу кестесі
Мақсаты: 7 – ге көбейту және бөлу кестесін құру, дұрыс есептеу, күнделікті пайдалана білуге үйрету; зейінін, жадын, математикалық тілін дамыту; ұқыптылыққа, өздігінен жұмыс істеуге баулу.
Түрі: аралас сабақ
Көрнекілігі: сызба, суреттер, кесте.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау,ойын.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.
ІІ. Білімдерін тексеру: Түлкі мен аюдың сұрақтарына жауап беру. Саңырауқұлақтардың астындағы сұрақтарға.
- Ақмола қаласы қай жылы Астана қаласы болды? 1997жылы
- Өз егемендігімізді қай жылы,қай күні алдық? 1991жылы 16 желтоқсан
- 100х9 мәнін ата? 900
- 800:8 мәнін ата? 100
- Жіптің ұзындығы 9 дм. Үштен бір бөлігін тап?
- ах4 қандай өрнек? Санды өрнек.
- 200: (5х2) — 200:10
- Тәуесіздік алғанымызға қанша жыл болды? 21жыл
- Тік төртбұрыштың ауданын қалай табамыз? Ұзындығы мен енінің көбейтіндісі.
- Көбейтудің компанентерін ата? Көбейткіш, көбейткіш , көбейтіндінің мәні.
- Бөлудің компанентерін ата? Бөлінгіш,бөлгіш, бөліндінің мәні.
ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:
«Шеңберлі алаң» ойыны
«Шеңберлі алаң» ойынында, оқулықтағы есептер берілген. Белеттегі есептерді шығару. Оларды қалай шыққанын түсіндіреу.
- № 1 -белет. 7- ні көбейтуді қарастыр. Бұл – 7- ні көбейту кестесі
|
|
Теңдіктердің оң және сол жақтарын салыстыр.
Неліктен алдыңғы өрнектің мәніне қарағанда келесі өрнектің мәні 7 – ге артық?
№ 2-белет. Ауызша түсіндіру қалай құрылған.
8 ∙ 7 7 ∙ 8
9 ∙ 7 7 ∙ 9
№ 3-белет. 7-ін көбейту кестесінің орын ауыстырымдылық қасиеті орында.
|
|
7-ні бөлу кестесін құру. Неліктен 7- ге бөлу кестесін құрғанда 7-ге көбейту кестесін пайдалануға болады. (кестемен жұмыс істеу)
49:7 -7 56:7-8 63:7-9
№ 5-белет. Бос орынға тиісті санды қой.
7 ∙ = 49 : 7 = 9 49 : = 7 8 ∙ = 56 ∙ 9 = 63 63 : = 7
Ү. Түсінгендерін тексеру: № 6-белет. Теңдеу құр және оларды шеш.
Х + 253 = 609 63 : х = 9
Х = 609 – 253 х = 63 : 9
Х = 356 х = 7
356 + 253 = 609 63 : 7 = 9
= 609 9 = 9
- Өзіндік жұмыс. № 7-белет. Тиісті санды орнына қой:
|
|
|
∙ 7 = 2 ∙ 6 + 2 56 : = 4 ∙ 2 5 ∙ 9 + 18 = 9 ∙
Есеп шығару. № 8-белет(1)
7 тәрелкеге – 35 өрік пен 49 шие Шешуі: 49 : 7 – 35 : 7 = 7 – 5 = 2
1 т. өріктер шиелерден қанша кем? Жауабы: 2 өрік кем
№ 8 (2)
7 банка – 3 кг
? Шешуі: 7 ∙ 3 + 6 ∙ 2 = 21 + 12 = 33
- банка – 2 кг Жауабы: 33 кг тосап.
Жұптық жұмыс. № 9 ауызша есептеу. (4 см2 ‹ 5 см 2 )
- Шығармашылық жұмыс. № 11.
ҮІ. Қорыту: «Кім жылдам» ойыны
4
5 21
3 42
70
6
14
2 10
49
8 7
28
9 35 56
№ 12-есеп бойынша. 7 –ге көбейту және бөлу кестесін пайдаланып, нәтижесін ата:
7 ∙ 7 = 49 7 ∙ 4 = 28 3 ∙ 7 = 21 56 : 7 = 8 8 ∙ 7 = 56 28 : 7 = 4
7 ∙ 6 = 42 7 ∙ 9 = 63 14 : 7 = 2 2 ∙ 7 = 14 5 ∙ 7 = 35 7 ∙ 6 = 42
ҮІІІ. Үйге тапсырма: 1. № 10, 129 бет
- бағалау