«Сыни тұрғыдан ойлау арқылы баланың бойында метасананы қалыптастыру»
Тақырыбы | «Сыни тұрғыдан ойлау арқылы баланың бойында метасананы қалыптастыру» | ||
| Мақсаты | Сыни тұрғысынан ойлауды сабақтарында пайдалану, іс – әрекеттің жаңа түрлендірілген тәсілдерін енгізуге дайын жолдарын енгізу. Сұрақ қою арқылы, сыни ойлау. | |
Күтілетін нәтиже | Сыни тұрғыдан ойланып, талдау, қорытынды жасау, бағалау, түсіндіру, логикалық байланыстың болмауын қамтамасыз етеді. | ||
Түйінді сөз | Сын тұрғысынан ойлау | ||
Ресурстар | Флипчарттар,маркер,стикерлер,тапсырманы арнауға арналған парақтар,корзина,видеоролик | ||
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Уақыт шеңбері | Коучтың іс-әрекеті және қатысушылардың іс-әрекеті |
Сәлемдесу | 2 минут | Қал – жағдайларын сұрау. |
Жағымды ахуал | 7 минут | Топқа бөлу Геометриялық фигуралар арқылы, психологиялық қасиеттерін айтып өту. |
Миға шабуыл | 11 минут
| Бейнефильм
Бейнефильм мазмұнынан не байқадыңыздар? |
Ой шақыру Ассоциация» әдісі бойынша | 5 минут | «Махаббат» туралы өздеріңіз білетін ақпараттарды жазу әуелі жұпта талқылау, сосын шағын топта талқылау. |
Миға шабуыл | 25 минут | Постермен жұмыс Махаббат туралы бес жолды өлең шығару. Т-әдісі Махаббаттың зияны, пайдасы туралы. РАФТ-рөлде ойнау. |
Жағымды ахуал | 25 минут | Актерлік шеберлік Ана Дос Отан |
Рефлексия | 10 минут | Таныстырылым. «Сын тұрғысынан ойлауға үйрету» |
Кері байланыс | 5минут | Екі жұлдыз бір тілек |
Фигура | Жағымды | Жағымсыз |
Үшбұрыш | *Өз соңынан ертер, топбасшы *Жауапкершілікті өзіне қабылдайды *Батыл *мақсатқа жетуге жинақталған *Істің мәніне бағытталған *Жеңісті көздеген бәсекешіл *Өзін — өзі сенімді *Намысшыл *Жігерлі | *Өзімшіл *Үзілді – кесілді, қарсы сөзді кешірмейтін *Өзгенің сөзін бөлетін, шыдамсыз *Арам, зұлым *Менмен *Атақ құмар *Ұстамсыз |
Шаршы | *Мұхият, жинақы *Ұсақ – түйекке ұқыпты *Еңбексүйгіш *Орынды, саналы (зерделі) *Мағұлматты, білімді *Табанды, өжет *Шешімдерге берік *Шыдамды *Ұқыпты | *Астындағы атын алтай ай іздейді *Қиялы онша үлкен емес *Адам жатырқайтын, салқын |
Зигзаг | *Өмірге деген творчестволық көзқараста болуы *Теориялық тұрғыда ұстануы *Сөз тапқыш, өткір тілді *Турашыл *Мәнерлі, бейнелі | *Аңқау *Нақсыз *Қара басын ойлайтын *Мінез – құлқы құбылмалы *Ұстамсыз |
РАФТ
Роль – ұсынылған проблема бойынша өз қөзқарасын шығармашылық тұрғыдан көрсету.
Аудитория – сыныпқа ұсынылған проблема туралы өз елестеуін жеткізе алуы.
Форма – сыныптағы оқушы – мен бірге терең талдау, шеберлігі.
Тақырып – оқыған мәлімет бойынша өз ойын талдау.
Махаббатсыз дүние бос
Махаббат – өзің үшін ғана емес, екінші адам үшін өмір сүре білу, өзің сүйген адамының қайғысына да, қуаншына да ортақ болу. Махаббат – адамға көп қуаныш әкелуші сезім.
Адам қалауының үш қайнары бар, олар:
-жан, сыны және тән.
Жан қалауынан – достық
Сана қалауынан – сыйлау
Тән қалауынан құмарлық туады.
Осы үшеуінің қосылуынан махаббат пайда болады.
Достық— адамдардың бір – бірін жаны қалап, шын жақын көріп, қалтқысыз сеніп, тілектес, мұраттас болуы.
Достық қуанышты екі еселеп, қайғының жартысын азайтады.
Бала – ата – ананың бауыр еті.
«Баланың табанына кірген тікен менің маңдайыма кірсін»- деп.
Өзімді алып, баламды аман қалдыр! – деп өздерін балалары үшін құрбан еткен.
Отанды шексіз сүйіп ардақтауға қоса, оны жауларынан жан аямай қорғау – әр перзентінің парызы міндеті де.
Отан – ана, басына іс түскенде, жан салып қорғамаған азаматты азамат, халықперзенті деуге болмайды.
Өмір – мен үшін бәрінен қымбат. Махаббат – өмірден де қымбат, бірақ елімнің еркіндігі мен азаттығы үшін қажет болса, екеуін де құрбан етуге барамын.
«Табиғат – ана», «Жер – Ана» деп тіркес болу тегін емес.
Адам табиғатқа тәуелді болса, табиғатта адамға тәуелді табиғат адамды тудырса, адам табиғатты жаңғыртады