Алгебра пәнінен сабақ жоспары 9 сыныпқа арналған

Алгебра пәнінен сабақ жоспары 9 сыныпқа арналған

Сыныбы:  9 «А»

Сабақтың тақырыбы:   Мәтінді есептерді шешу

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік:  Мәтінді  есептерді квадрат теңдеулер  арқылы  шешу алгоритмін  қайтадан естеріне түсіру.

Дамытушылық:  Теңдеулер арқылы шығарылатын кез келген  мәтінді есепті шешу алгоритмін  қолдана  білуге дағдыландыру.

Тәрбиелік:  Теңдеу арқылы шығарылатын кез  келген  мәтінде  есепті  шешуде  алгоритмді  басшылыққа   алуды  меңгерту. Міндеттері:

— мәтінді  есептің  берілгені бойынша   квадрат  теңдеуді   құрудың  негізгі  кезеңдерін  орындай  білу

— есептің  берілгені бойынша   квадрат  теңдеуді   құру білу

-мәтінді  есепті  құрылған  теңдеу  бойынша  шешімін  табу

Қолданылатын  модульдер:

1.Оқыту  мен  оқытудағы  жаңа тәсілдер

2.Сыни тұрғыдан  ойлау

3.Оқытудағы  ақпаратттық-коммуникациялық  технологияны пайдалану

5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне  сәйкес   оқыту  және  оқу

6.Оқытудағы  басқару  және  көшбасшылық

Сабақ түрі:жеке  жұмыс

Сабақ  типі:теориялық  және  практикалық

Сабақтың әдістері: Сурақ-жауап, практикалық

Сабақтың көрнекілігі:слайд

Күтілетін  нәтиже:

— мәтінді  есептің  берілгені бойынша   квадрат  теңдеуді   құрудың  негізгі  кезеңдерін  орындай  біледі

— есептің  берілгені бойынша   квадрат  теңдеу құра  біледі

-мәтінді  есепті  құрылған  теңдеу  бойынша  шешімін  таба  біледі

Сабақ  жоспары:

 

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекетіОқушылардың іс-әрекетібағалауРесурстар:осы іс-әрекет үшін маған  қандай құралдар қажет?
Сабақтың басталуын ұйымдастыру

мин

 

Психологиялық көңіл-күйді  реттеу.   Мақсаты:  жағымды эмоция орнату. Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар. Оқушыларды ң сабақққа қызығушылығын  ояту,белсенділігін арттыру.

Бүгінгі сабақ төрінде,

Математика елінде.

Математика тілінде,

Есеп шешіп жарысып

Бір серпіліп қалайық

Оқушылар сәлемдеседі

Оқушылар  тақтада  орындайды

Жақсы, жарайсыңдарОқулық, қиындылар флипчарт
БІЛУ 

Қажетті өткен тақырыпты қайталау

 

мин

8-сыныпта  өтілген «Мәтінді есептерді  квадрат  теңдеулер   арқылы  шығару»тақырыбын еске  түсіреді

Теңдеу арқылы шығарылатын кез  келген  мәтінде  есепті  шешуде  алгоритмді  басшылыққа   алу керек.

1. Есептің мәтінінде берілген шамалардың арасындағы тәуелділікті анықтау үшін есептің шартын білу қажет

2.Бастапқы шаманы әріппен белгілеу арқылы теңдеу құру мен есеп шығаруды жеңілдетуге болады

3.Бастапқы белгісіз айнымалыны берілген және әріппен белгіленген қосымша шамалар арқылы өрнектеу

4.Теңдеу құру, яғни бір шаманы беретін екі өрнекті жазып, олардытеңестіру

5.Құрылған теңдеудің түбірлерін табу

6.Табылған теңдеулердің қайсысы теңдеуді қанағаттандыратынын тексеру

Біздің  бүгінгі  сабағымыздың  тақырыбы: «§Мәтінді есептерді шешу»(оқушылар  өздері айтады.)

Сабақтың мақсаты: оқушыларды  мәтінді есептерді квадрат теңдеулер арқылы  алгоритмді  қолдана   отырып шеше  білуге  дағдыландыру

Үй тапсырмасына берілген тапсырманы айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне   баға қояды Үй-жұмысын тексеру. Интервалдар  әдісі,8-сынып №12 ә,в,д,е  Оқушылар  мұғалімнің  қойылған  сұрақтарына жауап  беріп  сабақ  тақырыбын,мақсатын  ашады.

 

Түсіну.

10 мин

8-алгебра.68-74 бет

1-мысал  пәтерде ендері бірдей екі бөлме жасау жобалануда. Бірінші бөлменің ұзындығы енінен 1,5 есеартық, ал екінші бөлменің ұзындығы7,2м. Егер пәтердің ауданы56,7   болса, онда бөлмелердің енін табыңдар.

Шешуі.     1,5       теңдеуін аламыз және теңдеуді сол жаққа жинап 2-ге көбейтеміз         3       теңдеуін шешіп,түбірлерін табамыз

х4,2   х -9   есептің шешімі тек 4,2 болады өйткені бөлменің ені әрқашанда оң сан болады

 

Оқушылар  үсінбеген  сұрақтары болса  қояды.Бесбұрыш,төртбұрыш,үшбұрышпен бағалауОқулық , слайд, флипчарт
Қолдану

Есептер шығару

мин

№209-1

а+в

а22

Шешуі:a=22-b

(22-b)+b2=250

484-44b+b2+b2-250=0

2b2-44b+234=0

b2-22b+117=0

D=222-*117=484-468\16

a1=22-13=9

a2=22-9=13

жауабы: екі сан 9;13 шешім: ең кішісі 9

Әр  топтан  жауап  береді.Топпен  бірігіп  жұмыс  жасайды.топтар  бір-біріне  көмектеседі.Тақатаға  оқушы  шығып  есепті  орындайды.Жарайсыңдар!

Смайликтермен,бесбұрышш төртбұрышш үшбұрышпен бағалау

Оқулық , слайд, флипчарт
ТалдауОқушылар  мәтінмен  танысып  теңдеу  құру  арқылы тақтада  орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жарайсыңдар!

Смайликтермен,бесбұрышш төртбұрышш үшбұрышпен бағаау

Слайд,флипчарт

компьютер

Жинақтау

 

 

E-Learning.№395

Оқушы компьютердеE-Learning кітапханасынан.№395 есепті  орындайды

 

Жарайсыңдар!

Смайликтермен қошеметтеу

Бағалау

Рефлексия 2 мин

Оқушылардың  жауап беру  бойынша  білімдерін  бағалау

Үйге:№209-2  №210-2 №202-2

№209-2

А-в

а22

Шешуі:  a=4+b

(4+b)2-b2=104

16+8b+b2-b2-104=0

8b-88=0

8b=88

b=88:8=11

a=4+11=15

жауабы: ең  ұлкені 15 саны

 

 

 

 

 

 

 

9 «а» сынып  оқушыларының математика пәнінен бағалау парақшалары

Аты — жөніҮй-жұмысыТеориялық  бөлімСұрақ жауапЕсеп шығаруЕ-кітапханаЛогикалық есепҚорытынды баға

11.09.2014ж

1Аманулла Қуаныш
2Болат Құралай5
3ДжунусоваЭльнара
4ЗаухановаГулжайнар
5Есалы Арайлым
6Мамедов Идрис
7Мамедов Тимур
8Қыдыр Рамазан3
9Мыңжасарова Жансая4
10Нуралы Нурила5
11Сауранбек Азиза4
12Утеев Жандос3
13Таубаева Мөлдір4
14Бисенбаева Насиба

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні:  15.09.2014 ж

Сабақ  жоспары:алгебра

Сыныбы:  9 «А»

  • Сабақтың тақырыбы: §1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу.1-теорема
  • Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу мен оны шешу жолдарын үйрету.

Дамытушылық: Мәндес теңдеулердің қасиеттерін пайдаланып есептерді  орындай  білуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: Екі  айнымалысы  бар  сызықтық теңдеулердің  графиктерін  салу  бойынша  білімдерін жетілдіру.Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке  тәрбиелеу.

Міндеттері:

— Екі айнымалысы бар сызықтық   теңдеуді шешімін табуды үйрену

— Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің кез  келген  шешімін  табу

Қолданылатын  модульдер:

1.Оқыту  мен  оқытудағы  жаңа тәсілдер

2.Сыни тұрғыдан  ойлау

3.Оқытудағы  ақпаратттық-коммуникациялық  технологияны пайдалану

5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне  сәйкес   оқыту  және  оқу

6.Оқытудағы  басқару  және  көшбасшылық

Сабақ түрі:топтық  және  жұптық жұмыс

Сабақ  типі:жаңа сабақ,теориялық  және  практикалық

Сабақтың әдістері: Сурақ-жауап, топтық, дедукция әдісі,бинарлық әдістер,і Сын тұрғысынан ойлау, проблемалық, көрнекіліктер, ұжымдық т.б

Сабақтың көрнекілігі:слайд,батман,стикерлер,флипчарт  құралдары

Күтілетін  нәтиже:

— Екі айнымалысы бар сызықтық  емес теңдеуді ажырата  біледі

— Екі айнымалысы бар сызықтық  емес теңдеудің  дәрежесін  анықтай біледі

-Теңдеудің  графигін  сала  біледі

Сабақ  жоспары:

 

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекетіОқушылардың іс-әрекетібағалауРесурстар:осы іс-әрекет үшін маған  қандай құралдар қажет?
Сабақтың басталуын ұйымдастыру

мин

 

Психологиялық көңіл-күйді реттеу.   Мақсаты:  жағымды эмоция орнату.

Сәлеметсіздер ме оқушылар . Оқушылардың сабақққа қызығушылығын  ояту,белсенділігін арттыру.

Топқа  бөлу:1,2,3,4,5-ке дейін сыныптағы оқушылар түгел  санап шығады да,1-лер «Бесік»  ,2-лер «Елім» ,3-тер «Үміт»   топтарына бірыңғай   топтасады. «Бесік»  тобына 1-теорема, «Елім» тобына 1-салдар, «Үміт» тобына 2-салдар бойынша  мыcалдар  келтіріп постер  қорғау

Бір дегенім –бесік,
Шықтық содан өсіп.
Екі дегенім –Елім ,
Далам тауым,көгім.
Үш дегенім-Үміт,
Үміт артар жігіт.

 

Оқушылар сәлемдеседі

Жауап берулеріне сәйкес бесбұрыш, төртбұрыш,үшбұрыштармен бағалауды  түсіндіру.

 

 

Жақсы, жарайсыңдарОқулық, қиындылар флипчарт
БІЛУ 

Теориялық  білім

 

 

«Бесік»  тобына 1-теорема:

Бір айнымалысы бар сызықтық  теңдеудің aх=b (мұндағы а және в –нақты сандар,х-айнымалы)  түрінде берілетінін  төменгі сыныптан білеміз.

aх+by=c түрінде берілген теңдеу екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу д.а.

x,y – айнымалылар, a,b,c – нақты сандар және a мен bбір мезгілде нөлге тең емес.

— Мәндес теңдеулер

—  Мәндес теңдеулердің қасиеттері

— Теңдеудің графигі

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешу – берілген теңдеуді дұрыс теңдікке айналдыратын сандар жұбының жиынын табу.

aх+by=c  теңдеуді қанағаттандыратын кез келген сандар жұбы екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің шешімі д.а

1-теорема.Егер теңдеудің екі жақ бөлігіне бірдей санды немесе  айнымалылардың барлық мәндерінде мағынасы болатын өрнекті қоссақ,онда берілген теңдеуге мәндес теңдеу шығады.

 1-салдар. «Елім» тобына 2-салдар,мысал келтіру

Егер  теңдеудің екі  жақ  бөлігінде  де бірдей  сандар  бар болса,онда  оларды  ескермеуге болады (ондай сандар  өзара жойылып  кетеді  дейміз)

2-салдар. «Төзім» тобына 2-салдар,мысал келтіру: 

Теңдеудің кез келген қосылғышын оның  бір жақ бөлігінен екінші жағына қарама-қарсы таңбамен көшіруге болады.

 

 

 

 

 

Біздің  бүгінгі  сабағымыздың  тақырыбы: «§2.Екі айнымалысы бар сызықтық  емес теңдеу»(оқушылар  өздері айтады.

Сабақтың мақсаты: оқушыларды екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеуді шешу жолдарына және графиктерін салуға білуге  дағдыландыру

Үй тапсырмасына берілген тапсырманы айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне   баға қояды .мәтін есептерін шешу.№209-2  №210-2 №202-2

№209-2

а-в

а22

Шешуі:  a=4+b

(4+b)2-b2=104

16+8b+b2-b2-104=0

8b-88=0

8b=88

b=88:8=11

a=4+11=15

жауабы: ең  ұлкені 15 саны

Оқушылар  мұғалімнің  қойылған  сұрақтарына жауап  беріп  сабақ  тақырыбын,мақсатын  ашады.

Постерлерін  қорғау
Түсіну.

Практикалық  бөлім

Мысалы.2х+у=6   теңдеуінің  графигін  салу

 

 

Әр топ  өздерінің  постерлерін  қорғайды.Топ  басшылары  бағалап  отырады.Смайликтер мен ұпаймен  бағаланады.Оқулық , слайд, флипчарт
Қолдану

Есептер шығару

мин

Ауызша орындалатын тапсырмалар: №17

«Бесік»  тобына №18-а, «Елім» тобына №18-ә, «Төзім» тобына №19-а есептерді орындау  беріледі

 

 

Әр  топтан  жауап  береді.Топпен  бірігіп  жұмыс  жасайды.топтар  бір-біріне  көмектеседі.Тақатаға  оқушы  шығып  есепті  орындайды.бесбұрышш төртбұрышш үшбұрышпен бағаауОқулық , слайд, флипчарт
Талдау Бесік»  тобына №18-а, «Елім» тобына №18-ә, «Төзім» тобына №19-а есептерді орындау  беріледі

 

Топ  басшылары  оқушылар  жауаптарын  бағалау  парақшаларына  белгілеп  отырады

Actibstudio  құралдарын пайдалану  арқылы  орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жарайсыңдар!

Смайликтермен қошеметтеу

Жинақтау

А) Оқушылар бір -біріне сұрақ  береді.

Ә)  менің қоятын  сұрақтарым:

 

Е-кітапханадан №970  есепті  орындау. .№970 есептің 1-есебінің 5 пункті,2-есебінің 1 мен 2 пункті дұрыс,3-есептің 1-пункті дұрыс.

А) Оқушылар бір -біріне сұрақ  береді.

Ә)  менің қоятын  сұрақтарым:

1.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің  бір айнымалысы бар сызықтық  теңдеуден  қандай  айырмашылығы  бар?

2.Қандай  жағдайда   берілген  теңдеуге   мәндес  теңдеу  алуға   болады?

Екі  айнымалысы бар теңдеу  қалай шешіледі?

 

Оқушылар  қойылған  сұрақтарға  жауап  береді.Топпен  бірігіп  жұмыс жасайды.Топтағылар  бір-біріне  көмектеседіЖарайсыңдар!

Смайликтермен қошеметтеу

Бағалау

Рефлексия 2 мин

Топ  басшыларындағы  бағалау  парақшаларын  жинап  алу  арқылы  оқушылардың  білімін  жүйелеп бағалау.Үйге:§1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу,№18-б,в;№19-б,в ;№21б

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 «а» сынып  оқушыларының математика пәнінен бағалау парақшалары

Аты — жөніҮй-жұмысыТеориялық  бөлімСұрақ жауапЕсеп шығаруЕ-кітапханаЛогикалық есепҚорытынды баға

15.09.2014ж

1Аманулла Қуаныш
2Болат Құралай5
3ДжунусоваЭльнара4
4ЗаухановаГулжайнар3
5Есалы Арайлым
6Мамедов Идрис
7Мамедов Тимур
8Қыдыр Рамазан
9Мыңжасарова Жансая4
10Нуралы Нурила5
11Сауранбек Азиза5
12Утеев Жандос3
13Таубаева Мөлдір4
14Бисенбаева Насиба

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні:  18.09.2014 ж

Сабақ  жоспары:алгебра

Сыныбы:  9 «А»

  • Сабақтың тақырыбы: §1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу.2-теорема
  • Сабақтың мақсаттары:
  • Білімділік. Берілген тақырыпты толық меңгеруге мүмкіндік жасау; Екі айнымалысы бар сызықтық тендеулердің графигін салудың негізгі тәсілдерімен таныстыру, графигін салу дағдысын қалыптастыру;
  • Дамытушылық. Пәнге деген қызғушылығын арттыру және ой өрісін дамыту дамыту
  • Тәрбиелік. Ұқыптылыққа тәрбиелеу

Міндеттері:

— Екі айнымалысы бар сызықтық   теңдеуді шешімін табуды үйрену

— Екі айнымалысы бар сызықтық  кез  келген  шешімін  табу

-Екі  айнымалысы  бар  сызықтық  теңдеудің  графигін салуды  үйрену

Қолданылатын  модульдер:

1.Оқыту  мен  оқытудағы  жаңа тәсілдер

2.Сыни тұрғыдан  ойлау

3.Оқытудағы  ақпаратттық-коммуникациялық  технологияны пайдалану

5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне  сәйкес   оқыту  және  оқу

6.Оқытудағы  басқару  және  көшбасшылық

Сабақ түрі:топтық  және  жұптық жұмыс

Сабақ  типі:жаңа сабақ,теориялық  және  практикалық

  • Сабақтың әдістері: Сурақ-жауап, топтық, дедукция әдісі,бинарлық әдістер, СТО стратегиялары. Топтастыру стратегиясы, проблемалық, көрнекіліктер, ұжымдық т.б

Сабақтың көрнекілігі:слайд,батман,стикерлер,флипчарт  құралдары

Күтілетін  нәтиже:

— Екі айнымалысы бар сызықтық  емес теңдеуді ажырата  біледі

— Екі айнымалысы бар сызықтық  емес теңдеудің  дәрежесін  анықтай біледі

-Теңдеудің  графигін  сала  біледі

Сабақ  жоспары:

 

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекетіОқушылардың іс-әрекетібағалауРесурстар:осы іс-әрекет үшін маған  қандай құралдар қажет?
Сабақтың басталуын ұйымдастыру

 

¨  Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың “Қазақстан 2050 жылы барысқа апаратын – бүгінгі мектеп партасында отырған оқушылар”         Н. Ә. Назарбаев  айтқанындай азамат  болып жетілетін  білімді  оқушы  болып  өседі  деп  сендерге  сенемін.

¨  СТО-дың ассоциация стратегиясы бойыншатопқа  бөлу:үшбұрыш,төртбұрыш.шаршы үлестірмеліктер бойынша топтарға  бөлінеді..

Оқушылар сәлемдеседі. Үй тапсырмасына берілген тапсырманы айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне   баға қояды .мәтін есептерін шешу§1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу.1-теорема 18-б,в;№19-б,в ;№21б

 

 

Жақсы, жарайсыңдарОқулық, қиындылар флипчарт
БІЛУ 

Теориялық  білім

 

 

«Үшбұрыш»  тобына 1-теорема, «Төртбұрыш» тобына 1-салдар, «Шаршы» тобына 2-салдар бойынша  мыcалдар  келтіріп постер  қорғау

«Үшбұрыш»  тобына 2-теорема:

2-теорема.Егер теңдеудің екі жақ бөлігін де нөлден өзгеше санға немесе айнымалының кез келген мәнінденөлге тең емес және мағынасы болатын өрнекке көбейтсе,онда берілген теңдеуге мәндес теңдеу шығады.

Екі айнымалысы  бар  сызықтық   теңдеуді  шешу  дегеніміз-берілген  теңдеуді   дұрыс теңдікке   айналдыратын сандар  жұбының  жиынын табу.Сандар  жұбының  әрқайсысы  жазықтықтағы  нүктелердің  жиыны  қандай да бір түзуіді бейнелейді.Екі  айнымаласы  бар  сызықтық  теңдеуді  шешу  әрбір  нүктесінің  координаталары  берілген   теңдеуді   дұрыс  теңдікке   айналдыратын  түзуді  салуды  талап етеді.Мұндай нүктелер  жиыны   теңдеудің  графигін  құрайды.сондықтан  екі  айнымалысы  бар теңдеуді  шешу   оның  графигін  салу  болып табылады;2х+у=6 теңдеуінің  графигін  салу

 «Төртбұрыш» тобына 1-салдар,мысал келтіру

1-салдар.Теңдеудің екі жақ бөлігін де -1-ге көбейтіп,оның барлық мүшелерінің таңбаларын қарама-қарсы таңбаға өзгертуге болады. теңдеуінің  графигін  салу

2-салдар. «Шаршы» тобына 2-салдар,мысал келтіру: 

2-салдар.Бөлшек коэффициенттері бар теңдеудің екі жақ бөлігін де бөлшек коэффициенттердің ортақ бөліміне көбейтіп, бүтін коэффициентті мәндес теңдеуге өзгертуге болады. 2х-у=5теңдеуінің  графигін  салу

Сергіту  сәті

Әр топ  өздерінің  постерлерін  қорғайды.Топ  басшылары  бағалап  отырады .Оқушылар  мұғалімнің  қойылған  сұрақтарына жауап  беріп  сабақ  тақырыбын,мақсатын  ашады.

 

 

Сергіту  сәті  кезекші  басқарады

Постерлерін  қорғау
Түсіну.

Практикалық  бөлім

.Смайликтер мен ұпаймен  бағаланады.Оқулық , слайд, флипчарт
Қолдану

Есептер шығару

мин

Ауызша орындалатын тапсырмалар: №17

 

Әр  топтан  жауап  береді.Топпен  бірігіп  жұмыс  жасайды.топтар  бір-біріне  көмектеседі.Тақатаға  оқушы  шығып  есепті  орындайды.бесбұрышш төртбұрышш үшбұрышпен бағаауОқулық , слайд, флипчарт
Талдау

Е-кітапхана

 «Бесік»  тобына №18-а, «Елім» тобына №18-ә, «Төзім» тобына №19-а есептерді орындау  беріледі

 

«Үшбұрыш»  тобына №20 А(3,0); «Төртбұрыш» тобына №21-а, «Шаршы» тобына №22-а есептерді орындау  беріледі

Е-кітапханадан №970 есепті орындау.№970 есептің 1-есебінің 5 пункті,2-есебінің 1 мен 2 пункті дұрыс,3-есептің 1-пункті дұрыс.

Топ  басшылары  оқушылар  жауаптарын  бағалау  парақшаларына  белгілеп  отырады

Actibstudio  құралдарын пайдалану  арқылы  орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жарайсыңдар!

Смайликтермен қошеметтеу

Жинақтау

Минитестті  орындау

 

А) Оқушылар бір -біріне сұрақ  береді.

Ә)  менің қоятын  сұрақтарым:

 

 «Үшбұрыш»  тобына №  -а, «Төртбұрыш» тобына №18-ә, «Шаршы» тобына №19-а есептерді орындау  беріледі

 

А) Оқушылар бір -біріне сұрақ  қояды.

Ә)  Менің қоятын  сұрақтарым:

1.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің  бір айнымалысы бар сызықтық  теңдеуден  қандай  айырмашылығы  бар?

2.Қандай  жағдайда   берілген  теңдеуге   мәндес  теңдеу  алуға   болады?

3.Екі  айнымалысы бар теңдеу  қалай шешіледі?

4.Мәндес   теңдеу  деген не?

Оқушылар  мини  тестті  орындап  бір-бірімен  тапсырмаларын  ауыстырып слайдтағы  жауап  бойынша  тексереді,бағалайдыТоппен  бірігіп  жұмыс жасайды.Топтағылар  бір-біріне  көмектеседіЖарайсыңдар!

Смайликтермен қошеметтеу

Бағалау

Рефлексия 2 мин

Топ  басшыларындағы  бағалау  парақшаларын  жинап  алу  арқылы  оқушылардың  білімін  жүйелеп бағалау.Үйге: §1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу,№21-ә;№22,в ;№29 б,в

 

 

 

 

 

9 «а» сынып  оқушыларының математика пәнінен бағалау парақшалары

Аты — жөніҮй-жұмысыТеориялық  бөлімСұрақ жауапЕсеп шығаруЕ-кітапханаЛогикалық есепҚорытынды баға

18.09.2014ж

1Аманулла Қуаныш3
2Болат Құралай5
3ДжунусоваЭльнара5
4ЗаухановаГулжайнар4
5Есалы Арайлым4
6Мамедов Идрис
7Мамедов Тимур4
8Қыдыр Рамазан
9Мыңжасарова Жансая5
10Нуралы Нурила
11Сауранбек Азиза5
12Утеев Жандос4
13Таубаева Мөлдір4
14Бисенбаева Насиба

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні: 20.09.2014 ж

Сабақ  жоспары:алгебра

Сыныбы:  9 «А»

Сабақтың тақырыбы:   §2.Екі айнымалысы бар сызықтық  емес теңдеу

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу мен оның дәрежесі ұғымымен  таныстыру.

Дамытушылық:  Оқушыларды екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеуді шешу жолдарына және графиктерін салуға   дағдыландыру.

Тәрбиелік: Оқушылардыңөз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Міндеттері:

— Екі айнымалысы бар сызықтық  емес теңдеуді ажырата білу

— Екі айнымалысы бар сызықтық  емес теңдеудің  дәрежесін  анықтай білу

-Теңдеудің  графигін  сала  білу

Қолданылатын  модульдер:

1.Оқыту  мен  оқытудағы  жаңа тәсілдер

2.Сыни тұрғыдан  ойлау

3.Оқытудағы  ақпаратттық-коммуникациялық  технологияны пайдалану

5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне  сәйкес   оқыту  және  оқу

6.Оқытудағы  басқару  және  көшбасшылық

Сабақ түрі:топтық  және  жұптық жұмыс

Сабақ  типі:теориялық  және  практикалық

Сабақтың әдістері: Сурақ-жауап, топтық, дедукция әдісі,бинарлық әдістер,ЖИГСО әдісі Сын тұрғысынан ойлау.(Эдуард де Бононың «6 қалпақ» әдісі), проблемалық, көрнекіліктер, ұжымдық т.б

Сабақтың көрнекілігі:слайд,батман,ақылдың 6 қалпағы,стикерлер,флипчарт  құралдары

Күтілетін  нәтиже:

— Екі айнымалысы бар сызықтық  емес теңдеуді ажырата  біледі

— Екі айнымалысы бар сызықтық  емес теңдеудің  дәрежесін  анықтай біледі

-Теңдеудің  графигін  сала  біледі

Сабақ  жоспары:

 

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекетіОқушылардың іс-әрекетібағалауРесурстар:осы іс-әрекет үшін маған  қандай құралдар қажет?
Сабақтың басталуын ұйымдастыру

мин

 

Психологиялық көңіл-күйді реттеу.   Мақсаты:  жағымды эмоция орнату.

Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар және бүгінгі сабағымыздың көрермеңдері. Оқушыларды ң сабақққа қызығушылығын  ояту,белсенділігін арттыру.

Мұғалім оқушыларға сәттілік тілейді:

Бүгінде математика барлық жерде
Құрылыста, техникада өндірісте
Сырларын бұл ғылымның үйреніңдер,
Жас достар зерделікпен меңгеріңдер

 

Оқушылар сәлемдеседіЖақсы, жарайсыңдарОқулық, қиындылар флипчарт
БІЛУ 

Қажетті өткен тақырыпты қайталау

 

мин

Білгірлер тобы  ұраны:

Тапқырлық таныту мақсатымыз,

Біліммен шықсын тек жақсы атымыз

Көшбасшылар тобы ұраны:

Асыл тастан шығады ұранымыз

Маяковскийдің көкке шырқар қыранымыз

Алғырлар тобы  ұраны:

Шақырып жарыстарға сан салалы,

Алғырлар топ жарғалы жар салады

Оқушылар бір-біріне сұрақтар   қойып,жауап  береді.

 

 

 

 

 

 

 

Біздің  бүгінгі  сабағымыздың  тақырыбы: «§2.Екі айнымалысы бар сызықтық  емес теңдеу»(оқушылар  өздері айтады.

Сабақтың мақсаты: оқушыларды екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеуді шешу жолдарына және графиктерін салуға білуге  дағдыландыру

Үй тапсырмасына берілген тапсырманы айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне   баға қояды §1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу,№21-ә; №22,в ;№29 б,в

 

Оқушылар  мұғалімнің  қойылған  сұрақтарына жауап  беріп  сабақ  тақырыбын,мақсатын  ашады.

 

Түсіну.

10 мин

15  беттегі  тақырыптың  анықтамаларын1-топ,1-мысалды 2-топ,2-мысалды 3-топ  оқып  шығып постерді  қорғайды

1-топ: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеуде әрбір  қосылғыштағы айнымалылардың  дәреже  көрсеткіштерінің  қосындысы 1-ден артық  емес.

Екі айнымалысы бар теңдеуде айнымалылардың дәреже көрсеткіші немесе бір қосылғыштағы айнымалылардың дәреже көрсеткіштерінің қосындысы 1-ден артық болса, олар екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу деп аталады.

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудегі бірмүшелердің ең жоғарғы дәреже көрсеткіші  осы  теңдеудің дәрежесі болып табылады.

Мысалы:  4х2+6,5y2+xy=42

2-y+5=0  -екінші  дәрежелі теңдеу

3+6,5хy2+6xy=42-үшінші  дәрежелі теңдеу

3у+2xy=3у+42-төртінші  дәрежелі теңдеу

Ең жоғарғы дәреже көрсеткіш осы теңдеудің дәрежесі болып табылады.Екі  айнымалысы бар сызықтық  емес  теңдеудің  графигі (шешімі)  түзу  емес,қисық  сызық  болып  табылады..

ах2-вх+с=0  — графигі  – парабола, ал у= х3    графигі-кубтық парабола, ху=R графигі-гипербола.

2-топ:

3-топ:

 

Әр топ  өздерінің  постерлерін  қорғайды.Топ  басшылары  бағалап  отырады.Смайликтер мен ұпаймен  бағаланады.Оқулық , слайд, флипчарт
Қолдану

Есептер шығару

мин

Сергіту  сәті «Цифрлар  құдіреті»,0-ден 9-ға  дейін  сандардан мысық пен  тышқан  бейнесін  жасау

№30  ауызша

А)5х+3у=0   Жауабы: 1-ші  дәрежелі

Ә) ху-у=1      Жауабы: 2-ші  дәрежелі

Б)3х2+5=у3    Жауабы: 3-ші  дәрежелі

в)ху2-х=4   Жауабы: 3-ші  дәрежелі

Полиглот.
Бүгінгі  сабағымызға не қажет  екендігін мына  жұмбақтарды шешсеңдер білетін боласыңдар

Егер жауабы дұрыс болып, аудармасы жоқ болса, 1 ұпай алынады. Ең көбі – 3 ұпай.

Доп емес, дөңгелек емес,

Ұқсас бірақ достарым.

Фигура ол ең негізі

Дәл жауапты қостадым. (шеңбер – окружность — circle)

Көк құтанша ақ айдында,

Бір аяқпен тұрады.

Тұмсығымен ол мұнда,

Шыр айналып шығады.(циркуль – циркуль — сircle)

Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да,

Ұзындығы жазулы тұр бойында.(сызғыш —  линейка  — ruler)

Бір-бір жастан арамыз.

Қосылып кейде басымыз

Азайып кейде қаламыз.

Бөлініп кейде арамыз

Көбейіп те аламыз.

(цифрлар – цифры — figure)

№31  Берілген А(0;9),В(3;0),С(3;-3)   нүктелерінің  қайсысы  х22=9   шеңберіне  тиісті?

 

Әр  топтан  жауап  береді.Топпен  бірігіп  жұмыс  жасайды.топтар  бір-біріне  көмектеседі.Тақатаға  оқушы  шығып  есепті  орындайды.Жарайсыңдар!

Смайликтермен қошеметтеу

Оқулық , слайд, флипчарт
Талдау№32   Центрі О1  нүктесі  және  радиус  R   болатын  шеңберді  салыңдар

№33

А) х=0;у=2;  ә)х=-1;у=1   сандар  жұбы 4х32+4=0  теңдеуінің  шешімі  болама?

 

№35

А) 6-суреттегі  шеңбердің  теңдеуін жазыңдар.Шешуі:

 

Ә) 7-суретте  көрсетілген  шеңбердің  теңдеуін  жазыңдар.

№36

Дөңгелектің  ауданының  формуласынан r  радиусты S  аданы  арқылы  өрнектеңдер.

Топ  басшылары  оқушылар  жауаптарын  бағалау  парақшаларына  белгілеп  отырады

Actibstudio  құралдарын пайдалану  арқылы  орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жарайсыңдар!

Смайликтермен қошеметтеу

Жинақтау№37. Берілген  теңдеулердің  графигін салыңдар.

а) х22=16  ә) х2+(-у2)=9  б) х22=0

Actibstudio  құралдарын пайдалану  арқылы  орындайды

Сабақты қорытындылау: Білім – біліктілікке жеткізер баспалдақ, ал біліктілік – сол білімді іске асыра білу дағдысы», — деген ұлы ұстаз Ахмет Байтұрсыновтың сөздеріне сүйеніп, Сабақты американдық профессор Эдвард де Боно  әдісімен қорытындылау

 

Жарайсыңдар!

Смайликтермен қошеметтеу

Бағалау

Рефлексия 2 мин

Білім – біліктілікке жеткізер баспалдақ, ал біліктілік – сол білімді іске асыра білу дағдысы», — деген ұлы ұстаз Ахмет Байтұрсыновтың сөздеріне сүйеніп, Сабақты американдық профессор Эдвард де Боно  әдісімен қорытындылау.Топ  басшыларындағы  бағалау  парақшаларын  жинап  алу  арқылы  оқушылардың  білімін  жүйелеп бағалау.Топ басшылары бағалау  парақшаларын қорытындылап  маған  береді.

9 «а» сынып  оқушыларының математика пәнінен бағалау парақшалары

Аты — жөніҮй-жұмысыТеориялық  бөлімСұрақ жауапЕсеп шығаруЕ-кітапханаЛогикалық есепҚорытынды баға

20.09.2014ж

1Аманулла Қуаныш
2Болат Құралай5
3ДжунусоваЭльнара5
4ЗаухановаГулжайнар4
5Есалы Арайлым
6Мамедов Идрис
7Мамедов Тимур4
8Қыдыр Рамазан
9Мыңжасарова Жансая5
10Нуралы Нурила5
11Сауранбек Азиза
12Утеев Жандос4
13Таубаева Мөлдір5
14Бисенбаева Насиба4