Ұлттық ойындар
Сабақтың тақырыбы: Ұлттық ойындар
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: ұлттық ойындар тақырыбына байланысты мағлұмат беру.
Дамытушылық: қатысымдық тұрғысындағы әр түрлі тапсырмаларды орындау барысында оқылым, айтылым және жазылым дағдыларын қалыптастыру , ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелілік: ұлттық құндылықтарымызды дәріптеу арқылы қазақ тіліне деген қызығушылықтарын арттыру, адамгершілік біліктіліктерін жетілдіру.
Сабақтың әдісі: топтастыру әдісі, сұрақ- жауап, әңгімелеу, ойындар.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, тапсырмаға байланысты флипчарттар, көрнекі құралдар асықтар, ұлттық ойындар суреттері
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу
Оқушылар топқа бөлініп отырады.
Топтағы оқушылар өздерін таныстырып өтеді.
І топ Абай ауылы
ІІ топ Ыбырай ауылы
Әр ауылдың тұрғындары ақындардың өмір жолына тоқталып, бір шығармаларын оқып шығады.
ІІ. Ой қозғау.
Төрт түлікке нелер жатады?
- Интерактивті тақтада оқушылар төрт түлікті жазып шығады?
- Малдың төлдерін тақта мүмкіндігін пайдалана отырып тиісті жерге апарады.
|
ІІІ. Мақал- мәтелдер қонақ туралы
Құтты қонақ келсе,
Қой егіз табады.
Сыйлап берсе, суын іш.
Той тамағы- тәтті.
Қонақ келсе- құт
Тату үйдің тамағы тәтті
Қонақ аз отырып,
Көп сынайды.
Қонақ сөзіне дыбыстық талдау жасау
Шульгина Каринаның орындауында «Тойбастар» күйі.
- Жарайсыңдар, балалар, үй тапсырмасын өте жақсы орындапсыңдар. Қазақ халқы өте қонақжай халық қонақтарға кең дастархан жайып, сый құрмет жасап қана қоймай, көңілдерін көтеру үшін ойын- сауық құрған. Олардың бірі- ұлттық ойындар
Оқушыларға сұрақ
Қандай ұлттық ойындарды білесіндер?
Оқушылар атап шығады.
Жаңа сөздер мен танысу
- сөздік жұмыс
а) жаңа сөздер
тұрмыс- быт
салт –дәстүр – обычай
көбінесе – многие, в основном
сүйек – кость
құмалақ – овечьи катышки
асық – альчик
тобық – лодыжка
байланысты — связано
ә) сөздердің дұрыс дыбысталуына көңіл бөлу.
б) сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем құру.
- Мәтінді оқып түсіндіру.
а) мәнерлеп оқу (мұғалім)
Ұлттық ойындар
Қазақ халқының тұрмысы,салт-дәстүрі, ойындары көбінесе төрт түлік малмен байланысты болды.Олар ойынға мал сүйегін,қой құмалағын пайдаланды.
Мысалы,мынадай ұлттық ойын түрлері бар: «Асық», «Ақсүйек», «Тобық», «Ханталапай», «Тоғызқұмалақ».
ә) мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою.
1.Қазақ халқының тұрмысы, салт — дәстүрі, ойындары немен байланысты?
2.Олар жануарлардың нелерін пайдаланды?
3.Ұлттық ойындардың қандай түрлері бар?
— Балалар, қазір біз ұлттық ойындар ойнау арқылы бүгінгі сабақтан алған білімдерімізді бекітеміз. Ұлттық ойындар атауын есімізге сақтай отырайық.
Екі ауылдың адамдарына арқан тарттырады.
- VI. Ұлттық ойындарды ойнау.
1.«Арқан тартыс»(Білім тартысы) ойынын ойнау.
Екі топқа шашыраңқы сөздерден сөйлемдер құрау тапсырмасы беріледі.
Абай ауылы: 1) Асан, ойнады, жазда, асық.
2) Наурыз, ұлдар, мейрамында, тартысты, арқан.
3) Ауылда, басталады, жарысы ат.
Ыбырай ауылы: 1) Асық, ойыны, ұнайды, маған.
2) Арман, «Тоғызқұмалақ», орын, бірінші, ойнынан, алды.
3) Ақсүйек, ойналады, кешке, ойыны.
1.«Орамал тастау» ойыны. Бұл ойынның шарты: Мұғалім І – топқа Дауысты дыбыстан басталатын зат есімнен сөз айтады, ал оқушылар іліп әкетіп, бірінен соң бірі дауысты дыбыстан басталатын сөз айтып шығады. ІІ- топқа дауыссыз дыбыстан басталатын зат есім сөздер айтады, қай топ мүдірмей жылдам айтып шықса, сол топ жеңімпаз атанады.
Добродомов Даниланың орындауында «Тұлпарым » әні.
Ребус шешу.
Бес жолды өлең стратегиясы.
«Ұлттық ойындар»
VIІ. Ой қорыту: Бүгінгі сабақта не білдім? Не үйрендім?
VIІІ. Үйге тапсырма:Ұлттық ойындардың бір түрін әңгімелеп келу.
ІХ. Бағалау
Оқушылардың орындауында «Ана тілі» әні.