Меңгеру
Сабақтың тақырыбы: Меңгеру
Сабақтың мақсаты:
- Білімділік: сөз тіркесін байланыстырудың бір түрі- меңгеруді түсіндіру, оқушылардың алған білімдерін тексеру, кеңейту.
- Дамытушылық: тілдерін жетілдіру, шығармашылық қабілетін дамыту жұмыстарын жүргізу.
- Тәрбиелік: талдауға алынған мысалдар арқылы оқушы белсенділігін, қызығушылығын арттыру, еңбексүйгіштікке, бауырмалдыққа, туған жерін сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылармен сәлемдесу.
2.Жоқ оқушыны түгендеу.
- Оқушы зейінін сабаққа аудару.
- II. “Қызығушылықты ояту”.
- Қайталау сұрақтары:
- Қазақ тілінің қай саласын өтіп жатырмыз?
- Синтаксиис нені зерттейді?
- Сөз тіркесі дегеніміз не?
- Сөз тіркесінің түрлерін ата!
- Сөздердің байланысу тәсілдерін ата!
- Сөздердің байланысу түрлерін ата!
- Матасу дегеніміз не?
- 261-жаттығуды тексеру.
III. Мағынаны тану. (Жаңа сабақ).
- Қазақ тілінде қанша септік бар?
7 саны – киелі,
Барлық қазақ біледі.
7 септік жалғауын
Өлеңменен жаттасан,
Сіздеге оңай тиеді.
Оқушылар тақтаға шығып 7 септікті жатқа айтады.
шылау барыс септік
етістік жатыс септік
меңгеру табыс септік
шығыс септік
көмектес септік
Барыс септік | Табыс септік | Жатыс септік | Шығыс септік | Көмек- тес септік |
Жақсылыққа жақсылық, жүзге тарта. | Дорбаны ашты, қайтуды ойлады. | Сыныпта отыру, кезекте тұру. | Біреуден білді, қаладан қашық. | Барымен базар, еңбекпен тапқан. |
Оқулықпен жұмыс.
252-жаттығу, 253-жаттығу
“Тапқырлар аялдамасы” ойыны.
1.Синтаксистік талдау.
2. Морфологиялық талдау.
3. Фонетикалық талдау.
- Жалғыздың үні шықпас, жаяудың шаңы шықпас.
Қоянды қамыс өлтіреді, жігітті намыс өлтіреді.
3. Жақсы – жаныңа жолдас, жаман – малыңа жолдас.
- Сөздердің байланысу түрлері . Семантикалық карта.
Сабақты бекіту. Сөзжұмақ шешу. Сұрақтар қою.
Рефлексия кезеңі.
Бүгінгі сабақтан әсерлеріңізді түстер арқылы көрсетіңіздер.
Жасыл түс: жаңа сабаққа көңілім толды.
Күлгін түс: бүгінгі сабақ сезіміме әсер етті.
Көк түс: сабақтан жаңа идеялар байқадым.
Үйге тапсырма.
1.“Сүйікті пәнім” мәтін жазу.
- 266-жаттығу.
- Ереже жаттау