Қазақстанның елордасы-Астана
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның елордасы-Астана
Сабақтың мақсаты:
1Білімдік: Елордасы-Астана туралы жан-жақты білімдерін кеңейту, алған білімдерін тапсырмалар арқылы бекіту. Сұрақтарға жауап беру, ойды жүйелеп айту дағдыларын қалыптастыру. Мәтінді мәнерлеп оқуға, тіл ұстарту.
2Дамутышылық:Сөздік қорын байыту, өз ойларын еркін жеткізе білуге дағдыландыру, оқушылардың тапқырлық, ізденымпаздық қасиеттерін қалыптастыру, дұрыс сөйлеуге үйрету.
3Тәрбиелік.Өз Отанын, халқын, жерін сүюге, Отансүйгіш ұлтжанды азаматтар тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:саяхат сабағы
Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта,суреттер
Сабақтың әдіс-тәсілдері: интерактивтік оқыту әдісі,мәтінмен жұмыс, сұрақ-жауап ,сөйлемдер құрастыру,мәнерлеп оқу
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі
-Сәлеметсіңдерме балалар?
-Бүгін кезекші кім ?
— Балалар қазір қай жыл мезгілі?
— Күз айларын атаңдар?
Өткен сабақ бойынша сөздерді қайталып ,сөз жұмбақты шешу.
флипчарт
1 памятник
2 площадь
3 гостиница
4 музей
5 торговля
6 парк
Ортасында қандай сөз шықты? Елорда
-Бүгінгі сабағымыз Қазақстанның елордасы -Астана
Қазір үй тапсырмасын тексереміз.Астана туралы шығарма, тақпақ, сурет дайындап әкелу керексіңдер.Өздерінің шығармашылық жұмастарын көрсетесіңдер.
-Кім дайын?
(оқушылардың шығармашылық жұмыстары).
слайд
Фонетикалық жаттығу.
(тақпақты дауыстап оқу,буынға бөлу , буындарды ажырату)
слайд
Жаса,жаңа Астанам,
Өркен жая бастаған!
Асқақтай бер, Астанам,
Берекеге бастаған!
слайд
Астана күн санап өсіп келе жатқан әдемі, көрікті жерлері көп қала.
Бүгінде Астананың аты әлемге әйгілі.
Біріншіден Астана қаласының тарихын біліп алайық.
1 тапсырма оқулықта.
-Ал енді сұрақтарға жауап беріңдер.
1Астанада болдыңдарма?
2Астана қандай қала?
3Осы уақытқа дейін неше астана болды?
4Бірінші астанасы қай қала?
5Екінші астанасы қай қала?
6Үшінші астанасы қай қала?
7Ал,төртінші астанасы?
8Ақмола қаласы қай жылы Астана қаласы болып аталады?
9 Ақмола бұрын қалай аталған?
10Қазақстан Республикасының президентті кім?
11Еліміздің мемлекеттік тілі- қай тіл?
5Жаңа тақырып:(слайд)
-Балалар , біз сендермен Астана қаласына саяхат жасаймыз.
-Мен сендерге билет сатып алдым, билетте сөз жазылып тұр,сендер топ-топпен жұмыс істеп сөйлем құрастырысыңдар.
( тақтаға жазғызу)
Жазғы каникулда мен Астанаға барамын.
Төртінші астанасы – Астана қаласы.
Астанада менің досым тұрады.
Кеше біз Астанадан келдік.
Астананың көшелері кең, таза
Мен Астананы сүйемін .
Енді бірінші аялдамамыз Астана -Бәйтерек монументі
слайд
(Динара тақпақ оқып береді)
Бәйтерек-Астананың төріндегі,
Өресі биіктіктің өмірдегі.
Аялы алақаны Елбасының,
Секілді өшпейтұғын сенім мөрі.
Самсаған қара орманым –байтақ елім,
Сынға сап сан жақсыны байқап едің.
Еңсесін елдігіңнің биіктеткен,
Ортаңда бойлап өскен Бәйтерегің.
-Балалар, Бәйтерекке міну үшін осындай тапсырма орындауымыз керек.
флипчарт
(Адасқақ ойыны)
Ертегі тыңдап тапсырма орындау керек.
Септік атада жеті баласы болыпты,бірақ қайсы бірінші туған есте жоқ.Олардың балалары болыпты,немерелерді дұрыс табу керек.
Атау септік баласы,Кім? Не? немересі.
-Тапсырманы жақсы орындадындар.Жарайсыңдар.
Бәйтерек -бас қаламыздың символы.Монументінің биіктігі 97метр.
Бәйтерек-Елсілдің сол жағындағы бой көтерген алғашқы сәулет туындысы.
Бәйтерек-әлемдегі ең соңғы үлгідегі сәулет туындысы.Мұндай әсем ескерткіш Туркия астанасы Анкарада және Австралияның Сидней қаласында бой көтерген.
-Міне , балалар, Бәйтерекке мініп,көріп саяхатымызды жалғастырамыз.
(Дәптерімізді ашамыз, бүгінгі Қарашаның отызы)
Келесі аялдамамыз Думан ойын-сауық орталығы .
Оған жету үшін мына тапсырма орындауымыз керек.
Біріншіден зат есімді қайталаймыз.
«қайталау- оқу анасы
Мақалдың бір данасы.
өткенді еске түсірсең
ешкімнің жоқ таласы»зат есімді қайталайық.
Зат есім дегеніміз не?
Қандай сұраққа жауап береді?
Мағынасына қарай нешеге бөлінеді?
(Мәтіннен жалқы зат есімді табу, дәптеріне жазғызу)
флипчарт
Мен Астана қаласында тұрамын. Астанада қыс ұзақ болады. Есіл өзені қаланы екіге бөліп тұрады. Ақорда, Үкімет үйі,Парламент, Жоғары сот; министрліктер үйі, «Бәйтерек» монумнеті, Бейбітшілік пен ынтымақтастық сарайы Есілдің сол жағында орналасқан. Астанаға шетелден қонақтар көп келеді. Астана -біздің мақтанышымыз.
— Осы мәтінде жалқы зат есімдерді таптыңдар ма?
«Думан»ойын- сауық орталығына келіп қалдық.
Думан ойын- сауық орталығы кешенінде мұхитарал, кинотеатр, дәмханалар жүйесі мен залдарынан тұрады.Ал орталық бөлігі серуен мен тынығуға арналған.
-Балалар , тағы қандай ойын сауық орталығы бар?
(Мега)
-Жақсы.
Келесі аялдама «Бейбітшілік пен ынтымақтастық Сарайы»
флипчарт
Осы мақал-мәтелдерді толықтырындар.
Ал, қазір кім көп мақал-мәтелдерді айтып береді.
-жақсы,орындап болдыңдар.
-Міне, балалар, Бейбітшілік пен ынтымақтастық Сарайына келдік.
Астанадағы бейбітшілік пен ынтымақтастық сарайы сияқты архитектуралық наным нысандары бүкіл әлемде жоқ.Ғажайып жобаның авторы британ сәулетшісі Норман Фостер.
-Ал,енді соңғы аялдама Қазақстан Республикасы Президентінің Мәдени Орталығы.
флипчарт
-Ал ,сендерге осындай тапсырма
Сөйлемдерді қайсы дұрыс, бұрыс табу керек.
1Біздің мемлекетіміздің бас қаласы- Астана.
2Қазақстанның тарихындағы үшінші астанасы-Қызылорда.
3Алматыда «Думан» ойын-сауық орталығы бар.
4»Астана-Бәйтерек» монументі 57 метр.
5Астана-болашағы үлкен қала.
6Ақмола бұрын Целиноград деп аталған.
71998 жылы 6 мамырда Ақмола атауы Астана болып өзгертілді.
8Бейбітшілік пен ынтымақтастық Сарайының авторы британ сәулетшісі Норман Фостер.
-Жарайсыңдар,балалар.
флипчарт
Қазақстан Республикасы президентінің Мәдени Орталығы
Мұнда Қазақстан Республикасы Мемлекеттік мұражайы мен Сәкен Сейфуллин атындағы Республикалық көпшілік кітапханасы орналасқан.
Мұражайда қазақтың дәстүрлі әшекей бұйымдары,көне жиһаздар, сирек кездесетін кітаптар,фотоқұжаттар сақталған.
Бекіту:
Балалар, бүгін біз үлкен тақырыпты өттік.Астана қаласына саяхат жасадық
Енді Астана туралы .бейнефильм тамашалайық(3минут)
-Сендерге бүгінгі сабақ ұнады ма?
Ал енді сендер Астана туралы эссе жазындар
Бүгінгі сабағымыз аяқталды ,рақмет